Եվրասիական բանկի հետազոտական կենտրոնի աշխատակիցները գտնում են, որ Հայաստանի անդամակցությունը ՄՄ-ին միայն դրական արդյունք կունենա, գրում է Integration.su կայքը: Ինչպես հաշվարկել են փորձագետները, Երևանի ստացած զեղչը ռուսական գազի համար արդեն իսկ կարող է փոխհատուցել Հայաստանի կորուստները ԵՄ ասոցացման անդամությունից հրաժարվելու պատճառով: Գազի գնի նվազումը ամենամյա առաքումների համար կազմում է 140 մլն դոլար, ինչը համադրելի է 146 մլն դոլար ՀՆԱ աճի հետ, ինչը կարող էր երկարաժամկետ հեռանկարում բերել երկրին Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագրի կնքումը: Այդ մասին ասվում է հետազոտության մեջ, որը գնահատում է Մաքսային միությանը Հայաստանի ինետգրման տնտեսական արդյունավետությունը:
Երբ Հայաստանը միանա միության «եռյակին», երկրի համախառն արդյունքի ամենամյա աճը կկազմի 4 տոկոս: Բացի այդ, Հայաստանին ձեռնատու է աշխատանքի միասնական շուկա մտնելը: ԵՏՏ ընդունած համաձայնագրերն աշխատանքային միգրացիայի մասին ուղղված են անդամ պետությունների աշխատանքային ռեսուրսների միավորմանը: Ծրագիր է մշակվում նաև աշխատանքի ընդհանուր շուկայի արդյունավետ գործունեության ապահովման համար: Հայաստանի ՀՆԱ 15 տոկոսը կազմող դրամական փոխանցումների 85 տոկոսը ստացվում են Ռուսաստանում արտագնա աշխատողներից:
Եթե Երևանը միանա ԵՏՏ համաձայնություններին, դրամական փոխանցումների ծավալի աճը տարեկան կկազմի 40 մլն դոլար: Դա կնպաստի Հայաստանի վճարային բալանսի առևտրային հաշիվների կայուն ֆինանսավորմանը:
Մաքսային միությանն անդամակցելուց հետո, լրացուցիչ ներդրումներ ներգրավելով, Հայաստանը կկարողանա դուրս գալ նաև տրանսպորտային մեկուսացումից: Առավել խոշոր հեռանկարային ենթակառուցվածքային նախագիծը, որին կմասնակցեն ներդրողներ ԵՏՏ, փորձագետները համարում են նոր ատոմակայանի կառուցումը և այլ էներգետիկ նախագծերի իրագործումը: Խոշոր նախագծեր են նաև դեպի Իրան երկաթուղու կառուցումը, Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի ստեղծումը, Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերսկսումը:
Մաքսային միության պետությունները ևս շահագրգռված են, որ Հայաստանը մասնակցի եվրասիական ինտեգրմանը: Եթե երկաթուղային ու այլ տրանսպորտային միջանցքների նախագծերն իրականացվեն, ապա հեռանկարային կդառնա տրանսպորտային կապի ստեղծումը Մերձավոր Արևելքի ու Հարավային Ասիայի շուկաների միջև:
Դեկտեմբերի 24-ին Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում ստորագրվեց Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալու որոշումն ու միջոցառումների ծրագիրը՝ «ճանապարհային քարտեզը»::
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում:
Վլադիմիր Պուտինի Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանակներում հայկական և ռուսական կողմերը 12 համաձայնագիր են ստորագրել: Այդ թվում ստորագրվել են Հայաստան ռուսական գազի առաքման գների ձևավորման մասին համաձայնագիրը, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 20 տոկոսը ռուսական «Գազպրոմին» վաճառելու մասին, միջուկային անվտանգության ոլորտում համագործակցության մասին, «Գազպրոմ էքսպորտ» ԲԲԸ և «ՀայՌուսգազարդի» միջև 2014-2018 թթ. 2,5 մլրդ խմ գազ Հայաստան առաքելու մասին: Ինչպես ավելի ուշ հայտարարեց Վլադիմիր Պուտինը, ռուսական գազի համար Հայաստանում գինը կկազմի 189 դոլար հազար խմ դիմաց ներկայիս 270 դոլարի փոխարեն: Մի շարք արտոնություններ Հայաստանի համար Ռուսաստանը կներմուծի մինչ ՄՄ-ին անդամակցելը: Մասնավորապես, ռուսական կողմը Հայաստանի համար կվերացնի 30 տոկոս կաղմող մաքսատուրքը նավթի ու նավթամթերքի համար:

16 Январь 2014 - 09:16 AMT
Центр исследований Евразийского банка о благах, которые ждут Армению после вступления в Таможенный союз
Сотрудники Центра исследований Евразийского банка полагают, что присоединение Армении к Таможенному союзу произведет только положительный эффект, пишет сайт Integration.su.
Как подсчитали эксперты, скидка на российский газ, полученная Ереваном, уже способна компенсировать потери Армении от отказа вступать в ассоциативные члены Европейского союза. Снижение цен на ежегодные поставки газа из России составляет 140 миллионов долларов, что сопоставимо с приростом ВВП на 146 миллионов долларов, которое могло обеспечить стране в долгосрочном периоде подписание Соглашения об ассоциации с Евросоюзом. Об этом сказано в результатах исследования, которое оценивает экономический эффект интеграции Армении в Таможенный союз.
После того как Армения присоединится к союзу «тройки», ежегодный прирост валового продукта страны составит 4 %. Кроме того, Армения получит выгоду от вхождения в единый рынок труда. Принятые в ЕЭП соглашения о трудовой миграции направлены на то, чтобы объединить трудовые ресурсы государств-участников. К тому же идет разработка программ по созданию и эффективному функционированию общего рынка труда. В нынешнее время 85 % трансфертов, составляющих 15 % ВВП Армении, поступает от трудовых мигрантов из России.
В том случае, если Ереван присоединится к соглашениям ЕЭП, рост объема трансфертов составит 40 миллионов долларов в год. Это поможет стабильному финансированию торговых счетов платежного баланса Армении.
После вступления в Таможенный союз, кроме привлечения дополнительных инвестиций, Армения сможет выйти из транспортной изоляции. Наиболее крупными перспективными инфраструктурными проектами, к которым буду привлечены инвесторы стран ЕЭП, эксперты считают строительство новой атомной электростанции и реализацию других энергетических проектов. Крупными проектами считают также сооружение железной дороги в Иран, создание транспортного коридора «Север-Юг», восстановление железнодорожного сообщения между Россией и Грузией.
Государства Таможенного союза также выражают заинтересованность в евразийской интеграции Армении. Если проекты создания и развития железнодорожных и иных транспортных коридоров будут реализованы, то появится перспектива образования транспортной связи с рынками Ближнего Востока и Южной Азии.
24 декабря в Москве по итогам заседания Высшего Евразийского экономического совета на уровне глав государств были подписаны Решение и заявления о плане мероприятий ("дорожной карте") по присоединению Армении к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству России, Белоруссии и Казахстана.
В рамках государственного визита в Армению президента России Владимира Путина армянская и российская стороны подписали 12 соглашений. Среди прочего, были подписаны соглашение о формировании цены на поставки российского газа Армении, о передаче оставшихся 20% уставного капитала ЗАО «АрмРосгазпром» российскому ОАО «Газпром», также было подписано соглашение о предоставлении российской стороной компенсации ЗАО «АрмРосгазпром», о сотрудничестве в сфере ядерной безопасности, контракт между ОАО "Газпром экспорт" и "АрмРосгазпромом" о поставках Армении в 2014-2018 годах до 2,5 миллиарда кубометров газа в год. Как заявил позже президент России Владимир Путин, цена за российский газ для Армении составит $189 за тысячу кубометров вместо нынешних порядка $270, также Россия применит ряд льгот для Армении до ее вступления в Таможенный союз. В частности, российская сторона отменит для Армении экспортную пошлину в размере 30% на нефть и нефтепродукты.