Եվրոպան պարտվեց որպես գազի սպառման շուկա մրցակցային պայքարում՝ գներն Ասիայում ավելի բարձր են ու այդ միտումը կպահպանվի, գտնում է «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը; «Թվերը վախեցնում են՝ Եվրոպայում գազի վերագազաֆիկացման տերմինալների ծանրաբեռնվածությունը, որոնք կառուցվել են Եվրոպայում և 100 մլն տոննա հզորություն ունեն, այժմ 22 տոկոս է կազմում, այն դեպքում, երբ 2003 թվականին ծանրաբեռնվածությունը 90 տոկոս էր»,-ասել է նա՝ ելույթ ունենալով Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի նստաշրջանում:
«Հայտնի իրադարձությունները Ճապոնիայում, հայտնի իրադարձություններն Ասիայում, գազի գների զգալի տարբերությունն Եվրոպայում ու ասիական շուկաներում, հանգեցրեց նրան, որ գազն եվրոպական տերմինալներից հսկայական ծավալով հոսեց դեպի ասիական շուկա»,-ասել է «Գազպրոմի» ղեկավարը: Միլլերը հավելել էր, որ այժմ Եվրոպայում նկատվում է սեփական գազի արդյունահանման ծավալների նվազում, մասնավորապես, Նորվեգիայում ու Մեծ Բրիտանիայում, բացի այդ, նվազում են առաքումների ծավալները Հյուսիսային Աֆրիկայից ու Մերձավոր Արևելքից:
Մայիսի 21-ին «Գազպրոմն» ու չինական CNPC-ը պայմանագիր կնքեցին առաջիկա 30 տարում տարեկան 38 մլն խմ գազ Չինաստան առաքելու մասին: Դեպի Չինաստան գազի առաքումների ընդհանուր արժեքը կկազմի 400 մլրդ դոլար, դա խոշորագույն պայմանագիր է «Գազպրոմի» համար: Գազի գինը կապակցված է նավթի ու նավթամթերքի արժեքի հետ, առաքումները կարող են սկսվել 4-6 տարուց:
«Ավանսը գազի դիմաց սկզբունքորեն համաձայնեցված է՝ 25 մլրդ դոլար»,-հայտարարել է ընկերության վարչության փոխնախագահ Ալեքսանդր Մեդվեդևը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին.:
Մինչդեռ, ըստ ՌԴ ԱԳՆ փոխղեկավար Ալեքսեյ Մեշկովի, Ռուսաստանի ակտիվ գործակցությունը Չինաստանի հետ դրդում է Եվրոպային փոխշահավետ գործակցության Մոսկվայի հետ: «Ռուսաստանը մեծ երկիր է, որն ունի բազմաբևեռ արտաքին քաղաքականություն, տնտեսական կապեր: Հակառակը, մեր ակտիվ գործակցությունը Չինաստանի հետ միայն խթանում է մեր եվրոպացի գործընկերներին փոխշահավետ գործակցության»,-նշել է ռուս դիվանագետը: Նա նշեց, որ Եվրոպան նույնպես ակտիվորեն աշխատում է Չինաստանի հետ: «Ռուսաստանը Եվրամիության երրորդ տնտեսական գործընկերն է 400 մլրդ դոլար ապրանքաշրջանառությամբ, բայց Եվրամիության երկրորդ գործընկերը Չինաստանն է, ուստի ես հակասություններ չեմ տեսնում: Ակնհայտ է, որ Ռուսաստանի հետաքրքրությունն Ասիայի ու Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի հանդեպ աճել է վերջին 15 տարում, մենք բազում շահեր ունենք այդ տարածաշրջանում»,-ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը:

Европа проиграла в конкурентной борьбе как рынок сбыта СПГ — цены в Азии выше и этот тренд сохранится, считает глава «Газпрома» Алексей Миллер. «Цифры пугают — загрузка регазификационных терминалов СПГ в Европе, которые были построены мощностью в 100 миллионов тонн, в настоящее время составляет 22%, тогда как в 2003 году они были загружены на 90%", — сказал он, выступая на сессии Петербургского международного экономического форума.
«Известные события в Японии, известные события во всей Азии, существенная разница в ценах на газ в Европе и на азиатских рынках привели к тому, что газ с европейских терминалов в огромном объеме потек на азиатский рынок", — отметил глава «Газпрома». Миллер добавил, что в настоящее время в Европе наблюдается снижение объемов собственной добычи газа, в частности, в Норвегии и Великобритании, кроме того, снижается объем поставок из Северной Африки и Ближнего Востока.
«Газпром» и китайская CNPC 21 мая подписали контракт на поставку в КНР 38 миллиардов кубометров газа ежегодно в течение 30 лет. Общая стоимость поставок газа в Китай составит 400 миллиардов долларов, и это крупнейший для «Газпрома» контракт. Цена газа привязана к стоимости нефти и нефтепродуктов, поставки могут начаться через 4-6 лет.
«Аванс за газ принципиально согласован — 25 миллиардов долларов», — заявил зампред правления компании Александр Медведев, пишет РИА Новости.
Вместе с тем, по мнению замглавы МИД РФ Алексея Мешкова, активное сотрудничество России с Китаем только подстегивает интерес Европы к взаимовыгодному сотрудничеству с Москвой.«Россия — великая страна, у которой многовекторная внешняя политика, многовекторные экономические связи. Наоборот, наше активное сотрудничество с Китаем только подстегивает интерес наших европейских партнеров к взаимовыгодному сотрудничеству», — отметил российский дипломат.
Он подчеркнул, что Европа тоже активно работает с Китаем. «Россия — это третий экономический партнер Евросоюза с объемом более чем 400 миллиардов долларов товарооборота, но второй партнер Евросоюза экономический — это Китай, поэтому я тут не вижу противоречий. Совершенно очевидно, что интерес России к Азиатско-Тихоокеанскому региону неизменно растет за последние 15 лет, у нас много интересов в этом регионе», — заявил замглавы российского внешнеполитического ведомства.