Թուրքական կառավարությունը 2015 թվականին 400 մլն դոլար կհատկացնի Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար, որից 150 միլիոնը կվճարվի ամերիկյան լոբբիստական կազմակերպություններին: Այդ մասին այսօր` ապրիլի 23-ին, «Իրավիճակը Հայաստանում և Թուրքիայում 99 տարի անց» թեմայով Երևանում կայացած քննարկումների ժամանակ հայտարարել է լրագրող, թուրքական IMC հեռուստաալիքի լրատվական ծրագրերի ղեկավար Արիս Նալչին:
Ըստ նրա, Թուրքիայի հասարակության շրջանում որոշակի փոփոխություններ են նկատվում, գնալով ավելի շատ մարդիկ են պատրաստակամություն հայտնում քննարկելու ու վերանայելու սեփական պատմության մութ էջերը: Թուրքիայում սկսել են ամեն ապրիլի 24-ին ակցիաներ կազմակերպել, որոնց մասնակիցների քանակը ևս աճում է: Ավելանում է նաև այն քաղաքների քանակը, որտեղ կազմակերպվում են ակցիաները: Այս տարի ապրիլի 24-ին միջոցառումներ կկազմակերպվեն Ստամբուլում, Դիարբեքիրում, Անկարայում, Անթալիայում, Մարաշում և այլուր: Ընդ որում, որոշ քաղաքներում հարցը բարձրացվում է նաև հայերի գույքն ու եկեղեցական ունեցվածքը վերադարձնելու առումով: Ավելին, վերջերս մասնավոր մի անձի հաջողվել է Թուրքիայի հայ համայնքի անունով ձեռք բերել նախկինում Չարենցին ու Կոմիտասին պատկանող տները, առաջիկայում այնտեղ նախատեսվում է թանգարաններ հիմնել: Հայկական հարցը սկսել են արծարծել նաև քաղաքական գործիչները, մասնավորապես, քրդական կուսակցության առաջնորդը խորհրդարանում իր ելույթից 10 րոպեն հատկացրել է այդ թեմային: Երկրի համալսարաններում խորհրդաժողովներ են անցկացվում այդ թեմայով, ընդ որում, եթե նախկինում ուսանողները մասնակցում էին դասախոսների հորդորով, ապա հիմա հաճախ իրենք են նախաձեռնող լինում ու հետաքրքրություն դրսևորում այդ հարցում, ասել է Նալչին:
Այդ դրական միտումների հետ մեկտեղ, երկրի ղեկավարության դիրքորոշումն այս հարցում անփոփոխ է մնում, նշել է լրագրողը: Այդպես, Արիս Նալչին նշել է, որ եթե ընթացիկ տարում Ցեղասպանության մերժողականության համար հատկացվել է 300 մլն դոլար, ապա հաջորդ տարի այդ գումարը կհասնի 400 միլիոն դոլարի, որից, ըստ առկա տվյալների, 150 միլիոնը կփոխանցվի ամերիկյան լոբբիստական կազմակերպություններին: Բացի այդ, 2015 թվականին թուրքերը կավարտեն այդ թեմային նվիրված միանգամից երեք ֆիլմերի նկարահանումները, որոնք շատ մեծ բյուջե ունեն: Նախատեսվում են նաև խոշոր միջոցառումներ նվիրված Խոջալուի իրադարձություններին, ինչպես նաև Կարսի գործողությանը, որտեղ անցյալ դարասկզբին, ըստ թուրքական կողմի, «հայերը սպանել են թուրքերին», հայտնում է Armenia Today-ը:
Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է «Նովոստի Արմենիան», ԵՊՀ սոցիալական հոգեբանության ամբիոնի դոցենտ, Հոգեբանների ամերիկյան ասոցիացիայի (APA) անդամ, «Անիմա» հոգեբանական ծառայությունների հայկական կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն Վլադիմիր Միքայելյանը հայտարարել է, որ թուրքական այլատյացությունը հայերի հանդեպ պայմանավորված է ատելությամբ հայերի կրոնի, մշակույթի ու ընդհանուր առմամբ ազգի հանդեպ և ըստ էթնոհոգեբանության կապված է ցածր էթնիկ ինքնագնահատման մեխանիզմի հետ: Այդպես, եթե ազգը չի ընդունում ինքն իրեն, չի ընդունում նաև մյուս ազգերին: Ըստ Միքայելյանի, քանի որ թուրք ժողովրդի ինքնագնահատումը ցածր է, նրա մոտ ատելություն է ձևավորվում պատմամշակութային առումով ավելի բարձր կանգնած ազգերի հանդեպ:
Մասնավորապես, թուրքերի կողքին ապրող հայերը մշտապես հիշեցնում են նրանց սեփական թերարժեքության մասին, իսկ ագրեսիան այդ դեպքում դառնում է այդ թերարժեքության դուրս մղման մեխանիզմ: «Բացի այդ, ցեղասպանության կազմակերպումը պահանջում է, որ զանգվածները պատրաստ լինեն այլազգիներին ոչնչացնել: Չէ որ սպանելը դժվար է, նորմալ մարդը ունակ չէ սպանելու իր նմանին: Իսկ այստեղ մենք տեսնում ենք զանգվածային սպանություններ կատարելու պատրաստակամություն: Զանգվածային ոչնչացման ցանկացած օրինակի դեպքում պարզ երևում է հոգեբանական պաթոլոգիայով տառապող առաջնորդի անձը, քանի որ առողջ հոգեբանությամբ նորմալ մարդը չի կարող ցեղասպանություն ծրագրել: Այստեղ անմիջապես հիշում ես Գերմանիայի օրինակը, որը ճանաչեց Հոլոքոսթն ու ներողություն խնդրեց հրեաների զանգվածային ոչնչացման համար: Զուգահեռներ անցկացնելով Գերմանիայի ու Թուրքիայի միջև՝ ակնհայտ է դառնում, թե որքան բարձր է գերմանացի ժողովրդի ազգային ինքնագնահատականը: Չէ որ միայն իրեն հարգող ժողովուրդը կարող է ճանաչել իր հանցագործություններն ու պատասխան տալ դրանց համար: Իսկ Թուրքիան մինչ օրս չի կարողանում դա անել», -ասել է նա: Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում թուրք քաղաքական և հասարակական գործիչ Մեհմեդ Ուֆուկ Ուրասն իր հերթին ասել է, որ, ժխտելով Հայոց ցեղասպանությունը, Թուրքիան ոչնչի չի հասնի: «Մենք սարսափելի հանցագործություն ենք գործել հայերի դեմ, դա փաստ է: Թուրքիան պետք է ճանաչի պատմության այդ ողբերգական էջը: Մենք պետք է պատմությունն ընդունենք այնպես, ինչպես կա և փորձենք հարաբերություններ հաստատել ու զարգացնել Հայաստանի հետ, ինչպես նաև հատուցել նրանց նախնիների կորցրած ունեցվածքը», -ասել էԹուրքիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Մեհմեդ Ուֆուկ Ուրասը:
Ուրասը նշել է նաև, որ ապրիլի 24-ն իր համար ուղղակի ամսաթիվ չէ, դա այն օրն է, երբ պետք է որոշակի հարաբերություններ հաստատել թուրքերի ու հայերի միջև: Հրանտ Դինքի սպանությունից և Անկարայում «Հայեր՝ ներեք մեզ» ակցիայից հետո, թուրք երիտասարդությունը և նոր սերունդը փոխեցին իրենց հայացքներն ու պատկերացումները Հայոց ցեղասպանության մասին:
Լրագրողների այն հարցին, թե տեղյակ են արդյոք Թուրքիայի իշխանությունները Հայաստան նրանց այցի ու հայտարարությունների մասին, որով նրանք պահանջում են, որ Անկարան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, քաղաքական գործիչը պատասխանել է. «Մենք չենք վախենում նման հայտարարություններ անել և մտադիր չենք աչք փակել դաժան իրականության վրա, ավելին, Հայաստանում կլոր սեղանից հետո մենք մեկնելու ենք Անկարա՝ ներկայացնելու համար մեր քննարկումների արդյունքները», հայտնում է Armenia Today-ը:

23 Апрель 2014 - 12:49 AMT
$400 млн. на борьбу с признанием Геноцида, причины ненависти турок к армянам и откровения турецкого политика
Турецкое правительство в 2015 году выделит 400 млн. долларов на мероприятия по отрицанию Геноцида армян, из коих только 150 млн. долларов будет выплачено американским лоббистским организациям. Об этом сегодня, 23 апреля, на состоявшихся в Ереване обсуждениях «Ситуация в Армении и Турции 99 лет спустя» заявил журналист, руководитель информационных программ на турецком телеканале IMC Арис Налчи.
По его словам, в обществе Турции наблюдаются определенные перемены, с каждым годом в этой стране все больше людей выражают готовность обсудить и пересмотреть темные стороны своей истории. В Турции начали организовываться акции каждое 24 апреля, и число людей, принимающих участие в этих акциях, с каждым годом увеличивается. Увеличивается и число городов, где проводятся акции. В этом году 24 апреля акции будут проводиться в Стамбуле, Диарбакыре, Анкаре, Анталье, Мараше и проч. При этом, в некоторых городах вопрос поднимается также и в ракурсе возвращения имущества армян и армянской церкви. Более того, в последний период одному частному лицу удалось приобрести на имя армянской общины Турции дома, ранее принадлежащие Чаренцу и Комитасу, впоследствии там будут организованы музеи. Армянский вопрос стали поднимать и политики, в частности, лидер курдской партии 10 минут своей речи в парламенте посвятил именно этой теме. В университетах страны проводятся конференции на эту тему, при этом, если раньше студенты принимали в них участие по рекомендации своих преподавателей, то теперь зачастую сами проявляют инициативу и заинтересованность в этом вопросе.
Наряду с этими положительными тенденциями, позиция руководства страны по этому вопросу остается неизменной, отметил журналист. Так, отметил он, если в текущем году на деятельность по отрицанию Геноцида было выделено 300 млн. долларов, то в будущем году эта сумма достигнет 400 млн. долларов, из коих, по имеющимся данным, 150 млн. будет перечислено на счет американских лоббистских организаций. Помимо этого, к 2015 году будут завершены съемки сразу трех посвященных этой теме фильмов, имеющих очень внушительный бюджет. Планируется также проведение крупных акций по событиям с Ходжалу в ходе карабахской войны, а также акции в Карсе, где в начале прошлого века по версии турецкой стороны «армяне убивали турок», передает Armenia Today.
Между тем, как сообщает «Новости-Армения», доцент кафедры социальной психологии ЕГУ, член Американской психологической ассоциации (APA), директор-учредитель Армянского центра психологических услуг «Анима» Владимир Микаелян заявил, что турецкая ксенофобия по отношению к армянам, обусловлена ненавистью к религии, культуре и армянскому этносу в целом и связана, с точки зрения этнопсихологии, с механизмом низкой этнической самооценки. Так, если этнос не принимает самого себя, он не принимает и другие этносы. По мнению Микаеляна, раз этническая самооценка турецкого народа низкая, то у него будет формироваться ненависть к другим этносам, стоящим выше в своем историко-культурном развитии. В частности, армяне, живущие рядом с турками, постоянно напоминают им об их неполноценности, а агрессия в этом случае становится механизмом вытеснения этой неполноценности. «Кроме того, организация геноцида требует готовности масс к уничтожению другого этноса. Ведь убивать – это трудно, и нормальный человек не способен убить себе подобного. Здесь же мы видим готовность одних осуществить массовое убийство других. На любом примере массового уничтожения четко вырисовывается фигура лидера, отличавшегося психической патологией, так как нормальный человек со здоровой психикой не может спрограммировать геноцид. Здесь на ум приходит пример Германии, признавшей Холокост и извинившейся за массовое уничтожение евреев. Проводя параллели между Германией и Турцией, становится очевидно, насколько выше этническая самооценка германского народа. Ведь только уважающий себя народ может признавать свои преступления и отвечать за них. Турция же до сих пор не может этого сделать», – сказал он.
А на состоявшейся в Ереване пресс-конференции политический и общественный деятель Турции Мехмет Уфук Урас заявил, что отрицанием Геноцида армян Турция ничего не добьется. «Мы совершили ужасное преступление против армян, и это факт. Турция должна признать эту трагическую страницу истории. Мы должны принимать историю такой, какая она есть, и попытаться установить и развивать отношения с Арменией, а также компенсировать потерянное их предками имущество”, – сказал бывший депутат парламента Турции Мехмет Уфук Урас.
Мухмет Уфук Урас отметил, что для него 24 апреля – не просто дата, это тот день, когда должны наладиться определенные отношения между турками и армянами. После убийства турецкого журналиста армянского происхождения Гранта Динка и акции в Анкаре «Армяне, простите нас» турецкая молодежь и новое поколение в связи с этими событиями изменили свои взгляды и представления о Геноциде армян.
На вопрос журналистов, осведомлены ли турецкие власти об их визите в Армению и заявлениях, в которых они поддерживают армян и требуют, чтобы Анкара признала Геноцид армян, политик ответил: «Мы не боимся делать подобных заявлений и закрывать глаза на жестокую реальность не собираемся, более того после заседания круглого стола в Армении, мы отправимся в Анкару, чтобы представить итоги наших обсуждений», передает Armenia Today.