ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը հունիսի 10-ին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման գնում են ստիպված և, հավանաբար, օգոստոսի 1-ից արդեն կգործի նոր սակագինը։
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, հիմք ընդունելով ոլորտում կատարված ուսումնասիրությունները, հայտարարել էր, որ սկսել է էլեկտրաէներգիայի արտադրության և ծառայությունների մատուցման, ինչպես նաև վերջնական սպառողներին վաճառվող էլեկտրաէներգիայի սակագների վերանայման գործընթացը: Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների ֆինանսական կայունության և սպառողներին հուսալի ու անվտանգ էլեկտրամատակարարման ապահովման նպատակով անհրաժեշտ է շուրջ 20 մլրդ դրամ լրացուցիչ գումար: Ընկերություններում առաջացող ֆինանսական ճեղքվածքը փակելու համար նախատեսվում է բոլոր սպառողական խմբերին մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի գործող սակագների բարձրացում 3,8-4,3 դրամ/կՎտժ-ի սահմաններում:
«Դատապարտված ենք բարձրացնել։ Մի փոքրիկ` թեկուզ 0.5%-ի հնարավորություն լիներ, մենք այս քայլին չէինք գնա, մեզ համար էլ շատ դժվար է լսել և՛ լրատվամիջոցների միջոցով տարբեր տեսակի խոսքեր մեր հասցեին, և՛ ժողովրդի վրդովմունքը: Բայց մենք ունենք գործառույթների շրջանակ, և պետք է ապահովենք հուսալի էլեկտրաէներգիա։ Եթե նման թանկացումները ստիպված չանենք՝ երկու-երեք տարում մեզ կարող էիք լիարժեք մեղադրել, թե ինչու այս կայունությունը չեք ապահովել և բերել հասցրել եք այս վիճակին»,- ասել է նա։
Պատասխանելով հարցին, թե եթե չբարձրացնեին, ինչ կարող էր լինել, Նազարյանն ասել է.
«Այսօր միայն Հայաստանի էլցանցը արդեն 16 մլրդ 600 մլն-ի վնաս ունի, վարկային մեծ պորտֆել է կուտակել, իսկ սնման աղբյուր չկա և կարող է հանկարծ հայտնվի բանկրոտի կարգավիճակում։ Բացի այդ, ատոմակայանն ունի անվտանգության բարձրացման խնդիր՝ խորքային հորերի սառեցման համար, որովհետև այս Սև ջուրը ցամաքել է և հովացման համակարգի խնդիր կարող է լինել»։
Ռոբերտ Նազարյանը նկատել է, թե հասկանում է, որ այս թանկացումը բնակիչների համար լրացուցիչ ծախսեր ու նոր թանկացումներ կբերի և որպես քաղաքացի իր համար ամենաանընդունելի որոշումներից մեկն է, բայց արդեն հաշվել և գնահատել է, որ այս 4 դրամը տարեկան կտրվածքով ընտանիքների վրա մոտավորապես 8.000-ից 9.000 դրամով է բեռ առաջացնելու, գրում է Tert.am-ը։
«Թանկացումներ լինում են ոչ միայն կոմունալ ծառայությունների մասով, այլև` շատ-շատ առաջին անհրաժեշտության ապրանքատեսակների, որոնք շատ ավելի մեծ բեռ են դառնում մեր գրպանին կամ մեր ընտանեկան բյուջեին, քան այս ծառայություններ են, բայց այդ մասին մենք երբևիցե չենք խոսում, և հենց էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացում է լինում, որն իր տեսակարար կշռով շատ ավելի փոքր է, որոշ մարդիկ շահարկման առարկա են դարձնում, բայց ոչ մեր ժողովուրդը։ Իրոք պետք է ասենք, որ մեր ժողովուրդը իմաստուն է այս հարցում»,- նշել է նա։
Իսկ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե այսքան թանկացումներից հետո Նազարյանին չի հիացնում ժողովրդի համբերությունը, ասել է. «Իհարկե, ձեր հարցի ենթատեքստը շատ լավ հասկանում եմ, այդ հարցից իրոք նեղված եմ և չգիտեմ` ինչ պատասխանեմ։ Հաշվի առնելով մեր ժողովրդի մեծ մասի սոցիալական վիճակը՝ շատ դժվարությամբ ենք նման որոշում կայացրել, բայց մենք օրենքով վերապահված գործառույթներ ունենք, և ես կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր կառույց պետք է իր գործն անի»։
Անդրադառնալով հարցին, թե հնարավոր է նման մի անակնկալ էլ գազի հարցում լինի, Նազարյանը հավատացրել է` մինչև տարեվերջ գազը հաստատ չի թանկանալու։ «Մինչև հունվարի մեկը չէ, նրանից հետո կդժվարանամ ասել, որովհետև դա իմ խնդիրը չէ»։
ՀԾԿՀ ներկայացված էլեկտրաէներգետիկական համակարգի 2014-2015թթ. նախնական սակագների վերաբերյալ տեղեկանքը

Председатель общественной комиссии по регулированию общественных услуг Роберт Назарян в беседе с журналистами сегодня, 10 июня, заявил, что Комиссия вынужденно идет на повышение тарифов на электроэнергию, и, скорее всего, с 1-го августа для населения республики будут действовать новые тарифы. «Мы обречены на повышение цен. Если бы была даже малейшая, даже в 0,5% возможность, мы бы не пошли на этот шаг. Для нас это тоже очень тяжело. Но у нас есть ряд функций, и мы должны обеспечить население стабильной электроэнергией. Если бы мы не прибегали к вынужденному повышению тарифов, через два-три года вы могли бы нас обвинить в том, что мы не обеспечили эту стабильность», – сказал он. В ответ на вопрос, что произойдет в случае, если тарифы не будут повышены, Роберт Назарян заметил: «Сегодня только Электрическим сетям Армении нанесен ущерб в 16 млрд 600 млн, они накопили серьезный кредитный портфель, и в условиях отсутствия прибыли могут оказаться банкротом. Кроме этого, у АЭС есть серьезная необходимость в повышении безопасности».
Назарян отметил, что понимает, что это повышение цен станет дополнительным бременем для населения и приведет к новым подорожаниям, и он принял самое неприемлемое для себя, как для гражданина, решение о повышение тарифов на электроэнергию. При этом он подсчитал, что 4 драма, на которые повышает 1 киловатт электроэнергии, для среднестатистической семьи в годовом разрезе приведет к дополнительным расходам в 8-9 тысяч драмов, передает Tert.am.
Между тем, как заявил 9 июня эксперт по управлению Арутюн Месропян, армянские компании, которые занимаются поставкой электроэнергии, могут снизить ее стоимость на 10 % без ущерба для себя. «Я уверен, что в Армении тарифы на электроэнергию можно запросто снизить на 10%, не нанося ущерб непосредственно компаниям-поставщикам, что в свою очередь будет полезным для всего общества», – сказал эксперт.
Также Месропян выразил уверенность, что снижение расходов этих компаний на 30% никак не помешает их деятельности, так как по его словам в этих компаниях много непрямых расходов.
«Взять, к примеру, зарплаты и бонусы. Они возросли за последние 15-20 лет на 10-30 %, а в некоторых даже на 100%. Это говорит о том, что расходы компаний увеличиваются, они начинают работать с убытками, и как альтернативу выбирают наши карманы, повышая цены на электроэнергию», – сказал он.
Эксперт также упомянул и другие, «непрямые» расходы компаний, на секретарей, водителей, служебные автомобили и многое другое, которые, по мнению Месропяна, оплачиваются из полученной прибыли, то есть выплат по тарифам за электроэнергию, сообщает АРКА.
2 июня на заседании Национального Собрания Армении заместитель министра энергетики и природных ресурсов Ара Симонян заявил, что вопрос о тарифах не является замороженным и время от времени он пересматривается.
По его словам, на данный момент в энергетической системе возникли определенные трудности, которые обусловлены рядом объективных обстоятельств, одним их которых является то, что в стране наблюдался маловодный период. «Обсуждения ведутся. Как только они приведут к пересмотру тарифов, это решение будет принято. Сейчас ничего определенного сказать не могу»,– резюмировал замминистра.
Было подчеркнуто также, что ЗАО «Электрические сети Армении» не впервые попадает в поле зрения ГКЗЭК РА, в отношении компании ранее возбуждались административные производства, объявлялись строгие предупреждения.
7 июля 2013 года плата за электроэнергию для населения Армении повысилась на 8 драмов. Таким образом новый дневной тариф за потребление 1 кВт.ч электроэнергии для населения составил 38 драмов (с учетом НДС) вместо прежних 30 драмов, а ночной тариф – 28 драмов (с учетом НДС) вместо 25 драмов. Это подорожание вызвало волну недовольства среди населения. Был организован сбор подписей против этого решения. 17 декабря того же года Административный суд отклонил заявку активистов против повышения цен на газ и электроэнергию.