Հունվարի 28-ին 22 տարի առաջ ստեղծվեց Հայկական բանակը: 1991 թվականին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ Մինիստրների խորհրդին կից ստեղծվեց Պաշտպանության պետական կոմիտեն, իսկ դեկտեմբերի 5ին ՀՀ նախագահի հրամանով պաշտպանության նախարար նշանակվեց Վազգեն Սարգսյանը: 1992 թվականի հունվարի 28-ին պատմական որոշում կայացվեց «ՀՀ պաշտպանության մասին», այդպիսով իսկ ազդարարելով Հայ Ազգային բանակի ստեղծումը: Խոսելով բանակաշինության մասին՝ պետք է առանձնացնել երեք հիմնական փուլ: Առաջինը՝ ազգային ազատագրական շարժման մեկնարկը Լեռնային Ղարաբաղում: Այն ժամանակ երկրի անվտանգությունն ապահովում էին կամավորները, որոնք միավորվեցին և կազմեցին կամավորական ջոկատներ: Ջոկատները չունեին կենտրոնական հրամանատարություն, ամեն մեկը մարտնչում էր այնպես, ինչպես հարկ էր համարում, բայց բոլորը պատրաստ էին մեռնել հանուն Ղարաբաղի ազատագրման ադրբեջանական օկուպացիայից: Այդ ջոկատներն էլ կազմեցին կանոնավոր բանակի հենքը: Երկրոդը փուլն ազգային բանակի ստեղծումն էր պատերազմական պայմաններում: Հետո եկավ երրորդ փուլը, ի դեպ, այն դեռ ավարտված չէ: Այս փուլը կարելի է անվանել բանակաշինության փուլ: Արդեն մոտ 20 տարի տևող հրադադարի ռեժիմը թույլ է տալիս կենտրոնանալ զորքերի տարբեր ճյուղերի զարգացման վրա ու ապահովել կապերի ամրապնդումը Հայաստանի ԶՈւ և Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի միջև:
Ըստ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի, այսօր մեր բանակն արժանացել է հարգանքի ու բարձր գնահատականի աշխարհի այլ բանակների կողմից: Ելույթ ունենալով հունվարի 27-ին ՊՆ շենքում տեղի ունեցած հանդիսավոր նիստի ժամանակ Սեյրան Օհանյանն, որը նույնպես անցել է ղարաբաղյան պատերազմի բովով, նշեց, որ 20 տարի առաջ կնքված հաղթական հրադադարը ձեռք բերվեց հայ ժողովրդի միասնության, արիության ու բազմաթիվ բարդություններին դիմակայելու շնորհիվ: «Փառք ու պատիվ բոլոր նրանց, ով ընկավ մարտի դաշտում, նրանց, ով անտրտունջ պայքարեց մինչև վերջ՝ կյանքը զոհելով կամ անհետ կորչելով: Եվ թեև մենք տեղեկություններ չունենք նրանց մասին, մենք սերունդներին կփոխանցենք նրանց լուսավոր հիշատակը: Այդպես մենք հաղթեցինք, ու պայքարին զուգահեռ բանակ ստեղծեցինք»,ասաց նախարարը:
Հայոց բանակի հզորությունը ոչ միայն կայունության ու խաղաղության պահպանման երաշխիքներից մեկն է Հարավային Կովկասում, հայ զինծառայողներին վստահված է նաև խաղաղապահ առաքելություն իրականացնել թեժ կետերում: Միայն անցյալ տարվա ընթացքում հայկական բանակի ստորաբաժանումները մասնակցել են ավելի քան 10 բազմազգ ռազմական զորավարժությունների ՀԱՊԿ, Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ու հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության շրջանակում: Հայ խաղաղապահները ծառայում են Կոսովոյում, Աֆղանստանում, Իրաքում:
Լոնդոնի Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի 2013 թվականի զեկույցում ասվում է. «Հայկական բանակը բավականին գրագետ է ու գիտակցում է այն խնդիրները, որ դրված են իր առջև: Հայաստանի Զինված ուժերի շարքերը շարունակում են համալրվել առավելապես ժամկետային զինակոչի միջոցով, սակայն աճում է պրոֆեսիոնալ սպայակազմը»: Ինչ վերաբերում է թերություններին, ապա Հայաստանի զինված ուժերի հիմնական խնդիրն, ըստ Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի վերլուծաբանների, ավիացիոն ստորաբաժանումների թուլությունն է:
«Հայաստանի ռազմա-օդային ուժերի գլխավոր խնդիրը կապված է սպասարկման ու ընդհանուր արդյունավետության հետ: Դա է պատճառը, որ Հայաստանի օդային տարածքի պաշտպանությունն իրականացնում է Ռուսաստանը Հայաստանից վարձակալած ավիաբազայի միջոցով»,-ասվում է զեկույցում:
Այսօր տոն է և տոն է առաջին հերթին նրանց համար, ով պաշտպանում է հայրենի հողը, իր հարազատներին ու մերձավորներին: Հայաստանում գիտակցել են, որ «նա, ով չի կերակրում իր բանակը, կերակրում է ուրիշի բանակը»:

The army was established in conjunction with the other components of Armenia's military in 1992, several months after the republic declared its independence from the Soviet Union. The army's first head was the former deputy commander-in-chief of the main staff of the Soviet Ground Forces, Norat Ter-Grigoryants.
The Armenian army's history is described to have gone through three stages of development. It entered the first stage in February 1988, at the outset of the Nagorno Karabakh conflict, when Armenian militias were formed to combat Azerbaijani units in NKR. The second phase of the development of the army began in 1992, several months after Armenia declared its independence from the Soviet Union. Ter-Grigoryants and civilian officials in the Armenian Ministry of Defense, including Vazgen Manukyan and Vazgen Sargsyan, sought to establish a "small, well-balanced, combat-ready defense force." The third phase began after the end of the war and continues till today, concentrating on the developing fighting capacity and boosting ties with the NKR defense army.
Armenian army became a guarantor of peace and stability in the South Caucasus, with Armenian soldiers trusted with peacekeeping missions in Kosovo, Afghanistan, Iraq. Over the last year, Armenian army units participated in over a dozen of military exercises in the frameworks of CSTO, NATO and Armenian-American military cooperation.
The London-based International Institute for Strategic Studies, IISS positively accessed Armenia's combat readiness level: "Armenian army is quite qualified and has clear-set objectives. Parallel to this, the Armed Forces of Armenia saw a steadily growing number of professional soldiers serving on a contract basis, although a call for military service remains. According to the 2013 report, the army is most vulnerable is its air forces, yet that is compensated by support from Russia, who protects Armenia’s air space.
"Today, our army enjoys the respect and high esteem all over the world," Armenia's Defense Minister said. As Seyran Ohanyan, a Karabakh war veteran himself, told a January 27 ceremonial sitting, 20 years ago the victorious ceasefire was achieved through unity and courage of Armenian people in the face of many hardships. "Glory and honor to our fallen heroes, those who fought till the end, those killed or missing. A memory of them will shine in our hearts to be passed on to generations. It is through their sacrifice that we won and created a strong army," he said.