Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (IMF) կվերսկսի Իրանի տնտեսության ամենամյա գնահատումը, որը դադարեցվել էր երեք տարի առաջ, հայտնում է AFP-ն: Առաքելությունը կայցելի Թեհրան հունվարի 25-ին Իրանի իշխանությունների հետ ուղիղ բանակցությունների համար: Նախատեսվում են նաև հանդիպումներ գործարարների, քաղաքական գործիչների ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Այնուհետև ԱՄՀ թիմը կհրապարակի ընդհանուր զեկույց, որտեղ կարտացոլվեն Իրանի առաջընթացը, թերություններն ու նրա առջև ծառացած խնդիրները: Առաջին անգամ ԱՄՀ առաքելությունն այցելեց երկիր նոյեմբերին՝ տեղեկանալու համար նախագահ Հասան Ռոուհանիի տնտեսական ծրագրերին:
Շատերը հուսով են, որ Ռոուհանին կարող է գործարքը միջուկային ծրագրի շուրջ արևմտյան երկրների հետ ավարտին հասցնել, ինչը թույլ կտա չեղյալ հայտարարել տնտեսությանը վնասող պատժամիջոցները:
2013 թվականի նոյեմբերի 24-ին Իրանն ու միջազգային միջնորդների «վեցնյակը» (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Չինաստան, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա և Գերմանիա) պայմանավորվել են Իրանի միջուկային ծրագրի կրճատման մասին՝ առավել լիարժեք համաձայնության ակնկալիքով: Մասնավորապես, Իրանը պարտավորվել է դադարեցնել ուրանի 5 տոկոսից բարձր հարստացումը, դադարեցնել պլուտոնիումի ու ցենտրիֆուգերի արտադրությունը, ինչպես նաև թույլ տալ ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչների մուտքը միջուկային օբյեկտներ: Ի պատասխան Արևմուտքը պետք է ապասառեցնի Իրանի ակտիվների մի մասը:
Ըստ պայմանավորվածության, ի պատասխան ԱՄՆ-ն ու Եվրամիությունը համաձայնվել են ապասառեցնել 4,2 մլրդ դոլար կազմող Իրանի արտերկրի հաշիվները: Առաջին փոխանցումն Իրանը կարող է ստանալ արդեն փետրվարին:

Международный валютный фонд (IMF) возобновит ежегодные оценки экономики Ирана, прекращенные три года тому назад, сообщает AFP . Миссия посетит Тегеран 25 января для прямых переговоров с иранскими властями о состоянии экономики в стране. Также предусмотрены встречи с бизнесменами, политиками и представителями гражданского общества. Затем команда МВФ опубликует обзорный доклад, в котором будут отражены прогресс, недостатки и проблемы, стоящие перед Ираном. В первый раз миссия IMF посетила страну в ноябре, чтобы узнать об экономических планах президента Хасана Роухани, избранного в июне 2013 года.
Многие надеются, что Роухани сможет довести сделку с западными державами по ядерной плана страны до конца, что позволило бы отменить санкции, наносящие ущерб экономике.
Иран и "международная шестерка" (США, Россия, Китай, Франция, Британия и Германия) 24 ноября 2013г. заключили в Женеве промежуточное соглашение по иранской ядерной программе. В частности, Исламская республика обязалась прекратить обогащение урана свыше 5%, приостановить производство плутония и центрифуг и допустить инспекторов МАГАТЭ на свои ядерные объекты. Возобновление полноформатных переговоров по иранскому ядерному вопросу ожидается в феврале 2014г.
Согласно договору, Иран обязуется с 20 января остановить обогащение урана до 20%. В ответ США и Евросоюз согласились разморозить иностранные счета Ирана на сумму в 4,2 млрд. долларов. Первый транш Иран сможет получить уже в феврале.
Иран также согласился отказаться от размещения новых центрифуг для обогащения урана, допустить на свои ядерные объекты международных инспекторов и заморозить строительство тяжеловодного ядерного реактора, технически способного вырабатывать оружейный плутоний.