Վիլյամ Սարոյանի 1942-ին գրված «Մարդկային կատակերգություն» (The Human Comedy) վեպը ևս մեկ անգամ կէկրանավորեն: Իմիջիայլոց, 1943-ին էկրան բարձրացած Կլարենս Բրաունի ֆիլմի սցենարի ադապտացիան գրելու համար Սարոյանը «Օսկար» էր ստացել: Վեպի նոր էկրանավորումը կկոչվի «Իտակա» (Ithaca). ռեժիսորը հոլիվուդյան հայտնի դերասանուհի Մեգ Ռայանն է, պրոդյուսերը՝ Թոմ Հենքսը: Ի դեպ, մինչև այդ ռեժիսորն ու պրոդյուսերն աշխատել են միասին, միայն թե կադրում՝ նկարահանվել են «Ջոնը վուլկանի դեմ», «Նամակ ունեք» ու «Անքունները Սիեթլում» ֆիլմերում:
Ռայանը կինոյում աշխատում է որպես դերասանուհի, դուբլյաժի դերասանուհի ու պրոդյուսեր։ 2011-ին հայտարարվեց, որ նա կնկարահանի Into the Beautiful կատակերգական դրաման, բայց ֆիլմն այդպես էլ չգործարկվեց։
Սցենարի նոր ադապտացիան գրել է Էրիկ Յենդրեսենը, ով Հենքսի հետ աշխատել է «Զինակից եղբայրները» մինի-սերիալի վրա, իսկ դերասանական կազմում կլինեն նույն ինքը՝ Մեգ Ռայանը, ինչպես նաև Սեմ Շեփարդը, Մելանի Գրիֆիթն ու Ջեք Քուեյդը:
Ֆիլմի գործողությունը, ինչպես և սարոյանական «Մարդկային կատակերգությունում», կծավալվի 1942-ին, Կալիֆորնիայի փոքր քաղաքներից մեկում՝ Իտակայում: Սյուժեի կենտրոնում 14-ամյա Հոմերոս Մաքոլիի պատմությունն է, ում ավագ եղբայրը գնացել է պատերազմ, կրտսեր եղբորը խրատելով հոգ տանել այրի մոր, ավագ քրոջ ու 4-ամյա եղբոր՝ Ուլիսի մասին: Այժմ Հոմերոսը Իտակայի փոստատարն է:
«Իտական» հասարակ, բայց խաբուսիկ պատմություն է: Այն լիրիկական ու ռոմանտիկ է, ժամանակ առ ժամանակ զարմանալիորեն ոչ սենտիմենտալ, որը, այնուամենայնիվ, ցինիզմից հեռու է: Անչափ ուրախ եմ, որ հենց ես եմ էկրանավորելու այս զգացմունքայի ու գրավող պատմությունը»,- նախագծի մասին ասել է Մեգ Ռայանը, գրում է Filmz.ru-ն:
Մասամբ կենսագրական «Մարդկային կատակերգությունը» համարվում է ամերիկահայ գրող Վիլյամ Սարոյանի լավագույն ստեղծագործություններից մեկը: 1943-ին դրա առաջին էկրանավորումն «Օսկարի» էր նոմինացվել միանգամից 5 անվանակարգում՝ «լավագույն ֆիլմ», «լավագույն ռեժիսոր», «լավագույն դերասան» (գլխավոր դերում Միքի Ռունին էր), «լավագույն օպերատորական աշխատանք» ու «լավագույն գրական սկզբնաղբյուր»: Ոսկե արձանիկ ստացավ վերջին անվանակարգի համար:
Իմիջիայլոց, Սարոյանի մահից հետո արձանիկը, որը պահում էր նրա զարմուհին՝ Կոզեթը, անհետացել էր, այնուհետև «հայտնվել» Սան Ֆրանցիսկոյի լոմբարդներից մեկում, գրում է «Գոլոս Արմենիի» թերթը: Սարոյանի անվան ֆոնդն արձանիկի համար առաջարկել էր 20 հազար դոլար, բայց իմանալով, թե ում էր այն պատկանում, լոմբարդի տնօրենը հրաժարվել էր գումարից ու փոխանցել «Օսկարը» ֆոնդին: Այն ցուցադրվել է Ֆրեզնոյում, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանավորությամբ անցկացվող դրամատուրգի 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսին:
Սարոյանը արձակագիր էր, ով գրում է ամենատարբեր ժանրերում ու թեմաների մասին՝ իր պատմական հայրենիքից մինչև պացիֆիզմ: «Օսկարից» առաջ 1940-ին նա նաև արժանացել է Պուլիտցերյան մրցանակի, որից հրաժարվել է: Սարոյան գրողի ձևավորման մեջ մեծ դեր է խաղացել ինքնակրթությունը, ամերիկյան ու համաշխարհային գրականության ընթերցումը, հարազատ ժողովրդի հոգևոր մշակույթի, ավանդույթների, պատմության տարրերի ժառանգումը, ինչպես նաև հայկական շրջապատի ազգային ինքնատիպությունը։

Повесть Уильяма Сарояна 1942 года «Человеческая комедия» (The Human Comedy) вновь собираются экранизировать. Кстати, именно за сценарную адаптацию «Человеческой комедии», написанную для фильма Кларенса Брауна 1943 года, Сароян был удостоен «Оскара». Новая киноверсия будет называться «Итака» (Ithaca), режиссером станет известная голливудская актриса Мег Райан – это ее режиссерский дебют, а продюсировать фильм намерен Том Хэнкс. Кстати, до этого режиссер и продюсер уже работали вместе, но в кадре – они снимались в фильмах «Джо против вулкана», «Вам письмо» и «Неспящие в Сиэтле».
Мег Райан работает в кино как актриса, актриса дубляжа и продюсер. В 2011 году было объявлено, что Райан снимет комедийную драму Into the Beautiful, но фильм так и не был запущен в производство.
Новую сценарную адаптацию написал Эрик Йендресен, работавший с Хэнксом над мини-сериалом «Братья по оружию», а актерский костяк составят Мег Райан, Сэм Шепард, Мелани Гриффит и Джек Куэйд.
Действие картины, как и в романе Сарояна «Человеческая комедия», будет разворачиваться в 1942 году в маленьком калифорнийском городке Итака. В центре сюжета – история 14-летнего почтальона Гомера Маколи, старший брат которого ушел на войну, оставив его заботиться об их овдовевшей матери, старшей сестре и 4-летнем брате Улиссе. Теперь Гомер занимается тем, что разносит по домам жителей Итаки телеграммы.
«Итака» – это обманчиво простая история. Она лирическая и романтическая, иногда шокирующе несентиментальная, но каким-то чудом не ставшая циничной. Я бесконечно счастлива, что мне предстоит перенести на экран настолько душевную и «цепляющую» историю»,- говорит о проекте Мег Райан, пишет Filmz.ru.
Частично автобиографическая «Человеческая комедия» считается одним из лучших произведений американского писателя армянского происхождения Уильяма Сарояна. В 1943-ем ее первая экранизация была номинирована на «Оскар» сразу в пяти номинациях: лучший фильм, лучший режиссер, лучшая мужская роль (в главной роли – Микки Руни), лучшая операторская работа и лучший литературный первоисточник. Признание картина получила в последней номинации. Кстати, после смерти Сарояна статуэтка, хранившийся у его двоюродной сестры Козет, исчезла и «всплыла» в ломбарде в Сан-Франциско. Фонд Сарояна предложил за статуэтку 20 тысяч долларов, но узнав, кому принадлежит награда, владелец ломбарда отказался от денег и безвозмездно передал «Оскар» фонду. Награда в качестве экспоната была представлена на выставке, посвященной 100-летнему юбилею писателя во Фрезно, прошедшей под эгидой ЮНЕСКО, пишет «Голос Армении».
Сароян был прозаиком, который обращался к самым различным жанрам и темам: от своей исторической родины («Армянин и армянин») до пацифизма («Приключения Весли Джексона»). Помимо «Оскара» был также удостоен Пулитцеровской премии (1940), от которой отказался.