Գաղտնի ճամբարն անապատում, որից օգտվել է բրիտանացի հետախույզ և թուրքերի դեմ արաբների ապստամբության առաջնորդ Լոուրենս Արաբացին, հայտնաբերվել է գրեթե նույն վիճակում, երբ այն լքել են գրեթե 100 տարի առաջ:
Ժամանակակից Հորդանանում գտնվող թաքստոցը նախկինի պես ծածկված է պարկուճներով և ջինի կոտրտված շշերով: Հնագետների թիմը հայտնաբերել է այդ ապաստանը քարտեզի մոտավոր ուրվագծի շնորհիվ, որն արել էր Թագավորական ՌՕՈւ օդաչուն:
Ճամբարն օգտագործվել է որպես կենսական նշանակության հենակետ բրիտանական հետախուզության սպա Թոմաս Էդվարդ Լոուրենսի կողմից, որը լեգենդ դարձավ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին թուրքական զորքերի դեմ իր հարձակումների շնորհիվ:
Սակայն ճամբարն աննկատ կմնար դեռ ամիսներ շարունակ, եթե չլիներ Մեծ Բրիտանիայի Ազգային արխիվի փաստաթղթերին ծանոթանալու շանսը, հայտնում է MIGnews.com-ը:
Բրիսթոլի համալսարանի հնագետ Ջին Ուինթերբերնը հայտնաբերց ուրվագիծ քարտեզը, որն բրիտանացի օդաչուն արել էր դեռ 1918 թվականին: Նշված վայրը, որը օդաչուն հիշողությամբ էր նշել, շատ էր ճամբար հիշեցնորմ:
Ուինթերբերնը սկսեց զննել պատկերը Google Earth-ում՝ գտնելու համար նկարին համապատասխանող անապատի հատվածը: Այդ նպատակով հնագետը շուրջ 10 տարի հետազոտություններ է անցկացրել Արաբական ապստամբության նախագիծը վերնագրով:
Վերջապես, նա մի փոքր ճամբար գտավ, որն, ինչպես նկարագրել է ժամանակին Լոուրենս Արաբացին, գտնվում էր «ատամնավոր բլրի ետևում և նայում էր Թել Շամ կայանին»: Դա 2012 թվականի նոյեմբերին էր:
Նախագծի տնօրեններ Նիկոլաս Սոնդերսի ու Նիլ Ֆոլկների ուղեկցությամբ, Ուինթերբերնն անմիջապես ուղևորվեց այնտեղ: Տեղում խումբը հայտնաբերեց այն ժամանակներից ի վեր նույնությամբ մնացած խարույկի մոխիրը և ճամբարով մեկ ցրված թխվածքաբլիթների տուփերը, հայտնում է Catholic Online-ը:
Լոուրենսը ճամբարում է մնացել 1917 և 1918 թթ., նրան են միացել բրիտանացի սպաները, որոնք ճամբարը կառուցել են բոլոր կանոններին համաձայն, անցնելով անապատը զրահապատ «Ռոլս Ռոյսներով»:
Լոուրենս Արաբացին բրիտանացի հնեաբան է, զինվորական, լրտես և գրող։ Թ.Է. Լոուրենսը հայտնի է դառնում 1916-1918 թթ. Արաբական Մեծ ապստամբության ժամանակ։ Ամերիկյան լրագրողի դերում նա գրում է իր ինքնակենսագրությունը՝ որով զեկուցում է իրավիճակը արաբական աշխարհում։ Չնայած փառքին ու ճանաչվածությանը՝ նրա մասին կարծիքները բավականին տարբեր են և վիճելի։ Մասնակցում է մի շարք պեղումների, մեծ շրջագայություններ է անում Սիրիայում, ուսումնասիրում է արաբական մշակույթը, սովորությունները, կրում է նրանց հագուստները, սովորում է արաբերենի տարբեր բարբառները, որոնք հետագայում նրան շատ պետք են գալիս։
1914 թ. հնեաբանական հետազոտության պատրվակով Վուլլին և Լոուրենսը ուղարկվում են Սինայի թերակղզի` այնտեղից տեղեկատվություն տրամադրելու համար։ Քանի որ արդեն խորապես ծանոթ էր արաբական աշխարհին, 1916 թ. նա համոզում է արաբական տարբեր պարտիզանական ջոկատներին ու ուժերին միահամուռ ջանքերով պայքարել Օսմանյան տիրապետության դեմ` դրանով հանդերձ նպաստելով Անգլիայի դերի մեծացմանը Մերձավոր Արևելքում։ Լոուրենսի խորհրդով՝ արաբական միացյալ ուժերը իրենց հսկողության տակ են վերցնում Հիջազի երկաթուղին, որի վերջնական կայարանը Մեդինան էր, Օսմանյան զինված ուժերի գլխավոր կայանատեղին։ Քաղաքը, երկար ժամանակ կտրվելով հաղաորդակցությունից, մթերքից և դրսի օգնությունից, 1919 թ. ազատագրվում է։ Այդ ընթացքում Լոուրենսը ծանր վիրավորվում է։ 1917 թ. նրան հաջողվում է գրավել Ակաբան, որը հեշտացնում է բրիտանական զորքերի մուտքը դեպի Պաղեստին։
Պատերազմից հետո, Լոուրենսը մասնակցում է Փարիզի խաղաղության կոնֆերանսին Ֆեյսալի պատվիրակության կազմում։ 1922 թ. նա նա ավարտում է իր գործունեությունը որպես մերձավորարևելյան հարցերով խորհրդատու Թոմաս Էդվարդ Լոուրենսը համարվում է «Իմաստության յոթ սյունաքարեր» գրքի հեղինակը, որն ունի ինքնակենսագրական բնույթ։
Արաբական Մեծ Ապստամբության ժամանակ հետախուզական գործունեության շրջանակներում Լոուրենսը բավականին մոտիկից ծանոթացել է Օսմանյան տիրապետության տակ գտնվող հայերին, նրանց կեցությանն ու ազգային առանձնահատկություններին։ «Եթե հայերին երբևէ հնարավորություն տրվի, եթե նրանք իշխանություն ձեռք բերեն երկրագնդի որևէ անկյունում, նրանք ամբողջ մոլորակի տերը կդառնան և կաշխատեցնեն մնացյալ ամբողջ մարդկությանը։ Այդ է, որ գիտեն և սարսափում են թուրքերը, հույները և բոլորը, ովքեր գիտեն նրանց»,-ասել է Լոուրենս Արաբացին:

Секретный лагерь в пустыне, который использовал британский разведчик и предводитель восстания арабов против турок Лоуренс Аравийский, был найден совершенно нетронутым почти через 100 лет после того, как его покинули. Укрытие в современной Иордании по-прежнему завалено стреляными гильзами и разбитыми бутылками из-под джина. Команда археологов нашла это убежище, благодаря смутному наброску карты, который сделал пилот Королевских ВВС.
Лагерь использовался как жизненно важная база Томасом Эдвардом Лоуренсом, британским офицером разведки, который вошел в легенду своими партизанскими рейдами против турецких войск во время Первой мировой войны.
Но лагерь оставался бы незамеченным еще в течение многих лет, если бы не шанс, который подарил доступ к документам Национального архива Великобритании, передает MIGnews.com.
Джон Уинтерберн, археолог из Бристольского университета, нашел неясную карту-эскиз, сделанную в 1918 году английским пилотом. Обозначенное место, зафиксированное по памяти после разведывательного полета, очень напомнило лагерь.
Уинтерберн стал просматривать изображения на Google Earth, чтобы найти часть пустыни, соответствующую рисунку. До этого археолог в течение 10 лет вел расследование под названием "Проект арабское восстание".
Наконец, он нашел небольшой лагерь, который, как описывал его Лоуренс, находился «за зубчатым холмом с видом на станцию Тель Шам». Это было в ноябре 2012 года.
В сопровождении директоров проекта Николаса Сондерса и Нила Фолкнера, Уинтерберн непосредственно добрался до этого места. Там группа обнаружила не потревоженный никем пепел в костре и коробки из-под печенья, разбросанные по всему лагерю, сообщает Catholic Online.
Лоуренс оставался в лагере на протяжении 1917 и 1918 годов, к нему присоединились британские офицеры, которые устроили лагерь по самому высокому стандарту, проехав через пустыню в бронированных Роллс-Ройсах.
Лоуренс Аравийский (настоящее имя Томас Эдвард Лоуренс) — британский офицер и путешественник, сыгравший большую роль в Великом арабском восстании 1916—1918 годов. Автор знаменитых мемуаров «Семь столпов мудрости». Лоуренс считается военным героем как в Великобритании, так и в ряде арабских стран Ближнего Востока. В январе 1914 года Лоуренс был зачислен в британскую армию в чине лейтенанта, в нестроевые части, в связи с хилым сложением и маленьким ростом. Как знатока арабского языка Лоуренса отправили в Египет в Бюро по арабским делам в Каире. В марте 1916 года он был командирован в Месопотамию для переговоров с турецкими генералами, чтобы добиться почетной капитуляции британского гарнизона, осаждённого в Куте. В мае того же года Лоуренс присоединился к принцу Фейсалу из Мекки (будущему королю Ирака Фейсалу I), вставшему во главе Арабской освободительной армии, и подсказал ему, как, перерезав в ряде мест Хиджазскую железную дорогу, снабжавшую турецкий гарнизон в Медине, лишить подвижности превосходящие турецкие силы. В ходе этой кампании Лоуренс получил 32 ранения. 6 июля 1917 года ему удалось взять Акабу, что существенно помогло британским частям, предпринявшим в это же время наступление в Палестине.
После того как генерал Алленби начал сражение при Газе, Лоуренс развил и упрочил успех союзников, разрушив железнодорожный узел в Маане и направив племена бедуинов против разбитых турок. Лоуренс вступил в Дамаск во главе британских войск.
В честь Томаса Лоуренса была названа награда — Памятная медаль Лоуренса Аравийского — которая вручается с 1935 года Британским Королевским обществом по делам Азии «в знак признания выдающихся заслуг в области разведки, исследований и литературы».