«Ռոսնեֆտը» լրջորեն ուսումնասիրում է Հայաստանում կաուչուկի գործարան կառուցելու հարցը, ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Իվան Վոլինկինը՝ պատասխանելով «Նաիրիտի» վերաբերյալ ռուսաստանյան այդ ընկերության պլանների մասին հարցին:
«Հարցն իրոք շատ բարդ է, դրանով վաղուց են զբաղվում, կասեմ, որ «Ռոսնեֆտը» մտավ հայկական շուկա ինչ-որ կերպ այդ հարցը լուծելու համար, ելնելով երկու կողմերի շահերից: Այժմ «Ռոսնեֆտը» մշակում է, և շատ լրջորեն, այստեղ կաուչուկի գործարանի կառուցման հնարավորությունը, որը կզբաղվի ավտոդողերի էկոլոգիապես մաքուր արտադրությամբ: Դա արվում է «Պիրելի» ընկերության հետ համատեղ»,-ասել է դեսպանը Հայաստանի Հանրային hեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում:
2013 թվականի դեկտեմբերի 25-ին «Ռոսնեֆտ», «Պիրելի Թահր Ռուսիա» և «Ռոսնեֆտ Արմենիա» ընկերությունների ներկայացուցիչները Երևանում հուշագիր ստորագրեցին փոխըմբռնման մասին կաուչուկի արտադրության համատեղ ձեռնարկություն ստեղծելու վերաբերյալ:
«Կարծում եմ, որ «Նաիրիտ» գործարանի մասնագետները, որոնք մոտավորապես նույն բանն էին անում, պահանջարկ կունենան նոր ձեռնարկությունում»,-ասել է ՌԴ դեսպանը, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերին, ամփոփելով 2013 թվականը, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտնեց, որ «Ռոսնեֆտը» մտադիր է մոտ 400 մլն դոլար ներդնել Հայաստանում նոր գործարանի կառուցման համար: Ըստ Սարգսյանի, «չնայած հրապարակված թվերին, բանակցությունները շարունակվում են, քանի որ երկրորդ փուլը վերաբերում է քիմհսկա «Նաիրիտ» գործարանին:
«Նաիրիտ» գիտա-արտադրական միավորումը քլորոպրենային կաուչուկի արտադրության մենաշնորհ ուներ ԽՍՀՄ տարածքում: 2006 թվականին ընկերության բաժնետոմսերի 90 տոկոսը վաճառվեց Rhinoville Property Limited բրիտանական կոնսորցիումին 40 մլն դոլարով, բաժնետոմսերի մնացած 10 տոկոսը պատկանում է Հայաստանի կառավարությանը: 2010 թվականի ապրիլից արտադրությունը գործարանում դադարեցվել է:

Rosneft is seriously considering construction of a rubber plant in Armenia, Russian ambassador Ivan Volynkin stated, commenting on the company’s plans on Nairit chemical plant in Yerevan.
"The issue being a complicated one, Rosneft is trying to find a mutually beneficial solution. Rosneft, jointly with Pirelli, is mulling construction of a rubber plant for eco-friendly tire production," Volinkin said, according to Arka news agency.
On December 25, 2013, Rosneft, Pirelli Tire Russia and Rosneft-Armenia signed a memorandum of understanding in Yerevan to set up a joint venture for butadiene-styrene rubber production.
"Nairit specialists engaged in similar work at the old plant, will be in demand at the new production," the diplomat said.
As Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said earlier, Rosneft is planning to invest $400 million in construction of a new plant in Armenia.
Nairit was the only plant in the Soviet Union producing chloroprene rubber. The plant was closed in 1989 for environmental reasons and partially resumed operations in 1992. In 2006, 90% of Nairit’s shares were sold to British Rainoville Property Limited for $40 million. The remaining 10% belong to the Armenian government. The plant's operations were suspended in 2010.