Բանաստեղծ Անդրեյ Դեմենտևը մի անգամ ասել է. «Շատ եմ աշխատել Բաբաջանյանի հետ, նա այնքան էր սիրահարված կյանքին, այնքան հումորով ու մարդկային էր, որ երաժշտությունն ինքն էր ծնվում այդ բարությունից: Նա գեղեցիկի բնատուր զգացողություն ուներ: Առնո Բաբաջանյանը մնաց մեր հիշողությունում որպես լույսի և ուրախության կոմպոզիտոր»:
Ապագա կոմպոզիտորի ընտանիքում չկային պրոֆեսիոնալ երաժիշտներ, ճիշտ է՝ հայրը, որը մաթեմատիկա էր դասավանդում դպրոցում, հիանալի ֆլեյտա էր նվագում: Արդեն 3-4 տարեկանում Առնոն փորձում էր նվագել հին հարմոնիկայի վրա և տարիներ անց սիրում էր պատմել իր առաջին հանդիպման մասին իսկական կոմպոզիտորի հետ, որը կայացել էր մանկապարտեզում. «Մի անգամ մեզ մոտ մի այցելու եկավ: Այդ մարդը մեզ խնդրեցերգել, հասկանալու համար, թե ով երաժշտական լսողություն ունի: Ես էլ երգեցի, ծափ տվեցի ռիթմի համար: Այդ մարդը լսեց ու ասաց, որ պետք է երաժշտությամբ զբաղվեմ: Իսկ հետո իմացա, որ այդ մարդն Արամ Խաչատրյանն էր»:
Իր առաջին՝ «Պիոներական քայլերթ» ստեղծագործությունը նա գրել էր 9 տարեկանում: 1928-ին Բաբաջանյանը հայտնվեց Երևանի կոնսերվատորիային կից շնորհալի երաժիշտների խմբում, 1933-ին երիտասարդ երաժիշտների հանրապետական մրցույթում ստացավ առաջին մրցանակը՝ հիանալի կատարելով Բեթհովենի «Չորրորդ սոնատն» ու Մենդելսոնի «Ռոնդո կապրիչիոզոն»:
Առնո Բաբաջանյանը հայ երաժշտությունում մի ամբողջ աշխարհ է: Կարելի է անվերջ խոսել նրա տաղանդի, եզակի լինելու, հիանալի երաժշտության ու ոչ պակաս՝ կատարողական արվեստի մասին: Սովորել է Մոսկվայի կոնսերվատորիայում Կոնստանտին Իգումնովի դասարանում, որը նրան վիրտուոզ դաշնակահարի ապագա էր կանխագուշակում: Նրա երգերը, կարելի է ասել, դատապարտված էին հաջողության ինչպես Միության ամեն մի անկյունում, այնպես էլ արտերկրում:
«Առաջին սիրո երգը» ֆիլմի համար գրած Բաբաջանյանի երաժշտությունը խորհրդային կինեմատոգրաֆում ջազի բացահայտում դարձավ: Իսկ «Հարսնացուն հյուսիսից» ֆիլմի համար գրված երգերն ամբողջ երկիրն անգիր գիտեր: Պատմում է Մարտին Վարդազարյանը. «Մոսկվայում ռուս կոմպոզիտորները հարցնում էին Բաբաջանյանին, թե ինչպես նրան հաջողվեց այդպիսի «ռուսական» մեղեդի գտնել ֆիլմի համար: Նա պատասխանել է. «Որտեղի՞ց եմ գտել…Ինքս եմ հորինել»: Եվ հետո. «Առնո Բաբաջանյանը Երևանում էր: Հիվանդ պառկած էր, նրա համար մագնիտոֆոն բերեցինք, չորս տակտ լսեց ու ասաց. Մալխաս»: Ամենահետաքրքիրն այն է, որ նա ճանաչեց իր «Նոկտյուրնը»:
1983-ի ձմեռն էր՝ քայլում էինք օպերային թատրոնի աֆիշների մոտով և չգիտես ինչու խոսեցինք Առնոյի մասին: Ծանոթս ասաց, որ երեկ նրան հերթական անգամ վիրահատել են և դեռ ոչինչ հայտնի չէ: Դա նոյեմբերի 11-ին էր: Պատմում է ճարտարապետ Լևոն Իգիթյանը. «Այդ օրը Կամերային թատրոնում պրեմիերա պետք է լիներ: Սպասում էին Ռոբերտ Ամիրխանյանին: Նա եկավ կես ժամ ուշացումով, ոչ մի բան չասաց, դաշնամուրին մոտեցավ և սկսեց նգավել Բաբաջանյանի գործերից: Դահլիճն ոտքի կանգնեց՝ բոլորը հասկացան, որ Առնո Բաբաջանյանը վախճանվել է: Ամիրխանյանն ավարտեց նվագել արտասովոր մի լռությունում: Դահլիճը դանդաղ դատարկվեց…»: Բաբաջանյանն երկար տառապեց հիվանդությունից, նրա ապրած ամեն մի տարին ճակատագրի նվեր էր: Կարծես, այս աշխարհը չէր ուզում հրաժեշտ տալ նրան, քանի դեռ չի գրել գոնե այն, ինչ պետք է գրեր: Նման կարգի կոմպոզիտորի մասին գրելը միշտ դժվար է. թվում է, թե բառերը չեն հերիքում փոխանցելու այն զգացմունքները, որոնք համակում են քեզ, երբ լսում ես նրա թովիչ երաժշտությունը: «Իմ սիրտը լեռներում է», «Սերենադ», «Էլեգիա», «Նոկտյուրն»՝ նրա բոլոր ստեղծագործությունները: Իսկ նա շատ բան է գրել, և ոչ միայն երգեր, այլև լուրջ ստեղծագործություններ՝ Շոստակովիչի հիշատակին նվիրված լարային քառյակը, կամերային ստեղծագործություններ: Երբ նա վախճանվեց, Երևանի երաժշտասեր հանրությունը ցավով արձանագրեց. «Վախճանվեց հայ երաժշտության վերջին հանճարը»:

Поэт Андрей Дементьев как-то сказал: "Я много работал с Бабаджаняном, это был настолько влюбленный в жизнь человек, в нем было столько юмора, человечности, что и сама музыка рождалась из этой доброты. У него было интуитивное чувство прекрасного. Арно Бабаджанян остался композитором света и радости".
В семье будущего композитора не было профессиональных музыкантов, правда, отец – преподаватель математики – отлично играл на флейте. Уже в 3-4 года Арно пытался сам играть на старой гармонике и годы спустя любил рассказывать о своей первой встрече с настоящим композитором в детском саду: "Однажды к нам пришел посетитель. Этот человек попросил нас спеть, чтобы понять, у кого есть слух. Я тоже спел, а также хлопал под ритм. Этот человек послушал и сказал, что мне надо заняться музыкой. А позже я узнал, что этого человека звали Арам Ильич Хачатурян".
Первое свое сочинение "Пионерский марш" он написал в 9 лет. В 1928г. Бабаджанян оказался в группе одаренных детей при Ереванской консерватории, в 1933г. на всереспубликанском конкурсе молодых музыкантов получил первый приз, великолепно исполнив "Четвертый сонет" Бетховена и "Рондо капричиозо" Мендельсона.
Арно Бабаджанян – это целый мир в армянской музыке. Можно бесконечно говорить о его таланте, уникальности, о его прекрасной музыке и не менее прекрасном исполнительском искусстве. Он учился в классе Константина Игумнова в Московской консерватории. Игумнов прочил ему блестящее будущее пианиста-виртуоза. Он стал композитором и остался виртуозом. Его песни были, можно сказать, были обречены на успех в любом уголке как Союза, так и за рубежом.
Именно его музыка к фильму «Песня первой любви» стала открытием джаза для советского кинематографа. Ну а песни из фильма «Невеста с Севера» вся страна просто наизусть знала. Рассказывает Мартин Вартазарян: "В Москве русские композиторы спрашивали у Арно Арутюновича, где он "нашел" такую "русскую" мелодию" для фильма? Бабаджанян ответил: "Где нашел, где нашел… Сам сочинил". И еще: “Приехал Арно Арутюнович в Ереван. Лежит больной – мы ему принесли магнитофон, он послушал четыре такта и сказал: “Малхас”. Самое интересное, что Арно Арутюнович узнал свой “Ноктюрн”.
Зима 1983 года – мы шли мимо афиш оперного театра и почему-то заговорили об Арно. Знакомый сказал, что вчера ему делали очередную операцию и пока ничего не известно. Это было 11 ноября. Рассказывает Левон Игитян, архитектор: «В этот день в Камерном театре должна была быть премьера. Ждали Роберта Амирханяна. Он приехал с получасовым опозданием и, не говоря ни слова, прошел на сцену, сел за рояль и начал играть Бабаджаняна. Зал встал – все поняли, что Арно Арутюнович скончался. В гробовой тишине Амирханян закончил играть. Зал тихо опустел…» Арно Бабаджанян болел очень долго, каждый год, прожитый им, был подарком судьбы. Или если хотите, этот мир не мог просто так отпустить его, пока он не напишет хотя бы то, что должен был написать. Писать о композиторе такого ранга всегда трудно – кажется, что слов не хватает, чтобы передать те чувства, которые переполняют тебя при звуках этой чарующей музыки. «В горах мое сердце», «Серенада», «Элегия», «Ноктюрн» – да все, что он написал. А писал он много – и не только песни, но и серьезные произведения – квартет памяти Шостаковича, камерные произведения. Когда он скончался, музыкальный мир Еревана с печалью констатировал: «Умер последний гений армянской музыки».