Ադրբեջանը տեխնիկական պատճառներով հունվարի 13-իցդադարեցրել է Ռուսաստան գազի առաքումը, տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն «Գազպրոմի» տվյալներին հղումով: Առաքումների վերսկսման ժամկետները դեռ հայտնի չեն:
Ադրբեջանն օրական Ռուսաստան էր առաքում 3 միլիոն խմ գազ: Ընդհանուր առմամբ, 2013-ին այդ երթուղով առաքումները նվազել են գրեթե մեկ երրորդով՝ հասնելոց մինչև 1,37 մլրդ խմ:
Ադրբեջանական գազի գնումների մասին պայմանագիրը «Գազպրոմն» ու Ադրբեջանի նավթի ու գազի պետական ընկերությունը կնքել են 2009 թվականին, իսկ առաքումները սկսվել են 2010 թվականի հունվարից: 2012 թ. ստորագրվեց լրացում արդեն գործող պայմանագրի համար: Ենթադրվում էր, որ արդեն 2012 թվականին ստացվող վառելիքի ծավալը տարեկան 1,5 մլրդ խմ կհասնի 3 մլրդ խմ, իսկ 2013 թ.՝ կգերազանցի 3 մլրդ: Այնուամենայնիվ, վերջին շրջանում հակառակ պատկերն է նկատվում:
Ադրբեջանական գազը Ռուսաստան է առաքվում առաջին հերթին Դաղստանի գազամատակարարման համար, որը սահմանակից է Ադրբեջանին:

15 Январь 2014 - 09:50 AMT
Азербайджан с 13 января прекратил поставки газа в Россию по техническим причинам. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на данные «Газпрома». Сроки возобновления поставок пока неизвестны.
Ежедневные объемы прокачки топлива из Азербайджана до остановки составляли 3 миллиона кубометров в сутки. В целом за 2013 год поставки по этому маршруту снизились почти на треть до 1,37 миллиарда кубометров.
Договор о закупках Россией азербайджанского газа был заключен «Газпромом» и госкомпанией ГНКАР в 2009 году, а поставки начались с января 2010 года. В 2012 году было подписано дополнение к действующему контракту. Предполагалось, что уже в 2012 году объем получаемого топлива возрастет с полутора до трех миллиардов кубометров в год, а с 2013 года — превысит три миллиарда. Тем не менее, в последнее время наблюдается обратная тенденция.
Азербайджанский газ поставляется в Россию в первую очередь для снабжения Дагестана, который находится на границе с закавказской республикой.