Հաջորդ տարի՝ 2015-ին, «Եվրատեսիլ» միջազգային երգի մրցույթը կանցնի Ավստրիայում։ Այս մասին պարզ դարձավ մայիսի 10-ին Դանիայում անցնող «Եվրատեսիլ 2014»-ի եզրափակչում, որի խորագիրն էր Join us (Միացեք մեզ): Ավստրիան ներկայացնում էր Կոնչիտա Վուրստն իր Rise Like a Phoenix երգով։ Երկրորդ հորիզոնականում Նիդերլանդներից The Common Linnets խումբն է, երրորդ՝ երգչուհի Սաննա Նիլսենը Շվեդիայից։
Հայաստանն այս տարի մրցույթում ներկայացնող շոումեն Արամ MP3-ն իր Not Alone երգով զբաղեցրեց 4-րդ հորիզոնականը։ Երաժշտության հեղինակն ինքն Արամն է, խոսքերը «Վիտամին» ակումբից Գարիկ Պապոյանինն են, գործիքավորումը՝ Լիլիթ Նավասարդյանինը, իսկ տեսահոլովակը նկարահանել է Գրիգոր Գասպարյանը։
Հայաստանյան գեղարվեստական խումբը ստացել էր հայ ու օտարազգի կոմպոզիտորների 75-ից ավելի երգ։ Վերջնական ընտրությունը կատարվել է մի քանի փուլից բաղկացած լսումների, մանրամասն ուսումնասիրությունների ու մասնագիտական focus group-ի արդյունքում: Հաշվի էին առնվել համաշխարհային արդի երաժշտական տենդենցներն ու հայաստանյան պատվիրակ Արամ MP3-ի ձայնային տվյալները: Այն մասին, որ Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2014»-ում կներկայացնի Արամը, հայկական պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը հայտարարել էր Հանրայինի ամանորյա եթերի ժամանակ:
Դանիայի մայրաքաղաքն ընդունել է «Եվրատեսիլը» նաև 1964 և 2001 թվականներին: Այս տարի մրցույթն այդ երկրում անցկացնելու հնարավորությունը Դանիան ստացել էր 2013-ին երգչուհի Էմիլի դը Ֆորեսթի հաղթանակի շնորհիվ:
«Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը 1956-ից անցնում է ամեն տարի: Մրցույթին մասնակցում է Եվրոպական հեռարձակողների միության մեկական ներկայացուցիչ այն երկրներից, որոնք մասնակցության հայտ են ներկայացնում: Փառատոնն անցնում է ուղիղ եթերում:
Յուրաքանչյուր երկրից կարող է մասնակցել մեկ ներկայացուցիչ, երգը չպետք է գերազանցի 3 րոպեն: Ելույթից հետո հաղթող երգը որոշվում է հեռուստադիտողի ու ժյուրիի քվեարկությամբ:
Հայաստանն առաջին անգամ մասնակցության հայտ էր ներկայացրել 2005-ին, սակայն հետո հետ կանչեց իր հայտը: 2004-ի ապրիլի 14-ից Հայաստանը Եվրոպական հեռարձակողների միության անդամ է: Առաջին անգամ մասնակցել է «Եվրատեսիլին» 2006-ի Without Your Love երգով՝ Անդրեի կատարմամբ: Երգը դուրս եկավ եզրափակիչ, գրավելով 8-րդ տեղը:

10 Май 2014 - 22:42 AMT
Представитель Армении на конкурсе «Евровидение-2014» Арам MP3, набрав 174 балла баллов, занял 4 место. 12 баллов Армении дали Франция, Австрия и Грузия, по 10 баллов – Черногория, Латвия, Беларусь, Украина, по 8 – Россия, Македония.
Первое место на Евровидении-2014 заняла представительница Австрии Кончита Вурст, набрав .
На конкурсе Арам MP3 выступил с песней «Not alone», автором слов которой является член клуба «Vitamin» Гарик Папоян. Музыку написал сам Арам, аранжировка – Лилит Навасардян.
Арам MP3 родился в Ереване в 1984 году. Учился в Ереванском государственном медицинском университете имени Мхитара Гераци. Играл в КВН, участвовал в юмористическом проекте «32 зуба», телепроекте «Две звезды». Ведущий ряда телепередач.
59-й конкурс песни «Евровидение-2014» прошел в столице Дании Копенгагене. Полуфиналы состоялись 6 и 8 мая, финал – 10 мая. Изначально на проведение Евровидения претендовали пять городов – столица Дании Копенгаген, а также Хернинг, Хорсенс, Фредерисия и Ольборг. 2 сентября 2013 года датский вещатель DR объявил, что конкурс пройдет в столице – Копенгагене.
Для Евровидения 2014 выделили целый остов города, где раньше располагалась промышленная зона «Рефхалеёэн» на острове Амагер. Само шоу было принято решение провести в большом зале B&W Hallerne. Лозунг конкурса – «Join Us», что означает «Присоединяйтесь к нам».
Дания уже третий раз принимает международный песенный конкурс Евровидение, ранее он уже проходил в 1964 и 2001 годах в столице Дании – Копенгагене.
За всю свою историю присутствия на конкурсе Армения получила 740 баллов.
Конкурс песни «Евровидение» (Eurovision Song Contest) — конкурс эстрадной песни среди стран-членов Европейского вещательного союза (EBU). В конкурсе участвуют по одному представителю от каждой из стран-членов Европейского вещательного союза, которые подали заявки на участие. Фестиваль проходит в прямом эфире. От каждой страны может участвовать один представитель (солист или музыкальный коллектив), исполняющий песню длительностью не более трех минут. Во время выступления на сцене должно выступать не более шести артистов одновременно. После выступления всех участников наиболее популярная песня определяется путем голосования телезрителей и жюри, в котором участвуют все страны, выступавшие в финале и полуфинале.
Конкурс проходит ежегодно, начиная с 1956 года, и является одним из наиболее популярных неспортивных мероприятий в мире, с аудиторией до 600 миллионов зрителей. Евровидение также транслируется в Киргизии, Казахстане, Австралии, Канаде, Египте, Индии, Ливане, Южной Африке, Южной Корее, США и некоторых других странах, несмотря на то, что они не участвуют в конкурсе и находятся за пределами Европы.