Հայկական ջազն ընդհանրապես եզակի երևույթ է: Չունենալով սեփական հիմքը «սփիրիչուելսների», աֆրիկյան ռիթմերի տեսքով, այն, այնուամենայնիվ, երևույթ դարձավ համաշխարհային ջազային երաժշտության մեջ: Հայկական ջազի հիմքում հենց հայկական մեղեդին է՝ հարստացված թմբուկների տրոփյունով: Հավանաբար, այդ է պատճառը, որ ժամանակին Հայաստանի պետական ջազային նվագախումբը Կոնստանտին Օրբելյանի ղեկավարությամբ լեփ-լեցուն դահլիճներ էր հավաքում աշխարհով մեկ: Բայց չշեղվենք: Շաբաթօրյա համերգի ժամանակ հանդիսատեսի աչքի առաջ մի նոր աստղ ծնվեց, ավելի ճիշտ առայժմ աստղիկ՝ բեմ բարձրացավ «Արցախի ձայն» նախագծի հաղթող 15-ամյա Էռնա Միրզոյանը, նա պարզապես ցնցող ձայն ունի: Աղջիկն ուղղակի գերեց դահլիճը Ռոբերտ Ամիրխանյանի «Ո՞ւր եք, տղաներ» երգի կատարմամբ: Էռնայի ձայնը գրեթե չի զիջում հայտնի Տաթևիկ Հովհաննիսյանի ձայնին, որն այսօր համարվում է Հայաստանում կանանց ջազ վոկալի լավագույն ներկայացուցիչը, չնայած, որ կանանց վոկալի դպրոց Հայաստանում ըստ էության չկա: Խոսքը ջազ վոկալի մասին է: Ի դեպ, տղամարդկանց վոկալի դպրոց նույնպես չկա՝ այստեղ տաղանդն է փրկում…
Այդ համերգների մշտական հաղորդավար Սուսաննա Շահինյանը պատմեց, որ Էռնայի տատիկն է նրան այդ անունը տվել, քանի որ շատ էր սիրում երգչուհի Էռնա Յուզբաշյանին: Նրանք զուգերգ կատարեցին՝ երկու Էռնաները: Իսկ կրտսեր Էռնայից գերազանց երգչուհի կարող է ստացվել պատշաճ ուշադրության ու աշխատասիրության դեպքում: Շատ էին հին երգերը, և շատ լավ է, որ Վազգեն Ասատրյանը ժամանակ առ ժամանակ այսպիսի համերգներ է կազմակերպում: Ի վերջո «Երգում է 70-ականների Երևանը» նախագիծը ոչ միայն կարոտախտի դրսևորում է, այլ նաև հարգանքի տուրք հայ երաժշտության հսկաներին՝ Արտեմի Այվազյանին, Արամ Խաչատրյանին, Առնո Բաբաջանյանին և այժմ ստեղծագործողներին: Երգեց 60-ականներին շատ հայտնի Ժան Թաթլյանը, որին բոլորը հիշում են «Լապտերներ» երգով, երգեցին Սյուզան Մարգարյանը, Գայանե Հովհաննիսյանը, Արամոն: Իսկ Վահագան Հայրապետյանն ու Ռուբեն Ամիրբեկյանն իրենց տեղն էին գրավել դաշնամուրի մոտ: Մեծ էկրանի վրա ցուցադրվում էին հին Երևանի կադրերը, Օրբելյանի նվագախումբը տակավին երիտասարդ մեներգիչներով, որոնք մինչ օրս ուղղակի գերում են իրենց կատարումներով, չնայած որ 40 տարի է անցել: Լավ համերգ էր: Հաղորդավարը հիշեց նաև բոլոր նրանց, ովքեր հեռացան կյանքից վերջին տարիներին՝ Էլվինա Մակարյանին, Դավիթ Բեջանյանին, Թովմաս Մադաթովին, Ակսել Բակունցին…
Դեռևս օրբելյանական նվագախմբի տարիներից մնացած ավանդության համաձայն համերգն ավարտվեց «Նազան յար» երգով կյանքից վաղ հեռացած Ակսել (Կոկի) Բակունցի գործիքավորմամբ: Այդ մշակման հետ ընդհանրապես հետաքրքիր մի պատմություն է կապված, որը նա պատմել է տողերիս հեղինակին: «Մենք պատրաստվում էինք «Սերպանտինի» առաջին համերգին, հարկ եղավ մի լավ վազվզել՝ սարքավորումներ, դահլիճ և այլն: Ամեն ինչ դասավորեցի, նշանակեցի համերգի օրը, գնացի տուն, և հանկարծ կարծես «շանթահար» եղա. իսկ ի՞նչ ենք նվագելու, երգացանկ չկա: Երեկոյան ժամը 10-ն էր: Ես սառնարանից մի շիշ օղի հանեցի, նստեցի ու «Նազան յարի» գործիքավորումն արեցի: Հետո մտածեցի, որ մի երգը քիչ է, էլի է պետք, և այդպես նստեցի մինչև լույս՝ «Նուբար-Նուբարն» արեցի, էլի մի քանի երգ: Առավոտյան ժամը 10-ին գնացի փորձի: Ահա այսպես է եղել»…

Армянский джаз – вообще явление уникальное. Не имея под собой основы в виде спиричуэлс, ритмов Африки, он все же стал явлением джазовой музыки в мире. В основе армянского джаза лежит именно армянский мелос, наполненный рокотом барабанов. Наверное, поэтому в свое время Государственный джаз Армении под управлением Константина Орбеляна выступал в любой стране мира с аншлагами. Но мы отвлеклись. На субботнем концерте зрители стали свидетелями рождения новой звезды, а точнее пока звездочки: на сцену вышла 15-летняя победительница конкурса «Голоса Арцаха» Эрна Мирзоян с потрясающим голосом. Девочка буквально заворожила зал, исполнив песню Роберта Амирханяна «Где вы, мальчики» (Ur eq tghaner/Where are you guys). У Эрны голос по большому счету мало уступает знаменитой Татевик Оганесян, которая по сегодняшний день считается лучшей представительницей женского джазового вокала в Армении, несмотря на то, что школа женского вокала в Армении отсутствует. Речь идет именно о джазовом вокале. Кстати, мужского тоже нет – выручает талант…
Бессменная ведущая этих концертов Сусанна Шаинян рассказала, что бабушка Эрны Мирзоян сама назвала внучку этим именем, потому что бабушкиной любимой певицей была Эрна Юзбашян. Они и спели вместе – две Эрны. А из младшей Эрны при должном внимании и трудолюбии может вырасти отличная певица, на что мы все надеемся. Много было старых песен и Вазген Асатрян прав, когда время от времени организовывает такие концерты. В конце концов «Поет Ереван 70-х» – это не только ностальгия, но и знак уважения к титанам армянской музыки: Артемию Айвазяну, Араму Хачатуряну, Арно Бабаджаняну и ныне живущим. Пел знаменитый в 60-е годы Жан Татлян, которого все помнят песней «Фонари», пели Сюзан Маркарян, Гаянэ Ованнисян, Арамо. Ваагн Айрапетян и Рубен Амирбекян – за роялем. На большой экране показывали тот, старый Ереван, оркестр Орбеляна, еще молодых солистов, которые до сих пор не утратили способность завораживать зал. А ведь прошло больше 40 лет. Это был хороший концерт. И еще ведущая вспомнила всех ушедших от нас в последние годы музыкантов: Эльвина Макарян, Давид Беджанян, Товмас Мадатов, Аксель Бакунц…
По традиции, существовавшей еще с времен орбеляновского оркестра, концерт закончился песней «Назан-яр» в современной обработке недавно ушедшего Акселя (Коки) Бакунца. С этой обработкой вообще связана интересная история, которую он рассказал автору. «Готовились мы к первому концерту «Серпантина» – пришлось побегать – аппаратура, зал, прочее. Все утряс, назначил день концерта, пришел домой, и вдруг как ударило: а что мы будем играть, репертуара-то нет. Дело было в 10 часов вечера. Достал я из холодильника бутылку водки, сел и сделал аранжировку «Назан-яр». Потом подумал – одной песни маловато – нужно еще. Так до утра и просидел – сделал «Нубар- нубар», еще несколько. В 10 утра пришел на репетицию. Вот так все и было»…