Այսօր՝ մայիսի 20-ին, 77 տարեկանում մահացել է վերջերս ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Մամիկոն Խոջոյանը: Բոթը հայտնել է «Ընդդեմ իրավական բռնության» հասակական կազմակերպության նախագահ Լարիսա Ալավերդյանը:
«Բացի անմարդկային կտտանքների ենթարկելուց, ադրբեջանական կողմը հայ գերու կյանքի ու առողջության համար վտանգավոր հեղուկ է ներարկել, որը մահվան պատճառ է հանդիսացել»,- ասել է Ալավերդյանը` հավելելով, որ հետևողական են լինելու Եվրադատարունում գործի քննությանը, գրում է Panorama.am-ը:
Հունվարի 28-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տեղեկություն էին տարածել, որ «Ադրբեջանի Թովուզի շրջանում ձերբակալվել է հայկական դիվերսիոն խմբի զինված ուղեկցորդը, ձերբակալվածը ՀՀ 65-ամյա քաղաքացի Մամիկ Տիգրանի Խոջայանն է: Կարճ փոխհրաձգությունից հետո հետախուզական դիվերսիոն խումբը նահանջել էր: Այդ ընթացքում խմբի ուղեկցորդ Մամիկ Խոջայանը, զինված և վիրավոր, գերվել է Ադրբեջանի ԶՈւ զինվորների կողմից»,- գրել էին ԶԼՄ-ները։
Հայաստանի ՊՆ-ն հերքել էր «հայ դիվերսանտի» գերեվարման մասին ադրբեջանցիների տարածած հաղորդագրությունը: Պարզվել էր, որ քաղաքացին Վերին Կարմիրաղբյուրի 77-ամյա բնակիչ Մամիկոն Խոջոյանն է։ Ոստիկանության փոխանցմամբ, ծերունին ապրում էր միայնակ, հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրներ ուներ, վերջին 2-3 տարիներին բժիշկների հսկողության տակ էր: :
Հունվարի 29-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի Բաքվի գրասենյակի աշխատակիցները բանակցություններ էին սկսել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ, որպեսզի ԿԽՄԿ աշխատակիցներին թույլ տան այցելել Խոջոյանին:
Ավելի վաղ ադրբեջանական գերության մեջ մեկ ամսից ավելի անցկացրած Խոջոյանի դուստրը` Հեղինե Խոջոյանը, հայտնել էր, որ հոր առողջական վիճակը վատացել է, չի կարողանում քայլել, իսկ վիրահատած ձեռքն ամբողջությամբ ուռել է: Խոջոյանի դուստրն աղոտ կասկածներ ուներ, որ Ադրբեջանում նրան «սալյարկա» են ներարկել, սակայն բժիշկների հետ այդ մասին չէր խոսել:
«Մենք, որ հիվանդանոցում ասում էինք արյան անալիզի պատասխանները տվեք, տեսնենք, չէին տալիս: Ինձ թվում ա, որ սալյարկա են ներարկել, որտև էս մարդը մի ուրիշ ձև ա փոխվում»,- ասել էր նա:
Առողջապահության նախարարը մարտի 6-ին հանձնարարել էր բժշկական կոնսիլիում կազմակերպել՝ գերեվարությունից հայրենիք վերադարձած Խոջոյանի առողջական վիճակը գնահատելու համար։ Իջևանի բժշկական կենտրոն էր գործուղվել բժիշկ-վնասվածքաբան։ Ավելի ուշ առողջապահության նախարարի օգնական Սեդա Մանուկյանը տեղեկացրել էր, որ Խոջոյանը կտեղափոխվի Երևան՝ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ՝ հաշվի առնելով այն, որ նեղ մասնագիտական հետազոտությունների կարիք կա։
Մինչև այդ Իջևանի բժշկական կենտրոնում վնասվածքաբան Գոռ Ամրոյանի կատարած նախնական զննությամբ պարզվել էր, որ Խոջոյանի մոտ բազմաթիվ կոտրվածքներ, վնասվածքներ, ինչպես նաև բազմաթիվ վերքեր և սալջարդեր կան: Նրան մարտի 6-ին Երևան էին տեղափոխվել, որտեղ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում կազմվել էր հետազոտման պլան, կատարվել կրծքի, կոնքի, աջ բազկի և նախաբազկի ռենտգեն քննություններ, որովայնի սոնոգրաֆիա, արյան անհրաժեշտ բոլոր հետազոտությունները, ինչպես նաև` գլխի համակարգչային շերտագրում, այնուհետև նրան վիրահատել էին:

Mamikon Khojoyan, a 77-year-old resident of an Armenian border village, died on Tuesday, May 20 more than two months after returning home from captivity in Azerbaijan with what appeared to be serious injuries, RFE/RL Armenian Service reported.
Khojoyan, crossed into Azerbaijan from his Verin Karmiraghbyur village in Armenia’s northern Tavush region in unclear circumstances on January 28. He was detained by Azerbaijani villagers and handed over to military authorities.
The authorities in Baku claimed afterwards that Khojoyan was part of an Armenian commando squad that attempted to carry out a cross-border incursion. The Armenian military and Verin Karmiraghbyur residents dismissed these claims, saying that he suffered from mental disorders and strayed into Azerbaijani territory by accident.
The elderly man was set free and repatriated to Armenia with the help of the International Committee of the Red Cross on March 4. He was immediately hospitalized. An RFE/RL correspondent who was allowed to visit Khojoyan at a Tavush hospital saw wounds all over his body. Doctors there suggested that he was injured in Azerbaijani custody. Azerbaijan’s Defense Ministry denied that he was tortured.
Khojoyan underwent further treatment in Yerevan before returning to Verin Karmiraghbyur last month. According to Kamo Chobanian, the village mayor, his health condition sharply deteriorated a week ago. “The torture suffered in captivity has had its effects,” he said of the villager’s death.
Just days after Khojoyan’s release, another Verin Karmiraghbyur resident crossed the border with Azerbaijan and was detained in similar circumstances. The 23-year-old Arsen Khojoyan was freed a month later.
As Panorama.am reported in May, Khojoyan’s health condition was deteriorating. He could not walk, while his arm, which was operated on in March, was swollen, Khojoyan’s daughter said.
Khojoyan’s daughter suspected that he was injected with solar oil while in captivity in Azerbaijan.
“The hospital declined to show us the results of the medical tests. I think he was injected with solar oil as he is changing before our eyes,” she noted.
In March, Against Legal Abuse NGO pledged to apply to international organizations to defend Khojoyan’s interests.
As the head of the organization, ex-MP Larisa Alaverdyan told a March 6 news conference, Knojoyan's case will be brought to the attention of the European Court of Human rights, with a number of legal experts to be involved. The NGO intends to raise international awareness of the tortures Khojoyan was subjected to while in Azeri captivity, Armenia Today reported.