Մարտի 18-ի առավոտյան գլխուղեղի ինսուլտի հետևանքով քսան օրից ավելի հիվանդանոցում գտնվելուց հետո մահացել է անվանի քանդակագործ, ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Արա Շիրազը։
Բանաստեղծ Հովհաննես Շիրազի և բանաստեղծուհի Սիլվա Կապուտիկյանի որդի Արամազդ Կարապետյանը ծնվել է Երևանում 1941-ի հունիսի 8-ին: 1966-ին ավարտել է Երևանի թատերական արվեստի ինստիտուտը: Հայաստանում և արտերկրում մասնակցել է բազմաթիվ ցուցահանդեսների, 1968-ից եղել Հայաստանի Նկարիչների միության անդամ: Նրա աշխատանքները ցուցադրվել են Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում, Թբիլիսիում, Բեյրութում, Լոս Անջելեսում, Չիկագոյում, Մոնրեալում, Նյու Յորքում, Լոնդոնում, Փարիզում և այլուր:
Նրա հայտնի գործերից են «Պարույր Սևակ» (1974թ.), «Եղիշե Չարենց» (1977թ.), «Ալեքսանդր Մյասնիկյան» (1980թ.), «Հովհաննես Շիրազ» (1989թ.), «Տիգրան Պետրոսյան» (1989թ.), «Վիլյամ Սարոյան» (1991թ.), «Վազգեն Առաջին» (2008թ.) և այլն: Գործերի մեծ մասը պահպանվում են Հայաստանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանում և Երևանի Ազգային պատկերասրահում: 1977-ին արժանացել է ՀԽՍՀ վաստակավոր նկարչի կոչմանը, 1979-ին` ՀԽՍՀ Պետական մրցանակի` Երևանի «Դվին» հյուրանոցի զարդաքանդակների համար, հետագայում` ժողովրդական նկարչի կոչմանը: Եղել է ԽՍՀՄ Նկարիչների միության քարտուղարության անդամ, 1987-ին ընտրվել Հայաստանի Նկարիչների միության նախագահ, իսկ 2009-ին արժանացել ՀՀ ժողովրդական նկարչի կոչմանը:

На 73-м году жизни скончался народный художник Армении Ара Шираз. 24 февраля он находился в реанимационном отделении медцентра «Наири» с инсультом. Врачи оценивали положение Шираза как крайне тяжелое. После повторного инсульта в ночь на 18 марта он скончался.
Скульптор Ара Шираз родился в Ереване 8 июня 1941 году. Он сын известного армянского поэта Ованеса Шираза и поэтессы Сильвы Капутикян. В 1966г. Ара Шираз окончил Ереванский художественно-театральный институт. С 1987 по 1993 гг. был председателем Союза художников Армении.
С 1968 года он является членом Союза художников Армении. Его работы выставлялись в крупнейших городах СССР (Москва, Ленинград, Тбилиси) в рамках персональных и групповых выставок. Он принял участие в Фестивале армянского искусства "От Урарту до наших дней" (Париж, 1970).
В 1979 Ара Шираз был удостоен Государственной премии Армении за скульптуры украшающие фасад гостиницы "Двин" в Ереване.
Среди наиболее известных работ скульптора – бюсты Пабло Пикассо, Ерванда Кочара, Ованеса Шираза, Вруйра Галстяна.
Многие из его скульптурных композиций находятся в постоянной экспозиции в Музее современного искусства Армении и Государственной картинной галереи Армении в Ереване, Третьяковской галерее и Музее народов Востока искусства в Москве.
Картины и скульптурами находятся во многих частных коллекциях по всему миру: в Москве, Ленинграде, Тбилиси, Ереване, Бейруте, Париже, Лондоне, Нью-Йорке, Лос-Анджелесе, Чикаго, Детройте, Монреале.
Среди монументальных скульптурных произведений Шираза – памятники Паруйру Севаку (Ереван, 1974), Егише Чаренцу (Чаренцаван, 1977), Александру Мясникяну (Ереван, 1980) и Уильяму Сарояну (Ереван, 1991).