Մաքսային միությանն անդամակցելու համար նախատեսված միջոցառումների գրեթե կեսը Հայաստանն արդեն իրականացրել է, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Այսօրվա դրությամբ չկատարված միջոցառումներ չունենք, և, ըստ մեր գնահատականի, ՄՄ ճանապարհին նախատեսված աշխատանքների 50 տոկոսը Հայաստանն արդեն կատարել է»,- վարչապետն ասել է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
Մաքսային միության անդամակցության «ճանապարհային քարտեզը» ներառում է մոտ 260 միջոցառում, որոնք հստակ առանձնացրվել ենք ՀՀ կառավարության հաստատած մեծ պլանում, նշել է նա:
«Այդ պլանով աշխատում է 20 աշխատանքային խումբ, որոնք ղեկավարում են այս կամ այն ուղղության պատասխանատուները,- պարզաբանել է Սարգսյանը: -Ամեն շաբաթ նրանք հաշվետու են լինում վարչապետին կատարած աշխատանքի մասին»:
Գլխավոր հարցերից մեկը սակագների հետ կապված հարցն է: «Հիմնական խնդիրը, որն այսօր կանգնած է մեր առաջ, մաքսատուրքերն են»,- ասել է վարչապետը:
Փետրվարի 21-ին մեծ աշխատանքային խմբի հետ հանդիպում է եղել, որն աշխատում է ՄՄ-ին ու Միասնական տնտեսական տարածքին Հայաստանի միանալու ուղղությամբ և ստեղծվել է չորս երկրների՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի ու Ռուսաստանի նախագահների հանձնարարությամբ, և որին անդամակցում է մեր երկրի 8 ներկայացուցիչ, ինչպես նաև ՌԴ, Բելառուսի ու Ղազախստանի ներկայացուցիչները, ասել է վարչապետը:
«Հայաստան էր այցելել այդ աշխատանքային խմբի ղեկավար, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախարար Տատյանա Վալովայան, որը եկել էր մի խումբ փորձագետների հետ և եզակի հնարավորություն ստեղծվեց «անցնել» ամբողջ «ճանապարհային քարտեզով»: Աշխատանքային խմբերի ղեկավարները հաշվետու եղան կատարած աշխատանքի մասին և ներկայացրին այն հարցերը, որոնք դեռ լուծման կարիք ունեն»:
Մեծ աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչները շփվեցին հայ գործընկերների հետ յուրաքանչյուր ուղղության վերաբերյալ: «Նրանք դիտարկեցին Հայաստանի կողմից «ճանապարհային քարտեզի» իրականացման գործընթացը, ծանոթացան կատարված աշխատանքին, ճշտեցին պարտավորությունների կատարման աստիճանը»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը: Այսօր ինձ զեկուցեցին, որ արդյունքները դրական են, նաև ունենք մեր գործընկերների դրական եզրակացությունները կատարված աշխատանքի տեմպերի մասին»:
Ավելի վաղ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Հարությունյանը հայտնեց, որ մարտի 10-ին Երևանում աշխատանքային հանդիպում կկազմակերպվի Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մասնագետների հետ ոչ սակագնային կարգավորման ոլորտում, որի ընթացքում կքննարկվեն աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքում ծագած խնդիրներն ու «ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված գործողությունները:
Ըստ նրա` Ճանապարհային քարտեզի ոչ սակագնային քաղաքականությանն առնչվող կետերի կատարման նպատակով ուսումնասիրվել, նախապատրաստվել և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողով է փոխանցվել Հայաստանի նշված հարցին առնչվող այն նորմատիվ իրավական ակտերի ցանկը, որոնցում կպահանջվի փոփոխություններ կատարել ոչ սակագնային կարգավորման ոլորտում ՄՄ-ի օրենսդրությանը համապատասխանեցնելու նպատակով:
Նշված փաստաթղթերը ԵՏՀ-ին հասանելի դարձնելու նպատակով ներկայումս թարգմանվում են և մինչև փետրվարի 20-ը կներկայացվեն հանձնաժողովի արդյունաբերական քաղաքականության դեպարտամենտ` ուսումնասիրելու և փետրվարի 25-26-ին Մոսկվայում հերթական հանդիպմանը դրանք քննարկելու:
Ավելի վաղ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Իվան Վոլինկինը հայտարարել է, որ ՄՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացըշատ արագ է ընթանում: «Հիմա, երբ մշակվում են ՄՄ-ին Հայաստանի անդամակցության բոլոր ասպեկտները, ակնհայտ է, որ գործընթացը շատ արագ է առաջ գնում, արդեն բազմիցս եմ օգտագործել հետևյալ արտահայտությունը՝ 7-մղոնանոց քայլերով»,- ասել է Վոլինկինը:
Ըստ գործադիրի ղեկավարի, Հայաստանը գիտի՝ ինչպես դա անել, այստեղ շատ լավ մասնագետներ կան, որոնց պետք չէ ամեն մի մանրուք բացատրել: «Նրանք գիտեն, թե ինչ է պետք անել, ինչ օրենսդրական, ենթաօրենսդրական ակտեր ու այլ իրավաբանական փաստաթղթեր ընդունել, ինչը մշակման կարիք ունի և ինչ խորությամբ: Հիմա այդ գործընթացը շատ արագ է գնում և միայն ուրախ կլինեմ, եթե այն ավարտին հասցվի որքան հնարավոր է սեղմ ժամկետում»,- ասել է ՌԴ դեսպանը:

22 Февраль 2014 - 08:56 AMT
Армения осуществила почти половину мероприятий, предусмотренных для вступления в Таможенный союз (ТС), заявил премьер-министр республики Тигран Саркисян. "На сегодняшний день все запланированные мероприятия осуществлены, и, по нашей оценке, работа, которую предстоит осуществить до присоединения Армении к ТС, уже выполнена ориентировочно на 50%", – указал Саркисян в интервью ИТАР-ТАСС.
"Дорожная карта" по вступлению в ТС включает порядка 260 мероприятий, которые мы четко определили в большом плане, утвержденном правительством Армении", – напомнил премьер.
"На основании этого плана у нас действует 20 рабочих групп, возглавляемых ответственными за реализацию тех или иных направлений, заложенных в программе, – пояснил Саркисян. – Еженедельно они отчитываются перед премьер-министром о проделанной работе".
Одним из главных вопросов является ситуация с тарифами. "Основная задача, которая сегодня стоит перед нами, – это таможенные пошлины", – отметил премьер.
В пятницу, 21 февраля, состоялась встреча с большой рабочей группой по присоединению Армении к ТС и Единому экономическому пространству (ЕЭП), которая создана по поручению президентов четырех стран – Армении, Белоруссии, Казахстана и России и в которую входят восемь представителей нашей страны, а также посланцы Российской Федерации, Белоруссии и Казахстана, сообщил премьер.
"У нас была руководитель этой рабочей группы, министр Евразийской экономической комиссии Татьяна Валовая, приехавшая с командой экспертов, и был уникальный шанс пройтись по всей "дорожной карте", – продолжил премьер. – Руководители рабочих групп представили отчет о проделанной работе и о вопросах, которые нам еще предстоит решить".
Коллеги из большой рабочей группы пообщались с армянскими партнерами по каждому из направлений. "Они осуществили мониторинг процесса реализации Арменией "дорожной карты", ознакомились с работой, которую мы уже проделали, уточнили степень выполнения обязательств, которые мы на себя взяли", – отметил собеседник агентства. – Сегодня мне доложили, что результаты позитивные, мы также имеем положительные заключения наших коллег о темпах осуществляемых нами работ".
Ранее заместитель министра экономики Армении Тигран Арутюнян сообщил, что 10 марта в Ереване будет организована рабочая встреча со специалистами Евразийской экономической комиссии в области нетарифного регулирования, в ходе которой будут обсуждены проблемы, возникшие в результате деятельности рабочей группы, и действия, предусмотренные по «дорожной карте».
По его словам, с целью выполнения пунктов «дорожной карты», касающихся нетарифной политики, был изучен, подготовлен и передан Евразийской экономической комиссии список нормативных правовых актов Республики Армения, касающихся вышеупомянутого вопроса, в которых будет содержаться требование внести изменения с целью приведения в соответствие в законодательством Таможенного союза в сфере нетарифного регулирования.
Данные документы представлены в Департамент промышленной политики Евразийской экономической комиссии для изучения и обсуждения в ходе очередной встречи, которая пройдет 25-26 февраля в Москве.
По его словам, в Армении есть очень хорошие специалисты, которым не нужно объяснять все подробности. «Они сами знают, что нужно сделать, какие нужно принимать законодательные, подзаконные и другие юридические документы, что нужно прорабатывать, в каком объеме, на какую глубину», – подчеркнул российский посол, добавив, что восхищен очень быстрыми темпами.