Հունվարի 28-ին 22 տարի առաջ ստեղծվեց Հայկական բանակը: 1991 թվականին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ Մինիստրների խորհրդին կից ստեղծվեց Պաշտպանության պետական կոմիտեն, իսկ դեկտեմբերի 5ին ՀՀ նախագահի հրամանով պաշտպանության նախարար նշանակվեց Վազգեն Սարգսյանը: 1992 թվականի հունվարի 28-ին պատմական որոշում կայացվեց «ՀՀ պաշտպանության մասին», այդպիսով իսկ ազդարարելով Հայ Ազգային բանակի ստեղծումը: Խոսելով բանակաշինության մասին՝ պետք է առանձնացնել երեք հիմնական փուլ: Առաջինը՝ ազգային ազատագրական շարժման մեկնարկը Լեռնային Ղարաբաղում: Այն ժամանակ երկրի անվտանգությունն ապահովում էին կամավորները, որոնք միավորվեցին և կազմեցին կամավորական ջոկատներ: Ջոկատները չունեին կենտրոնական հրամանատարություն, ամեն մեկը մարտնչում էր այնպես, ինչպես հարկ էր համարում, բայց բոլորը պատրաստ էին մեռնել հանուն Ղարաբաղի ազատագրման ադրբեջանական օկուպացիայից: Այդ ջոկատներն էլ կազմեցին կանոնավոր բանակի հենքը: Երկրոդը փուլն ազգային բանակի ստեղծումն էր պատերազմական պայմաններում: Հետո եկավ երրորդ փուլը, ի դեպ, այն դեռ ավարտված չէ: Այս փուլը կարելի է անվանել բանակաշինության փուլ: Արդեն մոտ 20 տարի տևող հրադադարի ռեժիմը թույլ է տալիս կենտրոնանալ զորքերի տարբեր ճյուղերի զարգացման վրա ու ապահովել կապերի ամրապնդումը Հայաստանի ԶՈւ և Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի միջև:
Ըստ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի, այսօր մեր բանակն արժանացել է հարգանքի ու բարձր գնահատականի աշխարհի այլ բանակների կողմից: Ելույթ ունենալով հունվարի 27-ին ՊՆ շենքում տեղի ունեցած հանդիսավոր նիստի ժամանակ Սեյրան Օհանյանն, որը նույնպես անցել է ղարաբաղյան պատերազմի բովով, նշեց, որ 20 տարի առաջ կնքված հաղթական հրադադարը ձեռք բերվեց հայ ժողովրդի միասնության, արիության ու բազմաթիվ բարդություններին դիմակայելու շնորհիվ: «Փառք ու պատիվ բոլոր նրանց, ով ընկավ մարտի դաշտում, նրանց, ով անտրտունջ պայքարեց մինչև վերջ՝ կյանքը զոհելով կամ անհետ կորչելով: Եվ թեև մենք տեղեկություններ չունենք նրանց մասին, մենք սերունդներին կփոխանցենք նրանց լուսավոր հիշատակը: Այդպես մենք հաղթեցինք, ու պայքարին զուգահեռ բանակ ստեղծեցինք»,ասաց նախարարը:
Հայոց բանակի հզորությունը ոչ միայն կայունության ու խաղաղության պահպանման երաշխիքներից մեկն է Հարավային Կովկասում, հայ զինծառայողներին վստահված է նաև խաղաղապահ առաքելություն իրականացնել թեժ կետերում: Միայն անցյալ տարվա ընթացքում հայկական բանակի ստորաբաժանումները մասնակցել են ավելի քան 10 բազմազգ ռազմական զորավարժությունների ՀԱՊԿ, Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ու հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության շրջանակում: Հայ խաղաղապահները ծառայում են Կոսովոյում, Աֆղանստանում, Իրաքում:
Լոնդոնի Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի 2013 թվականի զեկույցում ասվում է. «Հայկական բանակը բավականին գրագետ է ու գիտակցում է այն խնդիրները, որ դրված են իր առջև: Հայաստանի Զինված ուժերի շարքերը շարունակում են համալրվել առավելապես ժամկետային զինակոչի միջոցով, սակայն աճում է պրոֆեսիոնալ սպայակազմը»: Ինչ վերաբերում է թերություններին, ապա Հայաստանի զինված ուժերի հիմնական խնդիրն, ըստ Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի վերլուծաբանների, ավիացիոն ստորաբաժանումների թուլությունն է:
«Հայաստանի ռազմա-օդային ուժերի գլխավոր խնդիրը կապված է սպասարկման ու ընդհանուր արդյունավետության հետ: Դա է պատճառը, որ Հայաստանի օդային տարածքի պաշտպանությունն իրականացնում է Ռուսաստանը Հայաստանից վարձակալած ավիաբազայի միջոցով»,-ասվում է զեկույցում:
Այսօր տոն է և տոն է առաջին հերթին նրանց համար, ով պաշտպանում է հայրենի հողը, իր հարազատներին ու մերձավորներին: Հայաստանում գիտակցել են, որ «նա, ով չի կերակրում իր բանակը, կերակրում է ուրիշի բանակը»:

28 января, 22 года тому назад была создана Армянская армия. День Армии отмечают в Армении 28 января. В 1991 году решением правительства Республики Армения был создан Госкомитет обороны при Совете министров, а 5 декабря по приказу Президента РА министром обороны был назначен Вазген Саргсян. 28 января 1992 года было принято историческое решение «Об обороне РА», тем самым оглашая факт создания Армянской Национальной Армии.
По словам министра обороны РА Сейрана Оганяна, сегодня наша армия удостоилась уважения и высокой оценки со стороны армий других стран мира. Выступая 27 января на торжественном заседании в Министерстве обороны Сейран Оганян, сам в прошлом прошедший карабахскую войну, отметил, что заключенное 20 лет назад победное перемирие было достигнуто благодаря единству, отваге и противостоянию армянского народа многочисленным сложностям. «Честь и хвала всем тем, кто погиб на поле боя, тем, кто тихо и без просьб о помощи до конца боролся, погиб или пропал без вести. И хотя у нас нет никаких известий о них, мы сохраняем и передаем поколениям светлую память о них. Так мы победили, и параллельно борьбе создали армию», – подчеркнул министр.
Могущество армянской армии стало не только одним из гарантов сохранения мира и стабильности в регионе Южного Кавказа, армянским военнослужащим ныне доверено осуществлять миротворческую миссию в горячих точках. Только за прошлый год подразделения армянской армии приняли участие в более чем 10 многонациональных военных учениях в рамках ОДКБ, Североатлантического альянса и армяно-американского военного сотрудничества. Армянские миротворцы несут службу в Косово, Афганистане, Ираке.
В докладе Лондонского Международного института стратегических исследований за 2013 год говорится: «Армянская армия довольно грамотна и осознает те цели, которые перед ней поставлены. Ряды вооруженных сил Армении продолжают пополняться преимущественно путем срочного призыва, но уже растет процент профессионального офицерского состава. Что касается недостатков, то основная проблема вооруженных сил Армении, согласно аналитикам Международного института стратегических исследований, заключается в слабости авиационных подразделений. «Главная проблема военно-воздушных сил Армении связана с обслуживанием и общей эффективностью. В этом кроется причина того, что охрану воздушного пространства Армении осуществляет Россия с помощью арендуемой у Армении авиабазы», – говорится в докладе.
И все же сегодня праздник и это праздник в первую очередь для тех, кто защищал родную землю, родных и близких от уничтожения. К Армении как нельзя лучше подходит «Кто не кормит свою армию, тот кормит чужую».