Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի նախագահությամբ Ռուսաստանի «Ռոսկոսմոս» տիեզերական գործակալության պատվիրակության և Հայաստանի շահագրգիռ պետական մարմինների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ մարտի 12-ին աշխատանքային խորհրդակցություն է եղել:
Աշխատանքային խումբը, որը այցելություններ է կատարել ՀՀ պետական մարմիններ, Բյուրականի աստղադիտարան, Աշտարակի ռադիոֆիզիկական գիտահետազոտական ինստիտուտ, հանդիպել ՀՀ ԳԱԱ գիտահետազոտական ինստիտուտների և մի շարք ձեռնարկությունների ղեկավարների հետ, ամփոփել է արդյունքները:
«Գործակցության լուրջ ներուժ կա Հայաստանի և աշխարհի խոշորագույն գործակալություններից մեկի` «Ռոսկոսմոս» դաշնային գործակալության միջև, որի հետ մեր գործակցության արդյունքում արդեն իսկ վերազինվել է Բյուրականի աստղադիտարանը:
Պայամանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ ֆինանսական և տեխնիկական աջակցության աշխատանքները կշարունակվեն, ինչը հնարավորություն կտա առաջիկա մեկ-երկու տարվա ընթացքում Բյուրականը բերել այն տեսքի և այն հնարավորությունների, որը կարող է աշխարհում տիեզերքի ուսումնասիրության ոլորտում լուրջ դերակատարում ունենալ»,- նշել է Արթուր Բաղդասարյանը: Պայմանավորվածության համաձայն` տիեզերքի ուսումնասիրության ոլորտում կստեղծվի հայ-ռուսական ուսումնական ու վերապատրաստման կենտրոն: Որոշ հայկական ձեռնարկություններ կարող են արտադրանք թողարկել «Ռոսկոսմոսի» կարիքների համար:
Արթուր Բաղդասարյանն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության և ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհուրդների 2012-2013թթ. գործակցության ծրագրի շրջանակում Բյուրականի աստղադիտարանի համալիր արդիականացման ծրագիրն ապացուցեց իր արդյունավետությունը և այդ փորձը կարող է կիրառելի լինել նաև այլ ձեռնարկությունների պարագայում:
Աստղադիտարանի համապարփակ արդիականացման աշխատանքներն իրականացվում են համատեղ համաձայնագրի շրջանակում: Ըստ դրա, նախատեսվում է արդիականացնել ու ամբողջովին գործարկել աստղադիտարանի երկու աստղադիտակ, որոնք նորից որոշ պարամետրերով աշխարհում լավագույնը կդառնան։ Կավելանա ևս 5 ռուսական մոդուլի նոր փոքր աստղադիտակ։
Գործակցության հնարավորությունները երկուստեք հեռանկարային են գնահատվել: «Ռոսկոսմոսի» ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել հայկական ձեռնարկությունների հետ ընդլայնել փոխգործակցության ուղղությունները: Արթուր Բաղդասարյանի հրավերով առաջիկայում նախատեսվում է «Ռոսկոսմոսի» ղեկավար Օլեգ Օստապենկոյի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան:
2013-ի դեկտեմբերին Արթուր Բաղդասարյանի ու «Ռոսկոսմոսի» ղեկավարության հետ հանդիպման արդյունքում պարզվել էր, որ հետազոտության ու տիեզերքի ուսումնասիրության ոլորտում հայ-ռուսական համաձայնագրի նախագիծն արդեն մշակված է ու միջպետական ներքին ընթացակարգերի փուլում է։ Հանդիպմանը պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել մոտ ապագայում հայ-ռուսական աշխատանքային խումբ ձևավորել, որը կզբաղվի երկու երկրների միջև գործակցության բոլոր հարցերով։
Վիկտոր Համբարձումյանը Բյուրականի աստղադիտարանը հիմնել է 1946-ին։ Ակադեմիկոսն աստղադիտարանի առաջին տնօրենն էր։ Ճարտարապետն է Սամվել Սաֆարյանը։
Այժմ այն պատկանում է ՀՀ Գիտությունների Ակադեմիային և տնօրինվում դրա միջոցով։ Համարվում է արևելյան Եվրոպայի և Միջին Արևելքի կարևորագույն աստղադիտարաններից մեկը։

Армения и Россия планируют создать центр образования и переподготовки в сфере космических исследований, сообщил в Ереване секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян в ходе рабочего совещания с участием представителей Роскосмоса. В ходе совещания Багдасарян заявил, что подобная договоренность достигнута с представителями Федерального космического агентства России (Роскосмос).
Кроме того, по словам секретаря Совбеза, уже определен список армянских предприятий, которым будет дано право участвовать в формировании госзаказов Роскосмоса, иными словами, они смогут производить продукцию на нужды этого агентства.
В ходе рабочего совещания, которое состоялось с участием делегации Роскосмоса и представителей заинтересованных государственных ведомств, рабочая группа подытожила результаты визитов в государственные учреждения Армении, Бюраканскую обсерваторию, Институт радиофизики и электроники в Аштараке, а также встреч с руководителями ряда предприятий.
Багдасарян, в свою очередь, отметил, что есть серьезный потенциал для сотрудничества между Арменией и Роскосмосом, благодаря взаимодействию с которым уже проведено переоснащение Бюраканской обсерватории. «Мы достигли договоренности о том, что работы по техническому и финансовому содействию будут продолжены, что позволит в течение ближайших года-двух оснастить Бюракан такими возможностями, которые выведут его на серьезные позиции в исследовании космоса», – сказал он.
Багдасарян подчеркнул, что проект комплексной модернизации Бюраканской обсерватории в рамках программ сотрудничества между Совбезом России и Советом нацбезопасности Армении на 2012-2013 гг. доказал свою эффективность, и этот опыт может быть применим также и в условиях других предприятий.
Программа комплексной модернизации обсерватории ведется по совместному договору в рамках взаимодействия с ИПМ РАН и рядом российских предприятий. Будут модернизированы и заработают на полную мощь два ведущих крупных телескопа обсерватории, которые вновь по определенным параметрам станут самыми лучшими в мире. К ним добавятся еще пять малых телескопов нового российского модуля.
Отметив, что договоренностей много, секретарь Совета нацбезопасности выразил уверенность в том, что это сотрудничество даст хорошие результаты.
Участники совещания согласились с тем, что Армения располагает большим научным потенциалом, который может быть эффективно использован в сферах космических исследований и развития отраслевого производства, сообщает «Новости-Армения».
В декабре 2013 года по итогам встречи секретаря армянского Совбеза Артура Багдасаряна с руководством Роскосмоса сообщалось, что проект армяно-российского соглашения о сотрудничестве в области исследования и использования космического пространства в мирных целях уже разработан и проходит внутригосударственные процедуры. В ходе встречи была достигнута договоренность о создании в ближайшее время постоянно действующей армяно-российской рабочей группы, которая будет заниматься обсуждением всех вопросов в области космического сотрудничества двух стран.
Бюраканская астрофизическая обсерватория им. В. А. Амбарцумяна — одно из ведущих научных учреждений Национальной Академии Наук Армении. Обсерватория расположена в Арагацотнской области в Армении на южном склоне горы Арагац на высоте 1490 м на окраине села Бюракан. Комплекс зданий обсерватории является архитектурным памятником.
Обсерватория занимается изучением нестационарных явлений в космических объектах – звездах и галактиках, которые показывают взрывные процессы, что позволяет найти направления создания звезд и материй.