Ազգային ժողովը հունիսի 12-ին 67 կողմ, 40 դեմ և 5 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց ՀՀ 2013-ի պետակայն բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը: Դեմ են քվեարկել ՀՅԴ-ն, ԲՀԿ-ն, ՀԱԿ-ը և «Ժառանգությունը»:
ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը մինչև քվեարկությունը վարման կարգով հայտարարել է, որ քանի որ իրենք 2013-ին եղել են կոալիցիայի մաս, պարկեշտությունից ելնելով` ձեռնպահ կքվեարկեն, հայտնում է Armenia Today-ը:
Նախօրեին խորհրդարանական ոչ իշխանական ուժերը` ՀՅԴ-ն, ԲՀԿ-ն, ՀԱԿ-ը և «Ժառանգությունը» հայտարարել են, որ ինչպես որոշել էին քառյակի նախորդ նիստերից մեկի ժամանակ, միասնաբար դեմ կքվերակեն:
Հայաստանի 2013-ի պետբյուջեի ընդհանուր եկամուտները կազմել են ՀՆԱ-ի 25,1%-ը, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշից շատ է 1,4 տոկոսային կետով։ Հարկային եկամուտները կազմել են ՀՆԱ-ի 23,5%-ը` մեկ տարի առաջ գրանցված 22%-ի դիմաց, գրում է Arka գործակալությունը։
Պետբյուջեի եկամուտների անվանական աճի ցուցանիշը կազմել է 13,2%` 2012–ին գրանցված 7,4%-ի դիմաց։
2013–ի պետբյուջեի ծախսերն ավելացել են 13,6%-ով, հիմնականում` ընթացիկ ծախսերի ավելացման հաշվին, իսկ ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերը նվազել են։
Միաժամանակ ընթացիկ ծախսերի գծով արձանագրվել է 16%-ի անվանական աճ, որի դեպքում ՀՆԱ-ի նկատմամբ ծախսերի հարաբերակցությունը կազմել է 23,5%, իսկ ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերը նախորդ տարի կազմել են ՀՆԱ-ի 3%` նախորդ տարի գրանցված 3,3%-ի համեմատ։
Այս ամենի արդյունքում պետբյուջեի ծախսերը կազմել են սահմանված ցուցանիշի 90,8%-ը, ինչը պայմանավորված էր արտաքին աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի կատարման ցածր մակարդակով, որոշ ծախսային ծրագրերով նախատեսված միջոցների տնտեսմամբ, ինչպես նաև մի շարք ծրագրերի շրջանակներում գնումների հետաձգմամբ։
Բյուջեի պակասուրդը կազմել է 71,5 մլրդ դրամ կամ ՀՆԱ-ի 1,7%-ը` կանխատեսված 2,6%-ի համեմատ և 2012-ին գրանցված 1,5%-ի դիմաց։
Հայաստանի 2013-ի պետբյուջեի փաստացի ծախսերը կազմել են մոտ 1071,4 մլրդ դրամ, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշի համեմատ ավել է 125,2 մլրդ դրամով կամ 13,2%-ով։ Հարկային եկամուտների և պետական տուրքերի գծով ծրագրային ցուցանիշը կատարվել է 100%-ով։
Պետական հաստատությունների արտաբյուջետային եկամուտները կազմել են 31,2 մլրդ դրամ։ Առանց արտաբյուջետային միջոցների պետբյուջեի եկամուտները կազմել են 1040,2 մլրդ դրամ, ՀՆԱ-ի նկատմամբ եկամուտների հարաբերակցությունը` 25,11%, ինչը 1,44 տոկոսային կետով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից։
Պետբյուջեի եկամուտների 93,4%-ը կամ 1000,9 մլրդ դրամը բաժին է ընկել հարկային եկամուտներին և պետական տուրքերին (973.6 մլրդ դրամ` հարկեր և 27,3 մլրդ դրամ` պետական տուրքեր)։
2013-ի պետբյուջեի փաստացի ծախսերը կազմել են 1142,9 մլրդ դրամ։ Միաժամանակ բյուջեի ծախսային մասի 88,8%-ն ուղղվել է ընթացիկ ծախսերին, 11,2%-ը` ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ կապված գործառնություններին։ Փաստացի ծախսերը 2012–ին կազմել են 1006 մլրդ դրամ։
Ըստ հաշվետվության` արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2013–ին կազմել է 5956.8 մլն դոլար` նախորդ տարվա համեմատ ավելանալով 5,6%-ով։ Արտահանումն ավելացել է 7,2%-ով` կազմելով 1480,0 մլն դոլար, ներկրումը` 5,1%-ով (4476.8 մլն դոլար) ($1– 411.67 դրամ)։

The National Assembly of Armenia approved the report about the 2013 budget execution at a Thursday, June 12 session, ARKA reported.
Sixty-seven deputies backed the report, with 40 voting against and 5 abstaining.
Non-coalition factions of the parliament said the day before that they would vote against the document. Orinats Yerkir faction said it would abstain from the vote as the party was in coalition at the time the budget was adopted.
Total revenues of Armenian government budget for 2013 made up 25.1% of GDP, an increase of 1.4 percentage points from the previous year. Tax receipts were 23.5% of GDP against 22% the year before.
Nominal revenue growth was 13.2% compared to 7.4% in 2012.
The 2013 budget spending grew by 13.6% mainly due to increased current expenditures. At the same time, expenditures on non-financial assets have dropped.
A nominal increase of 16% was recorded on current expenditures with expenditures to GDP ratio at 23.5%; spending on non-financial assets was 3% of GDP in 2013 as compared to 3.3% the year before.
Consequently, budget spending was 90.8% of the target level due to poor program implementation supported from external sources, to savings under certain programs and delays in a number of program procurements.
The budget deficit amounted to AMD 71.5 billion or 1.7% of GDP, against the planned levels of 2.6% and compared to 1.5% in 2012.
Actual budget receipts totaled about AMD 1,071.4 billion in 2013, an increase of 13.2% or AMD 125.2 billion the year before. The target for tax receipts and state duties was 100% met. Off-the-budget revenues of the state organizations reached AMD 31.2 billion. Budget revenues (without off-budget funds) amounted to AMD 1,040.2 billion, revenues to GDP ratio was 25.11%, an increase of 1.44 p.p. compared to the year before.
Tax and state duties receipts accounted for 93.4% and amounted to AMD 1,000.9 billion (taxes – AMD 973.6bln and state duties – AMD 27.3bln).
Actual on-budget expenditures totaled AMD 1,142.9 billion in 2013. Current expenditures accounted for 88.8% of the budget spending and transactions with non-financial assets for 11.2%. Actual budget expenditures totaled AMD 1,006 billion in 2012.
According to the report, foreign trade turnover amounted to USD 5,956.8 million in 2013, an increase of 5.6% compared to the year before. Exports rose by 7.2% to USD 1,480.0 million and imports increased by 5.1% (USD 4,476.8mln).