Հայաստանում կանցնի Բրիտանական ֆիլմերի 12-րդ փառատոնը՝ նվիրված ինտեգրման ու հաղորդակցության խնդիրներին: Փետրվարի 22-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում բացման արարողությունը կցուցադրվի «Ամառը փետրվարին» ֆիլմը: Երևանի 3 կինոթատրոնում՝ «Մոսկվա», «Նաիրի» ու «Սինեմա Սթարում» կինոնկարները կցուցադրվեն անգլերենով ու հայերեն ենթագրերով: Կկազմակերպվեն նաև վարպետության դասեր ու մրցույթներ: Փառատոնային ֆիլմերը կցուցադրվեն նաև Գորիսում, Գավառում ու Գյումրիում: Այս տարի փառատոնի հյուրերն են Բրիտանական խորհրդի կինոյի բաժնի խորհրդական Քրիստին Բարդսլինն ու «Միամիտ Ջիմը» ֆիլմի ռեժիսոր Մեթ Հալսը, հայտնում է Armenia Today-ը:
Մեծ Բրիտանիայի, ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի ու «ԱրմենՏել» ՓԲԸ աջակցությամբ փառատոնը կազմակերպում է Հայաստանում Բրիտանական խորհուրդը:
Իսկ մարտի 1-2-ին ճապոնացի վարպետ Յամադա-սենսեյը Երևանում կիմոնոյի ցուցադրություն կանցկացնի, իկեբանայի ու սումի-է նկարչության տեխնիկայի վարպետության դասեր, հայտնել է հայ-ճապոնական «Հիկարի» գիտակրթամշակութային կենտրոնի փոխնախագահ Լուսինե Թանգյանը, գրում է «Նովոստի-Արմենիան»:
«Ճապոնիայի դեսպանության, Հայաստանի Գեղագիտական ազգային կենտրոնի ու «Հիկարի» կենտրոնի կազմակերպած միջոցառումները կանցնեն Հայաստանի Նկարիչների միությունում»,- ասել է նա:
Միջոցառումները կմեկնարկեն մարտի 1-ին, որից հետո իկեբանայի վարպետության դաս կլինի: Հաջորդ օրն առավոտյան կանցնի սումի-է նկարչության տեխնիկայի վարպետության դաս, ցերեկը՝ ճապոնական թեյախմության արարողությունը, իսկ նույն օրվա երեկոյան ճապոնական կիմոնոներ կցուցադրվեն:
Սումի-է-ն գեղանկարչության տեսակ է, որն արվում է ջրով և տուշով: Այս արվեստն առաջացել է Չինաստանում, իսկ XIV դարում տարածվել է նաև Ճապոնիայում: Առանձնահատկությունը սև գույնի գերիշխումն է:
«Այսպիսի միջոցառումներ մեր կենտրոնը կազմակերպում է արդեն երրորդ տարին, սակայն հատուկ Ճապոնիայից բերված կիմոնոների ցուցադրությունն առաջինը կլինի»,- նշել է Թանգյանը:
Նա նաև հայտնել է, որ ինչպես միջոցառումների, այնպես էլ վարպետության դասերի մուտքն ազատ է լինելու, բայց վերջինի դեպքում անհրաժեշտ է նախապես գրանցվել:
Բացի այդ, Հայաստանը կմասնակցի IX Միջագային ուղղափառ «Հանդիպում» կինոփառատոնին, որը կբացվի փետրվարի 21-ին ՌԴ Կալուգայի շրջանում, տեղեկացնում է «Ինտերֆաքսը»: Կինոփառատոնում կցուցադրվի 311 խաղարկային, փաստագրական ու անիմացիոն ֆիլմ 9 երկրից:
Հայաստանից բացի մասնակցության հայտ են ներկայացրել Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, Ադրբեջանը, Ղազախստանը, Ուկրաինան, Բելառուսը, Սերբիան ու Վրաստանը:
Այս տարի կիոնփառատոնը նվիրված է Սերգի Ռադոնեժսկու ծննդյան 700-ամյակին և կանցնի Օբնինսկում չորս հարթակներում:

19 Февраль 2014 - 11:17 AMT
Предстоящие культурные события: Показ британских фильмов, мастер-класс японского сенсея и кинофестиваль в Калуге
В Армении пройдет 12-ый фестиваль британских фильмов, посвященный в этом году проблемам интеграции и коммуникации. Торжественная церемония открытия фестиваля состоится 22 февраля в кинотеатре «Москва» показом фильма «Лето в феврале». Показ картин на английском языке будет проведен в трех кинотеатрах Еревана: «Москва», «Наири» и «Синема Стар». Будут также организованы мастер-классы и конкурсы. Фестиваль пройдет в Ереване, Горисе, Гаваре и Гюмри. В этом году гостями фестиваля станут советник отдела кино Британского совета Кристин Бардслин и режиссер фильма «Наивный Джим» Мет Халс, передает Armenia Today.
Фестиваль организован Британским Советов в Армении при поддержке посольства Великобритании, ЮНИСЕФ и ЗАО «АрменТел».
А 1-2 марта японский мастер Ямада-сенсей проведет в Ереване показ кимоно, мастер-классы по икебане и технике рисования суми-э, сообщила зампредседателя Армяно-японского научно-образовательно-культурного центра «Хикари» Лусине Тангян, сообщает «Новости-Армения».
«Мероприятия, организованные посольством Японии, центром «Хикари» и Национальным центром эстетики Армении, пройдут в Союзе художников Армении», – сказала она.
Церемония открытия мероприятий состоится 1 марта, после чего пройдет мастер класс по икебане. Утром следующего дня будет проведен мастер-класс по японской технике рисования суми-э, днем состоится церемония японского чаепития, а вечером того же дня – показ японских кимоно.
Живопись суми-э – это искусство, тип монохромной живописи, похожей на акварель. Суми-э возникло в Китае во времена династии Сун, а в XIV веке проникло в Японию. Отличие живописи суми-э в том, что в ней присутствуют только черный цвет, а также широкая гамма серых цветов туши, растворенной в воде.
«Подобные мероприятия наш центр организовывает уже третий год, однако, показ кимоно, специально привезенных Ямадой-сенсеем из Японии, мы проведем впервые», – отметила Тангян.
Она также сообщила, что как вход на мероприятия, так и мастер-классы будут свободными, однако на мастер-классы необходимо заранее зарегистрироваться.
Между тем, как сообщает Интерфакс, Армения примет участие в IX Международном православном Сретенском кинофестивале "Встреча", который откроется 21 февраля в Калужской области. На кинофестивале покажут 311 игровых, документальных и анимационных фильмов из 9 стран мира.
Помимо Армении, на кинофестиваль заявились участники из Франции, России, Азербайджана, Казахстана, Украины, Белоруссии, Сербии, Грузии.
В этом году кинофестиваль посвящен 700-летию со дня рождения святого преподобного Сергия Радонежского и пройдет в Обнинске на четырех площадках.