Վրաստանի գազատրանսպորտային ընկերությունը պաշտոնապես տեղեկացրել է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ՝ մայիսի 17-ին ժամը 10:30-ից Հայաստան բնական գազի մատակարարումը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին Վրաստանի տարածքում մայրուղային գազատարի վրա տեղի ունեցած վթարի պատճառով: Այդ մասին հայտնել են «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ում՝ հավելելով, որ սպառողների գազամատակարարումը կիրականացնի ողջ ծավալով՝ առանց սահմանափակումների:
Ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը, «Հյուսիս-Հարավ» գազամուղի վթարը տեղի է ունեցել սողանքի պատճառով Վրաստանի Դարյալի կիրճում, հայտնել է Վրաստանի կառավարությունը: Դարյալի կիրճը գտնվում է Թերեկ գետի հովտում, այդ վայրով է անցնում Ռուսաստանն ու Անդրկովկասի երկրները կապող մայրուղին:
«Տեղում աշխատում են արտակարգ իրավիճակների ծառայության բրիգադները, պարեկային ոստիկանությունը, բուժօգնության բրիգադներ: Փրկարարներ են ժամանել Թբիլիսիից»,-ասվում է Վրաստանի կառավարության հայտարարության մեջ:
Մայիսի 17-ի առավոտյան ԱԻՆ-ը հաղորդել է սելավի մասին, որի հետևանքով խափանվել է երթևեկությունը դեպի Ռուսաստան տանող մայրուղում: Ըստ Հյուսիսային Օսեթիայի ՆԳՆ տվյալների, սելավի պատճառով արգելափակվել է Թերեկի հոսքը, ջրի մակարդակը բարձրացել է արդեն մի քանի տասնյակ մետրով: ՆԳՆ-ն հայտնել է Վլադիկավկազում արտակարգ իրավիճակի մասին: Տարհանվում են վրացական սահմանին մերձակա բնակավայրերի բնակիչները: Ըստ վրացական ԶԼՄ-ների, սելավի տակ են մնացել Դարյալի կիրճում ՀԷԿ-ի կառուցման վրա աշխատող մարդիկ, սակայն տուժածների ու զոհերի մասին պաշտոնական հաղորդագրություն դեռ չի եղել:

Газотранспортная компания Грузии официально оповестила ЗАО «Газпром Армения» о том, что 17 мая с 10:30 временно прекращена подача газа в Армению из-за аварии на магистральном газопроводе в Грузии. Об этом сообщили в компании «Газпром Армения», добавив, что газоснабжение потребителей республики будет осуществляться без ограничений.
Как передает РИА Новости, авария на магистральном газопроводе «Север-Юг», через который идет транзит российского газа в Армению, произошла из-за оползня в Дарьяльском ущелье на территории Грузии, сообщает грузинское правительство.
Дарьяльское ущелье находится в долине реки Терек, по нему проходит Военно-Грузинская дорога, соединяющая Россию и страны Закавказья.
«На месте мобилизованы бригады службы по чрезвычайным ситуациям, патрульная полиция, бригады медицинской помощи. Спасатели также отправились и из Тбилиси», — говорится в заявлении правительства Грузии.
Утром в субботу, 17 мая, МЧС сообщило о сходе селя, который прервал движение по Военно-Грузинской дороге. По данным МВД по Северной Осетии, из-за селя образовался затор на Тереке. Уровень воды поднялся уже на несколько десятков метров. МВД сообщило о введении режима ЧС во Владикавказе. Эвакуируются жители населенных пунктов близ грузинской границы.
По данным грузинских СМИ, под оползень в Дарьяльском ущелье попали люди, которые работали на строительстве ГЭС, однако официального подтверждения о пострадавших и погибших пока нет.