Բանակի օրվա առթիվ հայրենիքի սահմանների պաշտպանության գործում ցուցաբերած բացառիկ խիզախության և անձնական արիության, մասնագիտական բարձր պատրաստվածության, կյանքին սպառնացող վտանգի պայմաններում ծառայողական պարտքը կատարելիս ցուցաբերած անձնվիրության համար, Արցախի և Ադրբեջանի զորքերի շփման գծում հակառակորդի դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման փորձը փոքրաթիվ ուժերով կասեցրած և հակառակորդին հետ մղած զորամասի զինծառայողները նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով պարգևատրվել են պետական բարձր պարգևներով:
Նախագահական նստավայրում այսօր՝ հունվարի 28-ին, պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն էր:
«Ձեր առաքելությունն առանձնահատուկ է: Դրա համար էլ այն կոչվում է ծառայություն և ոչ թե աշխատանք: Մեր ամբողջ ժողովուրդը ակնածանքով է վերաբերվում ձեր գործին և երախտագիտության զգացում ունի մեր բանակի և հայրենիքի յուրաքանչյուր զինվորի նկատմամբ․․․ Դուք այն վահանն եք, որի ներքո ապրում ու արարում են մեր երկիրն ու ժողովուրդը»,- դիմելով պարգևատրվող զինծառայողներին, իր ուղերձում նշել է նախագահը՝ հավելելով․ «Օրեր առաջ կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանի ցուցաբերած վեհ կեցվածքը վճռական պահին և նրա ու ընկերների սխրանքը մեր բանակի իսկական նկարագիրն ու օրինակն են», ապա մեկ րոպե լռությամբ հարգել Արմեն Հովհաննիսյանի հիշատակը:
Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ) և հարավարևելյան (Կորգան) ուղղություններում հակառակորդը դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման միաժամանակյա փորձեր էր արել, բռնկված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից ստացած հրազենային վիրավորումից զոհվել էր կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը:
Ավելի ուշ նախագահ Բակո Սահակյանը հրամանագիր էր ստորագրել, համաձայն որի կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանին հետմահու պարգևատրվել էր «Արիության համար» մեդալով:
Նախագահը հետմահու պարգևատրել է Արմեն Հովհաննիսյանին, պարգևը հանձնվել է կրտսեր սերժանտի ծնողներին։
Նախագահի հրամանագրերով, Բանակի օրվա առթիվ և Հայրենիքի պաշտպանության գործում ցուցաբերած արիության ու անձնական խիզախության, զորքերի մարտական պատրաստվածության ապահովման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար, ՀՀ զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ և ազատամարտիկներ ևս պարգևատրվել են ՀՀ մեդալներով՝ նշելով, որ երբ հայ ժողովուրդը տևական ընդմիջումից հետո վերականգնում էր իր անկախությունը, հայոց բանակը դարձավ առաջին կայացած պետական կառույցը:
«Հայաստանի ԶՈւ ստեղծումը մեր երկրի առաջին և մեծագույն ձեռքբերումն էր: Սա արդեն պատմական փաստ է և անհերքելի ճշմարտություն: Բայց դա չի նշանակում, որ բանակաշինությունը կորցրել է իր արդիականությունը․․․
Այսօր՝ մեր հաղթական բանակի օրը, մեծ տոն է, և առիթ՝ հիշելու նրանց, ովքեր Արցախի և Հայաստանի սահմանների պաշտպանությունը կազմակերպեցին և իրականացրին անհավանական թվացող ճիգերի գնով, իսկ հարկ եղած դեպքում՝ նաև կյանքի գնով: Նրանք դարձան օրինակ և չափանիշ հետագա սերունդների համար, ինչպես նրանց համար օրինակ ու չափանիշ էին իրենց հայրերն ու պապերը երկրորդ աշխարհամարտի օրերին: Խոնարհվում ենք նրանց հիշատակի առջև, ովքեր պարտադրված գոյապայքարը վերածեցին փառահեղ ազատամարտի»,- ասել է նախագահը:
Շնորհավորելով Բանակի օրվա առթիվ, իր ուղերձում ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը նշել է, որ հերոս հայրերի ու պապերի օրինակով` մեր բանակի զինվորները «պատվով են կատարում իրենց առջև դրված խնդիրները՝ պաշտպանելով հայրենիքի և ժողովրդի անվտանգությունը, ամուր պահելով պետության սահմանները: Սա հայրենասիրության ու անձնվիրության վառ դրսևորում է»,- նշել է նախագահը:
Բանակի օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Ամենայն հայոց կաթողիկոսը։ Նա ևս հիշել է «հայ զենքի փառքը կերտած մեր պանծալի զինվորներին ու զորավարներին և անմահ մեր հերոսներին, բոլոր նրանց, ովքեր նվիրվեցին անկախ պետականության ստեղծման վեհ և նվիրական գործին»
Եռաբլուր այցի ընթացքում լրագրողների հետ ճեպազրույցում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նախ տեղեկացրել է, որ գիշերը կրկին կրակոցներ են եղել, համեմատաբար՝ մի քիչ ավելի շատ, բայց իրավիճակը վերահսկելի է: Նա ևս մեկ անգամ հիշեցրել է, որ ՊՆ աշախատակազմն ամեն օր պատրաստ է պաշտպանել մեր հայրենիքը:
«Ռազմաքաղաքական իրավիճակը տարածաշրջանում թեև փոփոխական է, բայց նույնպես վերահսկելի է: Այդ կրակոցները սովորական են մեզ համար»,- ասել է նախարար Օհանյանը, գրում է «Այսօր»-ը։
Սեյրան Օհանյանի խոսքով՝ մեր այսօրվա զինվորի պատրաստականության շնորհիվ է, որ ստացվում է առաջընթաց ապահովել։
«Մեր զինվորների մարտական ոգու և սառնասիրտ որոշումների շնորհիվ կարողանում ենք հետ մղել ցանկացած ոտնձգություն: Պատերազմի հավանականությունն այսօր փոքր է, իսկ ԼՂՀ հիմնահարցով զբաղվող միջազգային կառույցներն արդեն հայտարարություն են տարածել, որով կոչ են անում պահպանել հրադադարի ռեժիմը: Վստահ եմ, որ նրանք ևս դատապարտում են ադրբեջանական կողմի գործողությունները, սակայն լռում են, քանի որ բանակցային գործընթացը պահանջում է հավասարակշիռ պահվածք»,- եզրափակել է պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը՝ հավաստիացնելով, որ խաղաղ պայմաններում ենք անցկացնելու 2014-ը։

28 Январь 2014 - 11:44 AMT
В связи с Днем Армии 28 января президент Серж Саргсян с президентом НКР Бако Саакяном в сопровождении высшего руководства РА и представителей армянского духовенства посетил воинский пантеон «Ераблур» и воздал дань уважения памяти сынов Армении, пожертвовавших своими жизнями во имя независимости Родины, передает пресс-служба главы государства.
В поздравлении президента Армении Сержа Саргсяна с Днем армии, в частности, отмечается, что когда Армения обрела независимость, армянская армия стала состоявшейся государственной структурой. «Создание армии было нашей первостепенной и главной задачей. Это уже история и высшая справедливость. Но это не означает, что строительство армии потеряло свою необходимость. Несколько дней тому назад мы стали свидетелями нарушения границы и проявленной доблести наших солдат, которые ценой жизни защитили Родину. В мае 2014 года исполнится 20 лет установления режима прекращения огня. 20 лет наша армия и наша страна живут в условиях «ни войн, ни мира». Это очень трудное положение для любой армии и отдельно взятого военнослужащего, но наша армия в этих условиях с честью выполняет свой долг», – подчеркнул глава армянского государства.
Серж Саргсян также вспомнил всех, кто отдал жизнь за охрану границ Армении и Арцаха. «Они стали примером и мерилом для будущих поколений армянских солдат. Мы склоняем головы перед ними, которые навязанную нам войну превратили в победу», – подчеркнул он, добавив, что армянская армия будет стоять на передовых позициях и 20 лет, и сколько потребуется.
«ВС Армении и Нагорного Карабаха, пока находящиеся в стадии становления, заявили противнику и всем остальным: Свобода Арцаха превыше всего, мы понимаем, что никто нам свободы не подарит, но мы готовы ее защищать. И мы победили», – сказал Серж Саргсян.
Президент Армении также наградил правительственным наградами отличившихся военнослужащих, исполняющих свой долг как в Армении, так и в Арцахе, передает пресс-служба президента Армении.
Армянскую армию поздравил также президент Республики Арцах Бако Саакян. В поздравительной телеграмме, в частности, говорится: «То, что армянская армия является сегодня самой боеспособной и организованной армией в регионе, уже неопровержимая реальность и одно из самых значительных достижений нашего народа. Воспитываясь на героическом примере своих отцов и дедов, отважные солдаты нашей славной армии с честью выполняют поставленные перед ними задачи, обеспечивая безопасность родины и народа, надежно охраняя рубежи государства. Это яркое проявление патриотизма и преданности».
Ситуация на границе находится под полным контролем армянских военнослужащих, заявил министр обороны Армении Сейран Оганян в беседе с журналистами в пантеоне «Ераблур». «Благодаря боевому духу и хладнокровным решениям наших солдат, нам удается пресекать любое посягательство. Возможность возобновления войны сегодня достаточно низка. Занимающиеся вопросом Карабаха международные структуры уже выступили с заявлением, которым призывают стороны сохранять режим перемирия. Уверен, что они осуждают действия Азербайджана, однако молчат, поскольку переговорный процесс требует паритетного подхода», – сказал С.Оганян.
По его словам, сегодня Азербайджан вновь увеличил число обстрелов в связи с праздничным в Армении днем. «Ночью была стрельба, сравнительно больше обычного, однако ситуация под контролем. Военно-политическая обстановка в регионе хотя переменчива, однако контролируема. Эти выстрелы стали для нас обыденным явлением, но нет поводов для беспокойств. Уверяю, что 2014 год мы проведем в мирных условиях», – заявил министр обороны Армении, передает aysor.am.
26 января в Первопрестольном Эчмиадзине была отслужена литургия в честь Дня Армии. 27 января в министерстве обороны РА состоялось награждение отличившихся на службе военнослужащих.