Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանը մոտ 13,5 մլն ռուբլի է գանձել «Արմավիայից» «Վնեշէկոնոմբանկի» հայցով: Այսպիսով դատարանը մասնակիորեն բավարարել է բանկի հայցը, որը խնդրում էր ավիաընկերութունից գանձել մոտ 16,5 մլն ռուբլի, հայտնում է «ՌԱՊՍԻ»-ն:
Դատարանում «Վնեշէկոնոմբանկի» ներկայացուցիչը հայտնել է, որ 2011 թվականի հունիսին Sukhoi SuperJet-100 երկու ինքնաթիռների լիզինգային ձեռքբերման նպատակով ավիաընկերությանը վարկի տրամադրման նախագծի շրջանակում կողմերը ծառայությանների մատուցման վերաբերյալ պայմանագիր են կնքել: Գործարքների սխեմաների մշակման համար բանկը խորհրդատուների է հրավիրել դրսից՝- PricewaterhouseCoopers-ին և «Վեգաս Լեքս» իրավաբանական ընկերությանը: Ըստ պայմանագրի ավիաընկերությունը պարտավոր էր հատուցել բոլոր ծախսերը: Բանկը խորհրդատուներին է վճարել 14,8 մլն ռուբլի և հաշիվներն ուղարկել է ավիաընկերությանը: 2012-ին ավիաընկերությունը բանկին փոխանցել է ընդամենը 1 մլն ռուբլի: Քանի որ ավիաընկերությունը չի մարել պարտքը, բանկը դիմել է դատարան:
«Արմավիայի» ներկայացուցիչն իր հերթին հայտարարեց, որ ընկերությունը համաձայն չէ հայցվորի պահանջներին, քանի որ, բանկը խախտել է եզրակացությունը տրամադրելու ժամկետը, որը սահմանված էր երեք ամիս: Պատասխանող կողմը համարում է նաև, որ ծառայությունները պատշաճ կերպով չեն մատուցվել: 2012 թվականին ավիաընկերությունը հրաժարվեց վարկից:
Լինելով Sukhoi SuperJet-100 ինքնաթիռի առաջին պատվիրատուն՝ ավիաընկերությունը 2012 թ. հայտարարեց, որ հրաժարվում է արդեն շահագործվող ինքնաթիռից և նոր ինքնաթիռից, որը «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ՓԲԸ-ն պետք է փոխանցեր ընկերությանը: 2013 թ. ապրիլին հայտնի դարձավ, որ «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ՓԲԸ-ն հայցով դիմել է ՌԴ ԱԱՊ-ին կից գործող Միջազգային առևտրային վերաքննիչ դատարան՝ պահանջելով գանձել «Արմավիայից» կրած վնասին համարժեք գումարը:
«Արմավիա» ընկերությունը հայտնեց, որ դադարեցնում է թռիչքները 2013-ի ապրիլի 1-ից և սկսում է սնանկացման գործընթացը:
2013թ. հունիսի 6-ին ՀՀ կառավարությունը հաստատեց ավիափոխադրումների ոլորտի փուլային ազատականացման ռազմավարությունը: Հոկտեմբերի 23-ին կառավարության նիստում հաստատվեց «McKinsey & Company» ընկերության ու Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի համատեղ հետազոտության վրա հիմնված «Հայաստանում ավիափոխադրումների մրցունակ ու տևական ծառայությունների մատուցման ապահովման ծրագիրը»:

23 Апрель 2014 - 11:37 AMT
Арбитражный суд Москвы взыскал с армянской авиакомпании «Армавиа» около 13,5 миллиона рублей по иску Внешэкономбанка. Тем самым суд частично удовлетворил иск банка, который просил взыскать с авиакомпании около 16,5 миллиона рублей, передает РАПСИ.
В суде представитель ВЭБа сообщил, что в июне 2011 года в рамках подготовки проекта по предоставлению авиакомпании кредита на приобретение в лизинг двух самолетов Sukhoi SuperJet-100 стороны заключили договор об оказании услуг. Для проработки схем сделок банком были привлечены внешние консультанты – PricewaterhouseCoopers и юридическая фирма «Вегас-Лекс». По договору авиакомпания обязана была возместить все расходы. Банк оплатил услуги консультантов в размере 14,8 миллиона рублей и направил авиакомпании счета. В 2012 году авиакомпания перечислила банку только 1 миллион рублей. Так как авиакомпания не оплатила полностью задолженность, банк обратился с иском в суд.
В свою очередь представитель авиакомпании заявил, что они не согласны с исковыми требованиями. Так, ответчик считает, что банк нарушил срок по представлению заключения, который составлял три месяца. Также ответчик считает, что услуги были оказаны ненадлежащим образом. В 2012 году авиакомпания отказалась от получения кредита.
«Армавиа», будучи стартовым заказчиком самолетов Sukhoi SuperJet-100, в 2012 году сообщила, что отказывается от уже эксплуатируемого самолета и нового самолета, который ЗАО «Гражданские самолеты Сухого» (ГСС) собиралось ей передать. В апреле 2013 года сообщалось, что ГСС подали иск в Международный коммерческий арбитражный суд при ТПП России к «Армавиа» для взыскания убытков в связи с отказом от покупки самолета.
«Армавиа» сообщила, что прекращает с 1 апреля 2013 года полеты и начинает процедуру банкротства.
Единственный национальный авиаперевозчик Армении – компания «Армавиа» приняла решение о приостановлении полетов с 1-го апреля 2013 года и начале процедуры банкротства.
6 июня правительство Армении утвердило стратегию поэтапной либерализации сферы авиаперевозок. На заседании правительства 23 октября была утверждена «Программа обеспечения предоставления конкурентных и продолжительных услуг авиаперевозок в Армении», основанную на совместном исследовании компании «McKinsey & Company» и Фонда национальной конкурентоспособности Армении.
На смену «Армавиа» на авиационный рынок Армении пришла другая компания. Главное управление гражданской авиации (ГУГА) Армении в июне предоставило Air Armenia лицензию на пассажироперевозки сроком на один год по следующим направлениям: Москва, Санкт-Петербург, Краснодар, Сочи, Ростов-на-Дону, Самара. Сегодня компания презентовала свой первый Boeing 737.