Առաջիկայում համակարգչային տեխնիկայի արտադրության KÜR գործարանը համակարգչային պլանշետների արտադրություն կսկսի, հայտնում է Ադրբեջանի կապի ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության մամուլի ծառայությունը: Ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռիզվան Օսմանովը նշել է, որ Ադրբեջանի համակարգչային շուկայում անկում է նկատվում. «Դա կապված է գնորդների նախապատվությունների փոփոխությունների հետ: Բնակչությունը պլանշետներն է գերադասում»:
Օսմանովը հավելել է, որ այս ոլորտում նրանց համար բարդ կլինի մրցակցել համաշխարհային բրենդների հետ: Դրա պատճառը նա տեսնում նրանում, որ ադրբեջանական շուկայում ընդունելի գնով համակարգիչների քանակը բավարար է: «Չնայած դրան, KÜR ընկերությունը կարող է պլանշետների իրացման համար նոր ինտերնետ նախագիծ անել: Մտադիր ենք առաջիկայում գործարկել նախագիծը»,- ասել է նա, գրում է Haqqin.az-ը:
Հավանաբար, ադրբեջանցիներին հանգիստ չի տալիս Հայաստանում մշակված նոր ArmTab պլանշետը, որի մասսայական արտադրությունը կսկսվի արդեն մայիսին:
Android-ի բազայով հայկական պլանշետների արտադրության մասին Technology and Science Dynamics Inc/Armtab Technologies ընկերությունը հայտարարել էր 2013-ի դեկտեմբերին: Այն ժամանակ արդեն հավաքվել էին պլանշետի փորձնական տարբերակները էկրանի 7,85, 9, 97 և 10,1 դյույմ անկյունագծով, որոնք հագեցած էին 3G և WiFi մոդուլներով: Ըստ ընկերության տնօրենՎահան Շաքարյանի, որակով հայկական պլանշետները չեն զիջում միջազգային շուկայում հայտնի արտադրանքներին, իսկ գինը զգալիորեն ցածր է լինելու: Սարքի դիզայնով ու ծրագրային ապահովմամբ կզբաղվեն Հայաստանում, իսկ կհավաքեն ԱՄՆ-ում ու Հոնկոնգում:
Փետրվարի 11-ին մամուլի ասուլիսում Շաքարյանն ասել էր, որ առաջին հայկական պլանշետները կարտահանվեն ԱՊՀ ու արաբական աշխարհի երկրներ: Ըստ նրա, 7 երկրի հետ բանակցություններ են տարվում, ճշտվում են առաքումների ծավալները: «Արդեն մոտ 1000 ArmTab պլանշետների նախնական պատվեր կա սփյուռքից, որոնք կառաքվեն Ռուսաստան, Ուկրաինա և նույնիսկ Թուրքիա»,- նշել էր Շաքարյանը:
Ըստ նրա, նախնական ներդրումները կկազմեն 6-6,5 մլն դոլար, իսկ արտադրությունը կգործարկվի մայիսին, գրում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է Androidis.ru-ն, սկզբնական շրջանում նախատեսվում է արտադրել մոտ 10 000 ArmTab պլանշետ, աստիճանաբար հասցնելով տարեկան 50 հազարի: Ինչ վերաբերում է արժեքին, ապա հայտնի է, որ դրա ինքնարժեքը 135 դոլար է, հետևաբար, մանրածախ գինը կարող է լինել 180 դոլարի սահմանում:

В ближайшее время азербайджанский завод по производству компьютерной техники KÜR начнет производство компьютерных планшетов, сообщает пресс-служба Министерства связи и информационных технологий Азербайджана. Гендиректор компании Ризван Османов в связи с этим отметил, что в настоящее время на компьютерном рынке Азербайджана наблюдается спад: «Это связано с изменением приоритетов покупателей. Население отдает предпочтение планшетам».
Р.Османов добавил, что в данной сфере им сложно будет конкурировать с мировыми брендами. Причину этого он видит в достаточном наличии на азербайджанском рынке компьютеров за приемлемую цену. «Несмотря на это, KÜR может выступить с новым интернет-проектом по платформе для реализации планшетов. Мы планируем реализовать проект в ближайшем будущем», – сказал он, передает Haqqin.az.
Судя по всему, азербайджанцам не дает покоя разработанный в Армении новый планшет ArmTab, который в мае уже запустят в массовое производство.
О производстве армянских планшетов на базе Android – плода трудов совместной армяно-американской компании "Technology and Science Dynamics Inc/Armtab Technologies", было объявлено в декабре 2013 года. Тогда директор компании Ваан Шакарян рассказал, уже собраны пробные версии планшета с размером экрана 7,85; 9, 97 и 10,1 дюймов, которые оснащенные модулями 3G и WiFi. "По качеству армянские планшеты не уступают известным на международном рынке планшетам, а по цене будут существенно ниже", – сказал Шакарян. Дизайном и программным обеспечением устройства будут заниматься в Армении, сборкой – в США и Гонконге.
Накануне, 11 февраля, Ваан Шакарян сообщил, что первые армянские планшеты ArmTab будут экспортироваться в страны СНГ и арабского мира. По его словам, ведутся переговоры с семью странами относительно поставок ArmTab, уточняются объемы поставок. «Уже есть предварительный заказ из диаспоры на производство и поставку более тысячи армянских планшетов ArmTab, преимущественно в Россию, Украину и даже Турцию», – сказал Шакарян.
По его словам, предварительные инвестиции в производство армянских планшетов составят $6-6,5 млн., а производство планируется запустить в конце мая, передает АРКА.
Как пишет Androidis.ru, изначально армянский производитель планирует выпуск до 10 тысяч аппаратов, постепенно увеличив оборот до плановых 50 тысяч устройств в год. Что касается стоимости, известно, что себестоимость планшета составляет $135, следовательно, возможная розничная цена — $180.