Մարտի 29-30-ին հանրապետություն ներթափանցած հզոր ցիկլոնի պատճառած կորուստների իրական ծավալների մասին որևէ հստակ տեղեկատվություն դեռևս անհնար է տրամադրել: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունից հայտնում են, որ առաջիկայում մասնագիտական խմբերի ուսումնասիրությունների արդյունքում պատկերը կհստակեցվի և հնարավոր կլինի խոսել նախնական վնասների մասին:
Ցրտահարությունների դեմ պայքարի այն ծրագիրը, որն օդերևութաբանական կանխատեսումների հիման վրա կազմել և գյուղացիներին էին ներկայացրել նախարարության մասնագետները արտակարգ իրավիճակներում գործելու իրական ակտիվության պայմաններում անգամ անզոր է եղել տարերքին համարժեք գործողություններ իրականացնել:
Մարտի 26-ին Հայաստանի ԱԻՆ «Հայպետհիդրոմետ»-ը տեղեկացրել էր, որ մարտի 30-ի ցերեկը և 31-ի գիշերը օդի ջերմաստիճանը կնվազի 10-15 աստիճանով: Մարտի 31-ին և ապրիլի 1-ին Արարատյան դաշտում և նրա նախալեռներում, Տավուշում, Սյունիքի հովտային գոտիներում սպասվում է գիշերը օդում մինչև -3 աստիճան, հողի մակերևույթին` -5 աստիճան ցուրտ: 30-ի ցերեկը և 31-ին լեռնային շրջաններում, Լոռիում, Տավուշում և Սյունիքի նախալեռներում սպասվում է ձյուն, մնացած շրջաններում թաց ձյուն և ձնախառն անձրև: Մարտի 28-ին օրվա երկրորդ կեսին, 29-30-ին , 31-ի գիշերը ժամանակ առ ժամանակ շրջանների զգալի մասում, 31-ի ցերեկը հարավային շրջաններում սպասվում են տեղումներ, առանձին վայրերում ամպրոպ:
Անցած երկու օրերի ընթացքում, անսալով ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության մասնագետների հորդորներին ու խորհուրդներին և հենվելով սեփական փորձի վրա, հանրապետության ամբողջ տարածքում գյուղացիական տնտեսությունները հանգամանորեն նախապատրաստվում էին այգիների ծխահարման և ոռոգման, ինչպես նաև ավանդական մյուս միջոցներով, սպասվող վտանգը դիմագրավելուն: Այդ և նախարարության պատասխանատուների ու մասնագետների կողմից տեղերում անընդմեջ իրականացվող հերթապահությունը հույս էին ներշնչում, որ ձեռնարկված քայլերը հնարավորություն կտան ըստ ամենայնի խուսափել բերքի կորստից: Սակայն ջերմաստիճանի կտրուկ անկումն անսպասելիորեն զուգորդվել է հզոր ցիկլոնի, կարկուտի, ձյան առատ տեղումների և քամու ուժեղ պոռթկումների հետ:
Արարատի մարզպետարանի աշխատակազմի գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերով վարչության պետ Հայկազ Տերտերյանը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում նշեց, որ ցրտահարություն միանշանակ եղել է:
«Վնասը կա ու մեծ է: Սակայն գնահատականների մասին դեռևս դժվարանում եմ խոսել: Առաջիկա 2 օրերին տեսնենք եղանակն էլ ինչ անակնկալներ կմատուցի: Մարզի ցածրադիր վայրերում ծաղկումն ավարտվել էր, տեղ-տեղ բերքն էլ էր կազմավորվել, որն իրականում ցրտին ավելի դիմացկուն է: Այդ իսկ պատճառով դեռ հույս ունենք, որ բերքն ամբողջությամբ չի ցրտահարվել, իսկ բարձրադիր շրջաններում տանձենին, խնձորենին քնած են ու հավանաբար չեն վնասվել»,- ասաց Հայկազ Տերտերյանը: Իսկ Արմավիրի մարզում դրությունն ավելի վատթար է: «Պտղատուները հիմնականում վնասվել են: Ծիրանենին, սալորենին, դեղձենին ամբողջությամբ ծաղկել էին ու 90-100 տոկոսով ցրտահարվել» ,- PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ասաց Արմավիրի մարզպետարանի աշխատակազմի գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերով վարչության պետ Արթուր Այվազյանը: Անդրադառնալով կանխարգելիչ միջոցառումներին, մասնագետը նշեց, որ ծխեցումն ու ոռոգումը կարող են օգնել, եթե ցուրտը տևում է 4-5 ժամ. «Եթե -5 և ավելի ջերմաստիճանը պահպանվում է 10 ժամից ավելի, արդեն ոչինչ անել հնարավոր չէ»:
«Ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ-ի նախագահ Հրաչ Բերբերյանը, գնահատելով վնասները, PanARMENIAN.Net-ին ասաց. «Հայ գյուղացին լուրջ վնաս է կրել: Խոսքը 45-50 000 տոննա ծիրանի ցրտահարության մասին է: Սակայն գյուղատնտեսության մեջ ռիսկայնությունը միշտ էլ բարձր է»: Բերբերյանը խորհուրդ տվեց չհուսալքվել, քանի որ այս տարի կարտոֆիլի, բանջարեղենի կայուն բերք է սպասվում:
Գյուղատնտեսության փոխնախարար Գրիշա Բաղիյանը մարտի 31-ին, անդրադառնալով որոշ շրջաններում բերքի, հատկապես` ծիրանենու, 100 տոկոսով ցրտահարմանը, ասել է` գնահատականներ տալ դեռ վաղ է. «Այդպես չենք կարող ասել: Պետք է եղանակը բացվի, արևը դուրս գա, ձյունը թափվի ծառերից, որպեսզի տեսնենք՝ ինչն ինչոց է: Միանշանակորեն չենք կարող ասել, որ 100 տոկոս ցրտահարվել են»,- գրում է Panorama.am-ը:
Խոսելով վնասներ կրած գյուղացիական տնտեսություններին փոխհատուցման մասին` փոխնախարարն ասել է. «Դեռ շուտ է այդ մասին խոսել: Երկու-երեք օր պետք է անցնի, տեսնենք ինչ է եղել, վնասի չափը ու ըստ այդմ կողմնորոշվել»:
Ինչ վերաբերում է ջերմոցային տնտեսություններին` նախօրեին գյուղատնտեսության նախարարությունն աշխատել է ամբողջ օրը, խորհուրդներ են տվել ջերմոցային տնտեսություններին: «Երեկ որոշ տեղերում հոսանքազրկումներ էին եղել ուժեղ քամու պատճառով, բայց օրվա վերջին արդեն վերականգնվել էր: Դեռևս վաղ է խոսել՝ արդյոք տուժել է ջերմոցային տնտեսությունը, թե ոչ»,- ասել է Գրիշա Բաղիյանը:
Նախարարությունը զգուշացնում է, որ առաջիկա երկու օրերին, հատկապես գիշերային ժամերին, ցածր ջերմաստիճանային ֆոնը ըստ «Հայհիդրոմետ»-ի կպահպանվի: Մարտի 31-ի լույս ապրիլի 1-ի գիշերն Արարատյան դաշտում սպասվում է օդում -5 C – -6 C աստիճան ցուրտ: Ուստի հանրապետության ամբողջ տարածքում, հատկապես Արարատյան հարթավայրում և նախալեռնային գոտու ցածրադիր հատվածներում ծիրանենու և մյուս կորիզավոր պտղատեսակների բերքի կորուստների վտանգը դեռևս պահպանվում է:
Նախարարությունը կրկին հորդորում է գյուղացիական տնտեսություններին անխուճապ և հետևողականորեն շարունակել աշխատանքները հատկապես ջերմոցային տնտեսություններում և պոլիէթիլենային ծածկերի տակ գտնվող բերքն ու սածիլները փրկելու ուղղությամբ:

29-30 марта в Армении резко похолодало, с +20 в дневные часы температура снизилась до почти нулевой, а в некоторых районах – до минусовой отметки, дождь и град перешли в сильный снегопад и метель, нанесшие серьезный урон сельскому хозяйству, особенно плодовым культурам и виноградникам. По оценкам метеорологов, за сутки в Армении выпала месячная норма осадков. Между тем, в Министерстве сельского хозяйства РА заявляют, что пока рано говорить о последствиях непогоды.
Как сообщил заместитель министра сельского хозяйства Армении Гриша Багиян, в Армении в ночь на понедельник, 31 марта, на садовых участках мероприятий по борьбе с заморозками, в частности окуривания (или дымления), не проводилось. «Это было бесполезно, так как в ночь с 31 марта на 1 апреля температура воздуха понизится еще больше. В течение дня сориентируемся, как поступить», – отметил он.
В ответ на вопрос, соответствует ли действительности информация о том, что в результате заморозков абрикосовым деревьям был нанесен 100% ущерб, замминистра сказал: «Пока трудно сказать. Пока погода не прояснится, снег на деревьях не растает, трудно будет дать однозначную оценку».
Что же касается тепличных хозяйств, Г.Багиян отметил: «Накануне в ряде районов из-за сильного ветра были отключения электроэнергии, но в конце дня электроснабжение было восстановлено. Пока рано говорить, пострадали ли тепличные хозяйства», сообщает Panorama.am.
По словам замминистра, пока рано говорить и о компенсации причиненного непогодой ущерба. «Должно пройти 2-3 дня, чтобы мы могли оценить размер ущерба и в соответствии с этим сориентироваться, как поступить дальше», – отметил он.
В беседе с PanARMENIAN.Net начальник управления по вопросам сельского хозяйства и охраны окружающей среди аппарата областной администрации Араратской области Армении Айказ Тертерян подтвердил, что заморозки нанесли серьезный ущерб. «Однако, я пока затрудняюсь давать оценку степени ущерба. Посмотрим, какие еще сюрпризы преподнесет нам погода в ближайшие два дня. В низменных районах области фруктовые деревья уже отцвели, кое-где уже сформировались плоды, которые лучше переносят холода. Поэтому мы надеемся, что пропал не весь урожай. А в более высоких районах цветение груши и яблока пока не началось, поэтому, скорее всего, они не погибли», – сказал Тертерян.
В Армавирской области Армении дела обстоят хуже. «Фруктовые деревья в основном сильно пострадали. Абрикос, слива, персик до холодов полностью расцвели, а во время заморозков на 90-100% погибли», – сообщил PanARMENAN.Net начальник управления по вопросам сельского хозяйства и охраны окружающей среди аппарата областной администрации Армавирской области Артур Айвазян. Говоря о профилактических мерах, Айвазян отметил, что окуривание может помочь, если заморозки длятся 4-5 часов. «Если температура воздуха держится на отметке -5 более 10 часов, то ничего сделать уже нельзя», – сказал он.
В свою очередь, Глава Аграрно-крестьянского объединения Грачья Берберян, оценивая ситуацию, заявил PanARMENIAN.Net: «Крестьянам нанесен серьезный ущерб. Речь идет о потере 45-50 тысяч тонн абрикосов. Хотя в сельском хозяйстве риски всегда велики». Берберян посоветовал не терять надежды, так как в этом году ожидается стабильный урожай картофеля и других овощных культур.
При этом потепления пока не ожидается. По прогнозам синоптиков, в ближайшие два дня, особенно, ночью низкий температурный фон сохранится. В ночь на 1-ое апреля в Араратской долине ожидается до -6. Таким образом, опасность для абрикосовых и других косточковых сохраняется, особенно, в Араратской долине и других низменных районах республики.