Մոտ երկու շաբաթ Բեռլինը կինոմատոգրաֆի սիրահարների ուշադրույթան կենտրոնում էր․ պատճառը Բեռլինի 64-րդ կինոփառատոնն էր, որն էլ փետրվարի 15-ին ավարտեց աշխատանքը։ Վաճառված տոմսերի քանակով այս տարին ռեկորդային էր՝ 330 հազար։
Գլխավոր մրցանակը՝ «Ոսկե արջը», ստացան «Սև ածուխ, բարակ սառույց» (Black Coal, Thin Ice) չինական դետեկտիվ դրամայի հեղինակներ Կու Վիվյանն ու Վեն Դզյուանը, ռեժիսորը Յինան Դիաոն է։ Ֆիլմի գլխավոր դերակատարը՝ Լյաո Ֆանը, լավագույն դերասան ճանաչվեց, իսկ «Փոքր տունը» ֆիլմի գլխավոր դերակատարուհի Խարու Կուրոկին՝ լավագույն դերասանուհի։
«Սև ածուխ, բարակ սառույց»-ը պատմում է նախկին ոստիկան Չժանի մասին, ում ժամանակին հեռացրել էին աշխատանկից, երբ նա անհաջող մի շարք սպանություն էր հետաքննել՝ արդյունքում հրաշքով փրկվելով։ Մի քանի տարի անց անհասկանալի սպանությունները սկսում են կրկնվել։ Չժանը՝ որոշելով միայնակ հետաքննել դրանք, պարզում է, որ բոլոր սպանվածները միմյանց հետ կապված են, ինչպես նաև քիմմաքրման ոմն աշխատակցուհու հետ։ Հետախույզը սկսում հետևել նրան, ինչի արդյունքում, ինքն էլ չհասկանալով՝ ինչպես, սիրահարվում է կնոջը։
Ժյուրիի գրան-պրին ստացավ Ուես Անդերսոնի «Գրանդ Բուդապեշտ» հոթելը» (The Grand Budapest Hotel), գրում է Ֆիլմ Պրոն։ Կինոփառատոնը բացող ֆիլմում նկարահանվել են Բիլ Մյուրեյը, Թիլդա Սուինթոնը, Ջուդ Լոուն, Էդրիեն Բրոուդին, Լեա Սեյդուն ու այլոք։ Ռեժիսորն անձամբ մրցանակաբաշխությանը ներկայանալ չէր կարողացել, բայց խնդրել էր ժյուրիի անդամներից մեկին կարդալ իր ողջույնի խոսքը, որտեղ նաև նշել էր․
«Ինձ հաճախ էին շոկոլադե պալմաներ ու խաղալիք արջեր նվիրում։ Բեռլինի «Արծաթե արջը» կյանքումս առաջին մետաղյա իրական մրցանակը կդառնա»։
Ֆիլմը պատմում է հատնի եվրոպական հյուրանոցի լեգենդար դռնապանի մասին, մասնավորապես՝ երկու համաշխարհային պատերազմների միջև նրա կյանքի, ինչպես երիտասարդ աշխատակցուհու հետ ընկերության մասին, ով հետագայում դառնում է նրա պրոտեժեն։ Սյուժեում նաև Վերածնունդի շրջանի անգին նկարի գողություն ու հսկայական ժառանգության համար պայքար է։
Կինոքննադատների միջազգային ֆեդերացիայի (FIPRESCI) մրցանակն այս տարի շնոհրվեց ֆրանսիացի Ալեն Ռենեի «Սիրել, խմել ու երգել» (Aimer, boire et chanter) դրամային։
Փառատոնի լավագուն ռեժիսոր ճանաչվեց Ռիչարդ Լինքլեյթերն իր «Պատանեկություն» (Boyhood) ֆիլմով, որտեղ գլխավոր հերոսն իրական տղա է, ում հասունացումը 2002-ից ի վեր նկարահանվում էր։ Ռեժիսորն իր ստեղծագործության մասին ասել է․
«Գո՞հ եմ արդյոք ֆիլմից, որը թողարկվել է նկարահանումների մեկնարկից 12 տարի անց։ Դա լավագույն տարբերակն էր, որ կարող էի ինձ պատկերացնել։ Ու հանդիսատեսն ընդունեց այն, հասկացավ ոգին։ 2002-ին չէի էլ կարող պատկերացնել, որ ֆիլմը կստացվի, ու բոլոր դերասանները կշարունակեն նկարահանվել դրանում։ Բայց կարող էի հավատալ դրան․ կյանքում այդպես ստացվում է»։
Կինոքննադատների կարծիքով, այս ֆիլմը «Ոսկե արջի» ավելի արժանի հավակնորդ էր, որին էլ ավելի վաղ հաղթանակ էին կանխատեսում։ Բայց ռեժիսորն ասել է․ «Կինոյում ոչ ոքի հետ չես մրցում, այլ աշխատում ես ինքդ քո հետ։ Այնպես որ այս բոլոր մրցանակներն անհեթեթություն են։ Ներկա էի կինոդիտմանն ու զգացի հանդիսատեսի հետ կոնտակտը՝ դա է կարևորը»։ 9 կատեգորիայից 4-ում հաղթեց ասիական երեք ֆիլմ, մնացածը կիսեցին ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան ու Գերմանիան։
Աննա Բրյուգեմանն ու Դիտրիխ Բրյուգեմանը, որոնք գրել էին «Կնքահայրը» (Kreuzweg) ֆիլմի սցենարը, ճանաչվեցին լավագույն սցենարիստներ։ Բեռլինի կինոփառատոնի 11 օրվա ընթացքում ցուցադրվեց մոտ 400 ֆիլմ, որոնցից 23-ը մրցում էին հիմնական մրցույթում։
Բեռլինալեն ամենամյա միջազգային կինոփառատոն է, որն անցնում է 1951-ից Գերմանիայում։ Հիմնական մրցանակը «Ոսկե արջն» է (արջը Բեռլինի հերալդիկ խորհրդանիշն է), որը շնորհվում է լավագույն ֆիլմի համար։ «Արծաթե արջը» շնորհվում է հետևյալ անվանակարգերում՝ լավագույն ռեժիսոր, լավագույն դերասան, լավագույն դերասանուհի, լավագույն երաժշտություն ու որպես մրցանակ արվեստում նշանակալի ավանդի համար։ Բեռլինալեում ժյուրին հատուկ ուշադրութուն է դարձնում, որ ներկայացված լինեն ֆիլմեր ամբողջ աշխարհից, այդ թվում նաև «Արևելյան բլոկից»։

Около двух недель Берлин находился в центре внимания кинематографической общественности. Виной тому 64-й Берлинский кинофестиваль, который 15 февраля завершил свою работу. По количеству проданных билетов он оказался рекордным – 330 000.
Обладателями главного приза – «Золотого медведя» – стали создатели китайской детективной драмы «Чёрный уголь, тонкий лёд» (Black Coal, Thin Ice) Ку Вивян и Вэн Дзюан, режиссер картины – Йинан Дяо. Исполнитель главной роли в фильме Ляо Фань был признан лучшим актёром фестиваля, а актрисой – японка Хару Куроки, снявшаяся в картине «Маленький дом».
«Чёрный уголь, тонкий лёд» рассказывает о бывшем полицейском Чжане, которого в своё время отстранили от работы, после того, как он неудачно расследовал серию убийств и сам чудом остался жив. Через несколько лет загадочные убийства начинают происходить вновь. Чжан, решив расследовать их самостоятельно, выясняет, что все погибшие связаны между собой и с некой работницей химчистки. Сыщик начинает слежку и, сам того не осознавая, влюбляется в женщину.
Гран-при жюри получила лента Уэса Андерсона «Отель «Гранд Будапешт» (The Grand Budapest Hotel), пишет Фильм Про. В фильме, открывавшем Берлинале, снялись Билл Мюррей, Тильда Суинтон, Джуд Лоу, Эдриен Броуди, Леа Сейду и другие звёзды. Режиссёр не смог присутствовать на церемонии лично, и попросил одного из членов жюри зачитать его приветственное слово, в котором он среди прочего отметил:
«Мне часто вручали шоколадные пальмы и игрушечных львов. «Серебряный медведь» из Берлина станет первым полноразмерным металлическим призом, который я получу в своей жизни».
«Отель «Гранд Будапешт» рассказывает о легендарном консьерже популярного европейского отеля, в частности, о его жизни между двумя мировыми войнами, а также о его дружбе с юной сотрудницей, которая становится его протеже. Сюжет включает в себя кражу бесценной картины эпохи Возрождения, борьбу за огромное наследство и потрясения, постигшие Европу во время первой половины XX века.
Премия Международной федерации кинокритиков (FIPRESCI) в этом году досталась драме французского ветерана Алена Рене «Любить, пить и петь» (Aimer, boire et chanter).
Лучшим режиссёром фестиваля стал Ричард Линклейтер с фильмом «Отрочество», главный герой которого — настоящий мальчик, взросление которого было запечатлено на киноплёнку, начиная с 2002 года. Вот, что сказал режиссёр о своём творении:
«Доволен ли я тем фильмом, который вышел через 12 лет после начала съёмок? Это лучший вариант, который я мог себе представить. И зрители приняли его, восприняли его дух. В 2002 году я не мог рассчитывать на то, что фильм получится, и что все актёры будут продолжать в нём сниматься. Но я мог верить в это — так бывает в жизни».
По мнению кинокритиков, именно его картина была наиболее достойным претендентом на «Золотого медведя», и ей заранее предвещали победу. Однако он сказал журналистам: «В кино ты ни с кем не соревнуешься, а работаешь с самим собой. Так что все эти призы — ерунда. Я был на показе и чувствовал контакт со зрителем, вот что главное».
Три азиатских фильма победили в четырёх категориях из девяти, остальные награды поделили между собой США, Франция и ФРГ. Анна Брюггеманн и Дитрих Брюггеманн, создавшие сценарий для фильма «Крестный путь» (Kreuzweg), были названы лучшими сценаристами.
Приз за выдающийся вклад в киноискусство оператор китайско-французского фильма «Массаж вслепую».
За 11 дней Берлинского кинофестиваля было показано около 400 фильмов, из которых 23 соревновались в основном конкурсе.
Берлинале – международный кинофестиваль, который проводится с 1951 года в Германии. Основной приз — «Золотой медведь» (медведь является геральдическим символом Берлина) – присуждается за лучший фильм. «Серебряный медведь» присуждается в следующих номинациях: лучший режиссёр, лучший актёр, лучшая актриса, лучшая музыка и приз за выдающиеся достижения в области искусства.
В отличие от Каннского кинофестиваля, Берлинале ориентирован на прогрессивный геополитический кинематограф. Жюри уделяет особое внимание тому, чтобы в фестивальной программе были представлены фильмы со всего мира, в том числе стран бывшего «Восточного Блока».