Ռուսաստանի ու Վրաստանի սահմանին գտնվող Դարյալ-Վերին Լարս սահմանային անցակետը անցել է աշխատանքի 24-ժամյա ռեժիմի:
Ինչպես հայտնել են Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունում, այդ որոշումը կայացվել է զբոսաշրջիկների քանակի ավելացման պատճառով, որոնք մեկնում են Վրաստանի ձմեռային հանգստավայրեր: Բացի այդ, ավելացել է Վրաստանից արտահանվող գյուղմթերքի քանակը, ինչպես նաև սահմանի տարանցիկ հատումները:
Միևնույն ժամանակ պարզեցվել է ՌԴ վիզաների տրամադրման կարգը բեռնատարների վարորդների համար, հայտնում է «Գրուզիա Օնլայնը»:
Ռուսաստանը 2008 թ. օգոստոսին Ցխինվալի դեմ ռազմական ագրեսիայից հետո ճանաչեց Հարավային Օսեթիայի ու Աբխազիայի անկախությունը: Ի պատասխան Թբիլիսին խզեց հարաբերությունները Մոսկվայի հետ և երկու ինքնահռչակ հանրապետությունները հայտարարեց գրավյալ տարածքներ:
Իվանիշվիլիի իշխանության գալուն պես Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև բանակցություններ սկսվեցին հարաբերությունների կարգավորման մասին: Վրացական կողմը ներկայացնում է Իվանիշվիլիի հատուկ ներկայացուցիչ, Մոսվկայում Վրաստանի նախկին դեսպան Զուրաբ Աբաշիձեն, ռուսականը՝ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը: Ռուսական շուկա են արդեն վերադարձել «Բորժոմի» հանքային ջուրն ու վրացական գինին:

Контрольно-пропускной пункт между Россией и Грузией «Дарьял – Верхний Ларс» перешел на 24-часовой режим работы.
Как сообщили в Министерстве внутренних дел Грузии, это решение было принято в связи с ощутимым увеличением числа туристов, направляющихся на зимние курорты Грузии. Кроме того, возрос объем экспортируемой из Грузии сельскохозяйственной продукции, а также увеличилось количество транзитных пересечений границы.
Вместе с тем, облегчен режим выдачи российских виз водителям грузовых автомобилей, передает Грузия Online.
На встрече специального представителя премьер-министра Грузии по связям с РФ Зураба Абашидзе и статс-секретаря, заместителя министра иностранных дел РФ Григория Карасина, которая намечена на конец февраля, пойдет речь о торгово-экономических отношениях, транспортных коммуникациях, гуманитарно-культурных вопросах и визовом режиме.
Очередная встреча Абашидзе- Карасин состоится после сочинских Олимпийских игр.
Россия признала независимость Южной Осетии и другой бывшей грузинской автономии – Абхазии в конце августа 2008 года, после вооруженной агрессии Грузии против Цхинвала. В ответ Тбилиси разорвал дипломатические отношения с Москвой и объявил две самопровозглашенные республики оккупированными территориями. С приходом к власти коалиции "Грузинская мечта" во главе с нынешним премьер-министром Грузии Бидзиной Иванишвили между Россией и Грузией начались переговоры о нормализации отношений. Грузинскую сторону представляет специальный представитель Иванишвили, бывший посол Грузии в Москве Зураб Абашидзе, российскую – замминистра иностранных дел Григорий Карасин.