Նախօրեին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները «տեղեկատվություն» էին տարածել, որի համաձայն «հայերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով» շփման գծի Տերտերի հատվածում մարտական առաջադրանք կատարելիս իբր սպանվել է Իսմաիլլիի շրջանից զորակոչված Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայող Ակիֆ Այդին օղլու Բախշիևը:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայության ղեկավար Սենոր Հասրաթյանը, մեկնաբանելով ադրբեջանական մամուլի հաղորդագրությունները, հայտարարել է, որ «ադրբեջանական լրատվամիջոցները հերթական ապատեղեկատվությունն են տարածել: Նման բան չկա: ԼՂՀ ՊԲ ստորաբաժանումները շարունակում են խստորեն հետևել հրադադարի ռեժիմի կանոններին», հայտնում է Panorama.am-ը:
Իր հերթին պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը, մեկնաբանելով ադրբեջանական մամուլի հաղորդագրությունները «հայերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին», հայտարարել է, որ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները շփոթել են ժամանակը՝ հերթական անգամ ապատեղեկատվություն տարածելիս:
Ըստ նրա, այդ թեմայով ապատեղեկատվություն է տարածվում ամեն օր հաստատված ժամի, սակայն, ապրիլի 2-ին ազերի լրագրողները մի փոքր շտապել են: Մասնավորապես ադրբեջանական կայքերից մեկում զետեղված հաղորդագրությունը «Հայաստանի ԶՈւ-ն կրկին խախտել է հրադադարի ռեժիմը» շաբլոն վերնագրով, թվագրված՝ 10:12, տեղադրվել է նշված ժամից ավելի շուտ՝ բացահայտելով ադրբեջանական քարոզչության հերթական սայթաքումը, հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան»:
Մինչդեռ ինչպես հայտնել է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, ապրիլի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Հադրութի ուղղությամբ Հորադիզ բնակավայրի մոտակայքում:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա) և Իրժի Աբերլեն (/Չեխիա): Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Եվգենի Շարովը (Ուկրաինա) և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը:
Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի: Ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությունը դուրս չի բերել իր առաջապահ դիրքեր: Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցել են ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության և պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

Накануне азербайджанские СМИ распространили «информацию», согласно которой «в результате нарушения армянами режима прекращения огня» на тертерском участке фронта при исполнении боевого задания якобы был убит призванный на воинскую службу из Исмаиллинского района солдат ВС Азербайджана Акиф Айдын оглу Бахшиев.
Руководитель пресс-службы Армии обороны НКР Сенор Асратян, комментируя сообщение азербайджанской прессы, заявил, что информация Минобороны Азербайджана о том, что на линии соприкосновения якобы в результате действий армянской стороны погиб азербайджанский военнослужащий, не соответствует действительности. По его словам, Армия обороны НКР соблюдает режим прекращения огня и достигнутые договоренности, передает Panorama.am.
В свою очередь, комментируя сообщения СМИ Азербайджана о «нарушениях режима перемирия армянской стороной», пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян заявил: «Азербайджанские СМИ перепутали время, тиражируя очередную «утку» о якобы нарушении армянской стороной режима прекращения огня».
По его словам, дезинформация на эту тему выходит каждый день в установленное время, однако в среду, 2 апреля, азербайджанские журналисты немного поспешили.
В частности, размещенная на одном из азербайджанских сайтов заметка под шаблонным заголовком «ВС Армении вновь нарушили режим прекращения огня», датированная 10:12, вышла намного раньше указанного времени, выявив очередной промах азербайджанской пропаганды, передает «Новости-Армения».
Между тем, как сообщает пресс-служба МИД НКР, 2 апреля, согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в Гадрутском направлении вблизи населенного пункта Горадиз.
С позиций Армии обороны НКР наблюдение осуществили полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Христо Христов (Болгария) и Иржи Аберле (Чехия).
С противоположной стороны линии соприкосновения мониторинг осуществили полевой помощник Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Евгений Шаров (Украина) и сотрудник офиса ЛПДП ОБСЕ Петер Сведберг.
Мониторинг прошел в соответствии с намеченным графиком. Азербайджанская сторона не вывела миссию ОБСЕ на свои передовые рубежи.
Миссию наблюдения с карабахской стороны сопровождали представители министерства иностранных дел и министерства обороны НКР.