Նայելով այս զարմանալի, փոքրամարմին մարդուն, չես էլ պատկերացնում, որ 10 օրից լրանում է նրա 90 տարին:
Այնուամենայնիվ, մայիսի 22-ին աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը կդառնա 90 տարեկան: Բայց մաեստրոն ինչպես միշտ լեփ-լեցուն դահլիճներ է հավաքում աշխարհով մեկ: Ընդհանրապես, երկար ու երջանիկ կյանք են ունենում մարդիկ, որոնք սիրած գործով են զբաղվում: Երևանյան համերգն առաջինն էր հոբելյանական համերգների շարքում: Մայիսի 15-ին նա համերգ կտա Փարիզում՝ «Անակո» զբոսանավի վրա: Համերգին կմասնակցի երգչուհի Ջոան Մենդիլն իր ջազ եռյակով:
Իր ծննդյան օրը՝ մայիսի 22-ին, շանսոնյեն «Լեգենդը վերադառնում է» խորագրով համերգ կտա Բեռլինի O2 World փակ մարզադաշտում: Գերմանիայում Ազնավուրի երկրորդ համերգը մայիսի 24-ին է` Մայնի Ֆրանկֆուրտում: Հունիսի 1-ին նա ելույթ կունենա Լոնդոնի Albert Hall-ում, իսկ հունիսի 26-ին՝ Բարսելոնայում:
Շառլ Ազնավուրը, կարծես, փայլուն կերպով հերքում է կարծիքը, որ այսպիսի պատկառելի հասակում դժվար է աշխարհով մեկ շրջագայել ու երգել: Նրա ձայնը նույնն է, ինչ 60 տարի առաջ:
Ազնավուրի նման մեծությունների մասին խոսելն ու գրելը միշտ դժվար է՝ բոլոր բառերն ավելորդ են թվում: Թվում է, թե Ազնավուրն արեց անհնարինը՝ արդեն մոտ 70 տարի է նա վայելում է ամբողջ աշխարհի սերն ու համակրանքը:
Շառլ Ազնավուրը (իսկական անունը՝ Շահնուր Վաղինակ Ազնավուրյան), նշանավոր ֆրանսահայ շանսոնյե, երգիչ, երգահան, կինոդերասան և հասարակական գործիչ է: Ազնավուրը ծնվել է 1924-ի մայիսի 22-ին՝ Փարիզում, հայ գաղթականներ Միշա և Քնար Ազնավուրյանների ընտանիքում։ Նրա հայրը ծնվել էր Ախալցխայում, արմատներով Էրզրումից էր, իսկ մայրը՝ Իզմիրից:
Մանուկ հասակում տարվել է թատրոնով, իսկ 1940-ականներին Պիեռ Ռոշի հետ հանդես եկել կաբարեում։ Առաջին երգը՝ «Ես հարբած եմ» (1944), Ժորժ Ուլմյերի կատարմամբ, արժանացել է «Տարվա ձայնապնակ» մրցանակին, սակայն Ազնավուր-կատարողին հանդիսատեսը երկար ժամանակ չի ընդունել։ Համաշխարհային հռչակ է ստացել 1956-ին՝ Փարիզի «Օլիմպիա» դահլիճում հաջող ելույթից հետո։
Մոտ հազար երգի հեղինակ է (մի մասը՝ երգահան Ժորժ Կառվարենցի հեղինակցությամբ), այդ թվում՝ բազմաթիվ միջազգային հիթերի՝ «Մաման», «Բոհեմը», «Դեռ երեկ», «Երիտասարդություն», «Պետք է գիտնալ», «Նա», «Երկու կիթառ», «Ինչպես ասում են», «Հավերժական սեր», «Ավե Մարիա» և այլն։ Ցայսօր վաճառվել է Ազնավուրի շուրջ հարյուր միլիոն ձայնապնակ։ Ամերիկյան «Թայմ» հանդեսի հարցման համաձայն Ազնավուրը ճանաչվել է «Դարի արվեստագետ»։ Արժանացել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի բարձրագույն պետական պարգևներին, «Պատվո սեզարի» (1997)։
2009-ի մայիսից Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանն է և Ժնևի ՄԱԿ-ի գրասենյակում ու այլ միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչը: 1988-ի սպիտակյան ավերիչ երկրաշարժից անմիջապես հետո հիմնադրել է «Ազնավուրը՝ Հայաստանին» բարեգործական հիմնադրամը։ Հայաստանի մշտական դեսպանն է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ում։ 1964-ին, 1996-ին ու 2006-ին համերգներ է տվել Հայաստանում։ Գյումրիում կանգնեցված է Ազնավուրի արձանը, նրա անունով է կոչվում «Մոսկվա» կինոթատրոնի դիմացի հրապարակը:

12 Май 2014 - 16:10 AMT
Смотря на этого удивительного, невысокого человека не представляешь, что ему через 10 дней исполнится 90 лет. Тем не менее, 22 мая всемирно известному шансонье Шарлю Азнавуру – 90. Но маэстро как всегда собирает полные залы по всему миру. Вообще замечено, что долго и счастливо живут те люди, которые занимаются любимым делом. Концерт в Ереване стал первым в серии юбилейных концертов, которыми шансонье отмечает свой день рождения. 15 мая у него концерт в Париже — на прогулочном судне «Анако». В концерте примет участие певица Джоанна Мендил со своим джаз-трио.
В день своего рождения – 22 мая –шансонье даст концерт «Легенда возвращается» на крытом стадионе O2 World в Берлине. Второй концерт Азнавура в Германии намечен на 24 мая. Он должен состояться во Франкфурте-на-Майне. 1 июня Азнавур выступит в Albert Hall в Лондоне, а 26 июня – в Барселоне.
Шарль Азнавур, кажется, блестяще опровергает мнение о том, что в таком солидном возрасте трудно разъезжать по миру и петь. Его голос все такой же, как и 60 лет тому назад.
О величинах такого масштаба всегда трудно говорить и писать – все слова кажутся излишними. Кажется, Азнавур сделал невозможное – к нему приковано внимание и любовь всего мира вот уже 70 с лишним лет.
Шарль Азнавур родился 22 мая 1924 года. Его родители эмигрировали из России в начале 1920-х годов. Уже в девятилетнем возрасте Шарль выступал в небольших парижских кафе, зарабатывая на жизнь. Его юность пришла на время оккупации Франции немцами и он пел, чтобы содержать семью.
Первые песни Шарль начал сочинять в начале 1940-х годов. В 1941 году он познакомился с композитором Пьером Рошем, в дуэте с которым выступал в кабаре. После войны Шарль познакомился со знаменитой певицей Эдит Пиаф, в 1945 году он написал для Пиаф песню Compagnons de la Chanson. Пиаф вместе с Азнавуром и Рошем выступала в турне по Америке и Канаде. В 1955 году Азнавур впервые выступил на знаменитой сцене парижского концертного зала "Олимпия", но критика была единодушна: у Азнавура нет необходимых для певца ни вокальных, ни внешних данных. Успех к певцу пришел в следующем году. В 1963 году Азнавур с огромным успехом выступал в Carnegie Hall в Нью-Йорке. К 60-й годовщине Геноцида армян Азнавуром и его постоянным соавтором Жоржем Гарваренцем была написана песня "Они пали".
Шарль Азнавур – автор более тысячи песен. Его песни исполняли такие мировые звезды как Эдит Пиаф, Рэй Чарльз, Боб Дилан, Лайза Минелли, Хулио Иглесиас и другие. В дуэте с Шарлем Азнавуром пели Фрэнк Синатра, Селин Дион, Лучано Паваротти, Пласидо Доминго, Патрисия Каас, Лайза Минелли, Элен Сегара и другие. Шарль Азнавур удостоен множества наград и премий, в 1997 году он был награжден Орденом Почетного легиона. В 2004 году Азнавуру была присуждена высшая государственная награда Армении – звание "Национальный Герой Армении" и орден Отечества. В декабре 2008 года президент Армении Серж Саргсян предоставил Шарлю Азнавуру и его импресарио Левону Саяну гражданство Армении и подписал указ о назначении известного французского певца армянского происхождения послом Армении в Швейцарии, постоянным представителем республики в офисе ООН в Женеве.