Ապրիլի 29-ին Մինսկում կայանալիք Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին Հայաստանը ստորագրելու է Մաքսային միությանն անդամակցելու փաստաթուղթը: էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Ավանեսյանն ապրիլի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ դեռևս ավարտված չեն բացառությունների վերաբերյալ բանակցությունները, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Ռուսաստանի մաքսային օրենսգրքի հիման վրա ձևավորված Մաքսային միությունում ապրանքների մոտ 60 տոկոսի դեպքում մաքսատուրքերն ավելի բարձր են, քան Հայաստանում: Միության մաքսային օրենսգրքում ներառված է 11 553 տող ապրանք: Բռնելով Մաքսային միությանը անդամակցելու ճանապարհը՝ պաշտոնական Երևանը բանակցություններ սկսեց մոտ 900-ի շուրջ բացառություններ ստանալու նպատակով, որպեսզի այդ ապրանքների մաքսազերծումը շարունակվի Հայաստանում գոյություն ունեցող ավելի ցածր դրույքաչափերով:
Փաստորեն, Հայաստանը անդամակցելու է այդ միությանը՝ վերջնականապես չհստակեցնելով իր անդամակցության պայմանները:
«Դա այդպես չէ, մենք հիմա բանակցում ենք թեմայի շուրջ և, բնականաբար, ստորագրության ժամկետը որոշված է՝ ամսի 29-ին, բայց ամսի 28-ին վերջնական բանակցությունների արդյունքը կլինի։ Մենք չենք կարող ասել՝ բանակցությունները կավարտվեն ամբողջովին, թե՝ ոչ, բայց հույս ունենք, որ կավարտվեն։ Դա նորմալ պրակտիկա է, զարմանալի բան չկա դրա մեջ»,- ասել է նախարարը.- «Ցանկացած բանակցության դեպքում լինում է ստորագրման օր և բանակցությունների ավարտի օր»:
էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատարը, ըստ էության, չի հերքել տեղեկությունն այն մասին, որ բանակցությունների ընթացքում բացառությունների ենթակա ապրանքների ցանկը 900-ից կրճատվել է՝ հասնելով 400-ի: Եթե այս տեղեկությունը համապատասխանում է իրականությանը, Մաքսային միության անդամ դառնալուց հետո Հայաստանը կկարողանա ավելի քիչ ապրանքներ մաքսազերծել այժմ գոյություն ունեցող մաքսային ցածր դրույքաչափերով:
«Թույլ տվեք այսօր չպատասխանել այդ հարցին, ասեմ, որ բավականաչափ ինտենսիվ բանակցություններ են գնում, որովհետև իրականում կան տարբեր շահեր»,- ասել է Ավանեսյանը։
Միևնույն ժամանակ Rosbalt.ru-ն հայտնում է, որ ՄՄ անդամակցելու կամ դրա հետ ակտիվ բանակցելու մտադրություն է հայտնել 30 պետություն: Դրանց թվում են Հնդկաստանը, որը մտադիր է մասնակից-պետությունների հետ ստեղծել ազատ առևտրի ՄՄ: Այդ մասին «Եվրասիական տնտեսական հեռանկարներ» միջազգային ֆորումի ժամանակ հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խոչհրդի անդամ Տատյանա Վալովայան:
Հայաստանի նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մարտի 24-ին, Ծաղկաձորում միջազգային գիտաժողովում հայտարարեց, որ Հայաստանը կատարել է Մաքսային միությանը միանալու «Ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված գործողությունների մեծ մասը և սպասվում է, որ մայիսին արդեն կստորագրվի ՄՄ-ին ու Միասնական տնտեսական գոտուն միանալու պայմանագիրը։ Նախկին վարչապետի խոսքով՝ հունիսին չորս երկրների (Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի և Հայաստանի) խորհրդարանները պետք է հաստատեն այդ փաստաթուղթը, և 2015-ի հունվարի 1-ից Հայաստանը կդառնա Մաքսային միության անդամ, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը հայտարարեց, որ ապրիլի կեսին կավարտվի ՄՄ-ին անդամակցելու «Ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված գործընթացը: Նա հավելեց, որ զուգահեռ նախապատրաստվում է նաև համաձայնագիրը: «ՄՄ անդամ երկրներն ու Հայաստանը պետք է համաձայնության գան համաձայնագրի վերաբերյալ, որից հետո այն կներկայացվի ԱԺ վավերացմանը: Այժմ բարդ է ասել, թե հատկապես երբ այն կներկայացվի խորհրդարանին»,- ասել էր նա: Հունվարի 23-ի նիստում ՀՀ կառավարությունը հաստատել էր «Ճանապարհային քարտեզով» նախանշված միջոցառումների ժամանակացույցը, որը ներառում է 20 բաժին, 262 միջոցառում, որից 150 պետք է իրականացվի մինչ ՄՄ-ին անդամակցելը:

17 Апрель 2014 - 12:48 AMT
Армения 29 апреля подпишет договор о членстве в Таможенном союзе, сообщил в четверг журналистам и.о. министра экономики Ваграм Аванесян. При этом он отметил, что переговоры по вопросам количества и формата изъятий для Армении в рамках вступления в ТС еще продолжаются.
29 апреля 2014 г. в Минске состоится заседание Высшего Евразийского экономического совета на уровне глав государств.
«Дата подписания уже решена – 29 апреля, но окончательные итоги переговоров станут известны 28 апреля. На сегодняшний день мы не можем сказать, переговоры закончатся до этого или нет. Мы надеемся, что завершатся»,- заявил Аванесян.
Отвечая на вопрос о том, как можно подписать договор, если еще не определены условия членства Армении в ТС, и.о. министра подчеркнул, что это нормальная практика. «В любых переговорах бывает день завершения переговоров и день подписания документа»,- отметил он.
Аванесян не стал раскрывать деталей переговоров по изъятиям, отметив лишь, что остались несогласованными несколько вопросов.
«Идут достаточно интенсивные переговоры, так как на самом деле есть различные интересы»,- сказал он, сообщает АРКА.
Ранее предполагалось, что договор о вступлении Армении в ТС будет подписан в мае.
На открытии второго международного форума «Евразийская экономическая перспектива» член коллегии Евразийской экономической комиссии Татьяна Валовая заявила, что вступить в Таможенный союз или начать с ним активно сотрудничать намерены 30 стран. В их числе — Индия, которая намерена создать со странами-участниками ТС зону свободной торговли.
Как пояснил председатель Госдумы Евгений Нарышкин, проект сотрудничества с Индией и другими странами подразумевает тщательную подготовку, но в случае его реализации значительно расширит границы и экономическую мощь Таможенного союза и ассоциированных с ним странан.
Выступавшие на заседании представители Киргизии, Армении и Таджикистана говорили о некоторых сложностях приведения своего законодательства и экономических моделей в соответствии с правилами Таможенного союза. Также многие участники форума, включая председателя мажилиса парламента республики Казахстан Кабибуллу Джакупова, говорили о проблеме высоких железнодорожных тарифах. И эту проблему, по их словам, необходимо решить, чтобы росли показатели торгового партнерства между членами ТС.
В случае решения всех перечисленных проблем ожидается расширение количества стран участников таможенного союза до 30, уверили эксперты, передает Росбалт.
24 марта уже бывший премьер-министр Армении Тигран Саркисян заявил, что Армения выполнила большую часть мероприятий, предусмотренных «дорожной картой» по вступлению Еревана в Таможенный союз и ожидается, что в мае будет подписан договор о присоединении к ТС и Единому экономическому союзу. По словам Тиграна Саркисяна, в июне парламенты четырех стран – России, Казахстана, Беларуси и Армении должны ратифицировать этот документ, и с 1-го января 2015 года Армения станет членом ТС.
23 января правительство Армении утвердило график мероприятий по присоединению страны к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству. «Решением правительства утверждается график мероприятий, включающий 20 разделов, 262 мероприятия. Из них 150 должны быть осуществлены до вступления Армении в ТС», – заявил министр экономики Ваграм Аванесян.