Հայկական Բամբիռը խումբը մարտին մեկնում է ամերիկյան շրջագայության, որը կսկսվի Լոս Անջելեսից, իսկ կշարուկանվի Տեխասի Օստին քաղաքում. այնտեղ խումբը կմասնակցի աշխարհում իր տեսակում ամենախոշոր երաժշտական փառատոններից մեկին՝ South by Southwest-ին (SXSW): Բամբիռն Հայաստանից առաջին խումբն է, ով փառատոնից մասնակցության հրավեր է ստացել: Այդտեղ երաժիշտները ելույթ են ունենում միջազգային բազմաշերտ հանդիսատեսի առջև, որտեղ նաև պրոդյուսերներ են, մենեջերները, ոլորտում պրոֆեսիոնալները, ու, իհարկե, երաժիշտները: Բայց շրջագայությունն իրականացնելու համար խումբն IndieGoGo կայքում արշավ է սկսել:
SXSW-ն ֆիլմերի, ինտերակտիվ, երաժշտության ու գիտաժողովների փառատոն է, որն անցնում է ամեն գարուն (սովորաբար մարտին) Տեխսի Օստին քաղաքում: Մեկնարկելով 1987-ին, այն տարեցտարի ավելի լայնամասշտաբ էր դառնում:
SXSW Music-ին մոտ 2,200 կատարող ու խումբ է մասնակցում: 1987-ի փառատոնին հայտ ներկայացրածների թիվը 700 էր. Վերջին տարիներին այն հասնում է 12 հազարի:
Իմիջիայլոց, օգնողների համար խումբը տարբեր նվերներ ունի: Այսպիսով, 15 ԱՄՆ դոլարով օգնողները կստանան նոր՝ Winter Sessions ձայնասկավառակը ներբեռնելու հնարավորություն, ինչպես նաև նրանց անունը կգրվի այն մեքենայի վրա, որով խումբը կշրջագայի. 35 դոլարի դիմաց Բամբիռի լուսանկարով շապիկ կստանան, բացիկ ու նույն ձայնասկավառակը, ինչպես նաև դեռ լույս չտեսած երգերից մեկըբեռնելու հնարավորություն: 100-ով օգնողներին կհասնի սպասվող ամերիկյան ձայնասկավառակի վինիլային տարբերակը, շապիկն ու բացիկների հավաքածու, որը երաժիշտները կմակագրեն: 2,5 հազար դոլար օգնության համար խումբը ձեզ ու ձեր ընկերներին փակ շոու կնվիրի Հայաստանում կամ ԱՄՆ-ում, կամ էլ որտեղ ինքներդ ցանկանաք (եթե հոգաք ճանապարհածախսն ու հյուրանոցային ծախսերը):
10 հազար դոլարով օգնելով կստանաք խմբի անդամների գործիքներից մեկը:Իսկ 60 հազար դոլարի դիմաց նրանք խոստանում են Բամբիռի թմբկահար Վարդան Փարեմուզյանի Վանաձորի տունը:
Օստինում ելույթից հետո Բամբիռը կմեկնի Չիկագո, ուր հրավիրվել է ձայնասկավառակ ձայնագրելու, ինչպես նաև համերգի. ելույթները կշարունակվեն Լոս Անջելեսում, Բոստոնում, Նեշվիլում, Նյու Յորքում և այլուր:
Բամբիռը լեգենդար Բամբիռ ֆոլք-ռոք խմբի հետնորդն է: 1970-ին Գյումրիում խումբը հիմնել էր Գագիկ «Ջագ» Բարսեղյանը: Այժմ այն ներկայացնում են Ջագի որդին՝ Նարեկ Բարսեղյանը (երգահան, կիթառահար, երգիչ), ինչպես նաև Արման Քոչարյանը (երգահան, բաս-կիթառահար, երգիչ), Արիկ Գրիգորյանն (երգահան, ֆլեյտիստ, փողայիններ, երգիչ) ու Վարդան Փարեմուզյանը (թմբկահար, երգիչ), ովքեր 2012-ին Իռլանդիայում ստեղծեցին նոր Բամբիռ, «շարունակելով» հին խումբը:
2013-ի դեկտեմբերին խումբը ձայնագրել էր իր երկրորդ ձայնասկավառակը՝ Winter Sessions-ը, որը կթողարկվի 2014-ի փետրվարին՝ ԱՄՆ մեկնելուց առաջ: Արդեն Ամերիկայում ձայնագրված ձայնասկավառակը ևս կթողարկվի տարվա ընթացքում:

The Bambir, a rock band from Gyumri, Armenia are launching a full American Tour in March of this year. They will land in Los Angeles, then head to Austin, Texas to showcase at South by Southwest (SXSW), the world’s largest festival of its kind. The Bambir is the first band from Armenia to receive an invitation to perform at the festival. Showcasing artists perform for an international audience of producers, managers, industry representatives and fellow musicians.
The band has been invited to Chicago to record an album following their showcase in Austin. The band will play shows in Los Angeles, Austin, Chicago, Boston, Nashville, New York and other cities they come across along the way.
To make the tour possible, The Bambir launched a crowd-funding campaign on IndieGoGo- a platform which allows for direct collaboration between the band and the public.
The Music and Arts community in the Post-Soviet State of Armenia and the greater Caucasus region has yet to fully integrate into the fold of the international arts community. As the first band from Armenia to receive an invitation to SXSW, The Bambir’s presence will be an official groundbreaking. As representatives of the Caucasus’ contemporary music scene, The Bambir will bring attention and acclaim to this region; especially to Armenia. Following their 9-month residency in Ireland and subsequent return to Armenia- The Bambir are validating the concept that artists can maintain Armenia as their home-base while still taking part in the international arts community.
In January The Bambir released the INDEX EP, live sessions from the basement of the Gyumri Dramatic Theatre where the ceiling was constantly leaking and actors were on a permanent vacation. The band has released something raw, chaotic and fun.
In December 2013 the band recorded a second EP, the “Winter Sessions”, which will be available in February, 2014- prior to their departure to the U.S.