Գործարքի արդյունքում «Գազպրոմն» իր բաժնեմասային մասնակցությունը «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի կապիտալին հասցրեց 100 տոկոսի: Ձեռնարկությունը կոչվելու է «Գազպրոմ Արմենիա», հայտնում է «Գազպրոմի» մամլո ծառայությունը:
«Գործարքը լիովին բխում է Ռուսաստանի ու Հայաստանի միջև ռազմավարական համագործակցության ոգուց: Տարիներ շարունակ «Գազպրոմը» հաջողությամբ համագործակցում է հայ գործընկերների հետ տարբեր ուղղություններով: Մենք խոշոր նախագծեր ենք իրագործել և մայրուղիների, և էլեկտրաէներգետիկայի ոլորտում: Իսկ ամենակարևորը՝ մենք հասել են 96 տոկոս գազաֆիկացման մակարդակի: Համագործակցության ևս մեկ կարևոր ուղղություն է գազամոտորային վառելիքը: Հայաստանում նույնիսկ ավելի շատ գազալցակայան կա, քան Ռուսաստանում: Եվ այստեղ մենք սովորելու բան ունենք մեր հայ գործընկերներից: «Գազպրոմը» միշտ եղել է ու կմնա Հայաստանի հուսալի գործընկերը»,-ասել է Ալեքսեյ Միլլերը:
Նախօրեին Հայաստանի կառավարությունը հավանություն տվեց ռուսական «Գազպրոմ» ընկերությանը «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ–ի բաժնետոմսերի 20–տոկոսանոց բաժնեմասի վաճառքի մասին պայմանագրի ստորագրմանը։ Արդյունքում «ՀայՌուսգազարդ»–ում «Գազպրոմ»–ի մասնաբաժինը կավելանա` 80 տոկոսից դառնալով 100 տոկոս։
Էներգետիկայի ու բնական պաշարների փոխնախարար Իոսիֆ Իսայանը նշել է, որ պայմանագրի ստորագրումը բխում է 2013-ի դեկտեմբերի 2–ին Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Վլադիմիր Պուտինի ստորագրած համաձայնագրից:
2013-ի դեկտեմբերի 23-ին ԱԺ-ն վավերացրեց ՌԴ և Հայաստանի միջև բնական գազի, նավթամթերքի ու անմշակ ալմաստների առաքումների մասին համաձայնությունը, ինչպես նաև գազի գնագոյացման հարցն ու ռուսական կողմին «ՀայՌուսգազարդի» բաժնետոմսերի 20 տոկոսը փոխանցելու մասին պայմանագիրը:
Վլադիմիր Պուտինի Երևան պետայցի շրջանակում հայկական ու ռուսական կողմերը 12 համաձայնագիր էին ստորագրել, այդ թվում՝ Հայաստան ռուսական գազի առաքման գների ձևավորման մասին համաձայնագիրը, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 20 տոկոսը ռուսական «Գազպրոմին» վաճառելու մասին, միջուկային անվտանգության ոլորտում համագործակցության մասին, «Գազպրոմ էքսպորտ» ԲԲԸ և «ՀայՌուսգազարդի» միջև 2014-2018 թթ. 2,5 մլրդ խմ գազ Հայաստան առաքելու մասին: Ինչպես ավելի ուշ հայտարարել էր Վլադիմիր Պուտինը, ռուսական գազի համար Հայաստանում գինը կկազմի 189 դոլար հազար խմ դիմաց ներկայիս 270 դոլարի փոխարեն:
Մի շարք արտոնություններ Հայաստանի համար Ռուսաստանը կներմուծի մինչ ՄՄ-ին անդամակցելը: Մասնավորապես, ռուսական կողմը Հայաստանի համար կվերացնի 30 տոկոս կաղմող մաքսատուրքը նավթի ու նավթամթերքի համար: Փաստաթուղթը չի սահմանափակում Հայաստանին ապագայում մեկ այլ երկրից ավելի մատչելի գնով գազ գնելու հարցում: Ավելին, «Գազպրոմը» հետագայում իրավունք չունի իր ընկերության բաժնետոմսերը վաճառել երրորդ կողմի առանց Հայաստանի կառավարության համաձայնության: Նույնիսկ ՀՀ կառավարության համաձայնության դեպքում, «Գազպրոմը» կարող է վաճառել բաժնետոմսերի միայն 49 տոկոսը, և միայն հարակից ընկերությանը:
Ըստ պայմանագրի, «Գազպրոմը» պարտավորվում է այնքան գազ առաքել Հայաստանին, որքան անհրաժեշտ է ներքին պահանջարկը բավարարելու համար, ժամանակին դրա դիմաց վճարելու պայմանով, ինչպես նաև հաշվի առնելով բնական գազի տարանցման հնարավորություններն ու գազամատակարարման օբյեկտների տեխնիկական վիճակը: Իր հերթին, հայկական կողմը պարտավորվում է, որ Ռուսաստանից ներմուծվող գազը դուրս չի գա Հայաստանի սահմաններից:
Համաձայնագրի նախագծի համաձայն, Հայաստանի կառավարությունը մի շարք երաշխիքներ է տրամադրում` ներառյալ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ–ի կողմից Հայաստանի սպառողների համար նախատեսված գազի ներկրման, «Գազպրոմ» ԲԲԸ–ի և Հայաստանի Հանրապետության տարածքում դրա դուստր ձեռնարկությունների ներդրումների հետ կապված արտասահման վճարումների անարգել փոխանցման բացառիկ իրավունքը։

Alexey Miller, Chairman of the Gazprom Management Committee and Armen Movsisyan, Minister of Energy and Natural Resources of Armenia signed Thursday, Jan 16, headquarters a Sales and Purchase Agreement for 20 per cent of ArmRosgazprom's shares. The document was signed in furtherance of the intergovernmental agreement between the Russian Federation and the Republic of Armenia.
As a result of the deal, Gazprom's ownership stake in ArmRosgazprom was increased to 100 per cent. The company will be named Gazprom Armenia, according to the Russian gas giant’s website.
“This deal fully complies with the spirit of strategic cooperation between Russia and Armenia. Gazprom has been successfully cooperating with Armenian partners in many areas and for many years. We have implemented large-scale projects both in main gas transportation and power generation. But above all, Armenia has achieved a major socially important result – we reached the gasification level of 96 per cent. Another key area of our cooperation is the NGV sector. Armenia has even more CNG filling stations than Russia. We all have something to learn from our Armenian colleagues. Gazprom has always been and will remain a reliable partner for Armenia,” Miller said.
Incorporated in December 1997, ArmRosgazprom focused on natural gas supplies to the Armenian market.
In March 2006 Gazprom and the government of Armenia signed a 25-year agreement on Gazprom's participation in gas and power projects in Armenia. The document envisaged an increase of Gazprom's ownership stake in ArmRosgazprom via an additional share issue. As a result, Gazprom acquired an 80 per cent stake in ArmRosgazprom. The funds received from the share issue were allocated for purchasing and constructing the fifth power unit at the Hrazdan Thermal Power Plant (TPP) as well as gas infrastructure facilities in Armenia.
In December 2013 the fifth power unit (480 MW) at the Hrazdan TPP was brought into the commercial operation. The unit operated in a pilot mode from January 2012 and produced over 2 billion kWh of electricity.
Besides, the Russian Energy Ministry and the Armenian Energy and Natural Resources Ministry signed an intergovernmental Sales and Purchase Agreement for ArmRosgazprom's shares and the company's future activities. The document provides for increasing Gazprom's stake in ArmRosgazprom from 80 to 100 per cent. Gazprom and ArmRosgazprom signed a contract for Russian gas supply to Armenia from 2014 to 2018. According to the document, Gazprom will annually provide Armenia with 2.5 billion cubic meters of gas and its price will be determined by a price formula linked to the pricing mechanism for natural gas in Russia.