Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության (ԵվրԱզԷՍ) շրջանակում Մաքսային միությանն անդամակցող երեք երկրների ներկայացուցիչները դիտարկում են այդ միջազգային կազմակերպությանն Իսրայելի անդամակցության հարցը: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Ալեքսեյ Լիխաչովը, որն այժմ աշխատանքային այցով գտնվում է Մալայզիայի մայրաքաղաք Կուալա Լումպուրում:
Լիխաչովը նաև նշել է, որ բացասական արձագանքներ չեն եղել Մաքսային միությանն Իսրայելի հնարավոր անդամակցության վերաբերյալ, սակայն չի հայտնել հրեական պետության պաշտոնական հայտի առկայության մասին:
Մինչդեռ, արդեն հայտնի է, որ նման հարցումներ են արել Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, Հայաստանը, Սիրիան, ինչպես նաև աշխարհի պետությունների մեծ մասի կողմից չճանաչված պետական կազմավորումները՝ Աբխազիան, Հարավային Օսեթիան ու Մերձդնեստրի մոլդովական հանրապետությունը, գրում է cursorinfo.co.il-ը:
Ըստ ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ի, Մոլդովայում սոցիալիստների կուսակցությունը ստորագրահավաք է սկսել Մաքսային միությանը երկրի միանալու օգտին: «Մենք ազգային ստորագրահավաք ենք սկսել Մաքսային միությանը և հետագայում Եվրասիական միությանը Մոլդովայի անդամակցության օգտին: Զուգահեռաբար կտեղեկացնենք քաղաքացիներին մեր երկրի համար արտաքին քաղաքականության այդ ուղղության շահավետության մասին»,-ասել է կուսակցության առաջնորդ, խորհրդարանի պատգամավոր և նախկին փոխվարչապետ Իգոր Դոդոնը: Նա նշեց, որ ըստ հասարակական կարծիքի վերջին հարցումների, Մոլդովայի քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունը գերադասում է Մաքսային միությունը Եվրամիությանը: Ավելի վաղ հաղորդագրություններ հայտնվեցին, որ առևտրի ազատ գոտու մասին համաձայնագիր կարող է կնքվել Եգիպտոսի ու Մաքսային միության երկրների միջև:

27 Март 2014 - 10:46 AMT
В настоящее время представители трех стран СНГ, входящих в «Таможенный союз в рамках Евразийского экономического сообщества» (ЕврАзЭС), рассматривают вопрос о присоединении к этой международной организации государства Израиль. Об этом заявил заместитель министра экономического развития РФ Алексей Лихачев, который в настоящее время находится с рабочим визитом в столице Малайзии Куала-Лумпуре.
Лихачев также подчеркнул, что, на сегодняшний день не поступали негативные сигналы относительно возможности вступления Израиля в Таможенный союз, однако не сообщил о наличии официальной заявки от еврейского государства.
Между тем, уже известно о получении таких запросов со стороны Киргизии, Таджикистана, Армении, Сирии, а также непризнанных большинством стран мира государственных образований – Абхазия, Южная Осетия и Приднестровская молдавская республика, пишет cursorinfo.co.il.
По сообщению ИТАР-ТАСС, В Молдавии Партия социалистов начала сбор подписей в поддержку присоединения страны к Таможенному союзу. "Мы начали национальную кампанию по сбору подписей в поддержку вхождения Молдавии в ТС и затем в Евразийский Союз. Параллельно будем информировать граждан о выгодах этого внешнеполитического вектора для нашей страны", – сказал лидер партии, депутат парламента и бывший вице-премьер республики Игорь Додон. Он подчеркнул, что, по проведенным в последнее время опросам общественного мнения, подавляющее большинство молдавских граждан предпочитают ТС Европейскому союзу.
Ране сообщалось о возможности заключения соглашения о зоне свободной торговли между Египетом и странами Таможенного союза.