Հայաստանի ու Լիտվայի գործակցությունը պետք է նոր որակ ստանա: Այդ մասին հունիսի 16-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը:
Անդրադառնալով երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին՝ դիվանագետը վստահություն է հայտնել, որ գործակցության զարգացման լավ ներուժ կա: «Հայաստանի կառավարությունում տեղի ունեցած փոփոխություններից հետո հանդիպեցի բոլոր նորանշանակ նախարարներին, քննարկվեցինք գլխավոր հարցը՝ ինչ կարելի է անել կոնկրետ ոլորտում»,- ասել է նա՝ նշելով, որ տնտեսական գործակցությունն առաջնային է մնում:
Անդրադառնալով 2013-ի նոյեմբերին Լիտվայի էկոնոմիկայի նախարարի ու Հայաստանի էկոնոմիկայի նախկին փոխնախարարի հանդիպմանը՝ դեսպանը հիշեցրել է` Լիտվայի ու Հայաստանի միջև միջկառավարական հանձնաժողով ստեղծելով, որոշվել է առաջին քայլերը ձեռնարկել երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունները բարելավելու համար:
«Այդ հանձնաժողովը դեռ չի ստեղծվել, բայց վստահ եմ, որ դա գործնական քայլ է, որն ուղղված է հայ-լիտվական հարաբերությունների ամրապնդմանը: Չնայած բալթյան երկրների միակ դեսպանությունն ենք Հայաստանում, մեր հիմնական առաքելությունն այն է, որ Լիտվայի բիզնեսը գա Հայաստան: Այդ հարցը քննարկել ենք և նախագահի, և վարչապետի, և քաղաքական կուսակցությունների հետ»,- հավելել է դեսպանը:
Ըստ նրա, տնտեսական հարաբերությունները պետք է զարգանան ու նոր մակարդակի վրա դուրս գան, հաշվի առնելով փաստը, որ Հայաստանը Լիտվայի հետ լավ պատմական կապեր ունի:
Խոսելով վերջին տարում ապրանքաշրջանառության մասին՝ դեսպանը հայտարարել է, որ ապրանքների վաճառքի ծավալը 2013-ին աճել է միջինը 20 տոկոսով: «Կարծում եմ, սա լավ ցուցանիշ է, բայց մեզ չի գոհացնում, ուստի, կանենք հնարավորը, որպեսզի այն աճի»,- նշել է Պետրիկասը, հայտնում է Armenia Today-ը:
Դիվանագետը նաև հավելել է, որ Լիտվայի ու ԵՄ համար Հայաստանը գերակա է մնում: Ըստ նրա, անդամակցելով ՄՄ-ին, Հայաստանը յուրահատուկ կամուրջ կդառնա, որի միջոցով ԵՄ-ն կկարողանա շարունակել գործակցությունը մեր երկրի հետ:
«Վիլնյուսի հռչակագիրը գործնականում ճանապարհ բացեց Հայաստանի ու ԵՄ գործակցության համար: ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության գծով գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնն ու ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նամակներ փոխանակեցին՝ ամրագրելով այն, ինչին Հայաստանը հասավ Եվրամիության հետ բանակցությունների 3,5 տարում»,- ասել է դեսպանը:
Ըստ նրա, չնայած Հայաստանն ուշ սկսեց, բայց հսկայական աշխատանք կատարեց՝ հասնելով և առաջ անցնելով մյուսներից: «Լիտվայի ու Եվրամիության համար առաջնային է գործակցությունն արևելյան երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ: Ուղղակի ԵՄ-ն կորոնի գործակցության կոնկրետ այն ոլորտները, որոնք չեն խոչընդոտի Հայաստանի անդամակցությանը Եվրասիական տնտեսական միությանը»,- եզրափակել է ՀՀ-ում Լիտվայի դեսպանը:
Լիտվացի դիվանագետը նշել է նաև, որ Ուկրաինայում իրադարձություններից հետո անվտանգության հարցն առաջնային է դարձել Լիտվայի համար: «Ղրիմի բռնակցումից հետո հասկացանք, որ հարկավոր է կենտրոնանալ անվտանգության հարցի վրա, ուստի բոլոր իշխող ու ընդդիմադիր կուսակցությունները քաղաքական կամք դրսևորեցին ու ստորագրեցին ֆինանսավորման մասին պայմանագիրը, որպեսզի մինչև 2020-ը մեր ՀՆԱ-ի 2 տոկոսը հատկացվի պաշտպանության ոլորտին, քանի որ անվտանգության հարցը գերակա է դառնում Լիտվայի համար»,- ասել է դեսպանը:
Ըստ նրա, այս իրավիճակը պարտադրում է Լիտվայի իշխանություններին լուրջ վերաբերվել այս հարցին, քանի որ տեսանելի է, որ գերտերությունները քաղաքական դիրքորոշումներից անցնում են գործնական քայլերի:

Сотрудничество Армении и Литвы должно выйти на новый уровень. Об этом заявил в ходе пресс-конференции сегодня, 16 июня, посол Литвы в Армении Эрикас Петрикас.
Говоря о перспективах развития отношений Армения-Литва, дипломат выразил убеждение, что для развития сотрудничества двух стран есть хороший потенциал. «После изменений в правительстве Армении, я встретился со всеми новоназначенными министрами, в ходе встреч обсуждался главный вопрос, что мы можем сделать в конкретной сфере», – сказал он, подчеркнув, что экономическое сотрудничество остается приоритетом. Коснувшись встречи экс-министра экономики Армении и министра экономики Литвы в ноябре прошлого года, посол напомнил, что было принято решение предпринять первые шаги для улучшения экономических отношений двух стран, путем создания межправительственной комиссии между Литвой и Арменией. «Эта комиссия еще не создана, но я уверен, что это практический шаг для укрепления армяно-литовских взаимоотношений. Несмотря на то, что мы единственное посольство балтийских стран в Армении, наша основная миссия, чтобы бизнес Литвы приехал в Армению, этот вопрос мы обсуждали и с президентом, и с премьер-министром Армении, а также с политическими партиями», – добавил посол.
По его мнению, экономические отношения должны развиваться и выйти на новый уровень, учитывая тот факт, что у Арменией с Литвой есть очень хорошие исторические связи.
Говоря о товарообороте за последний год, посол заявил, что объем продажи товаров увеличился в среднем на 20 % за 2013 год. «Думаю, что это хороший показатель, но нас он не удовлетворяет, поэтому, мы сделаем все возможное, чтобы он развивался», – сказал Эрикас Петрикас, передает Armenia Today.
Эрикас Петрикас также добавил, что для Литвы и ЕС Армения остается приоритетом. По мнению дипломата, вступление Армении в ТС станет своеобразным мостом, с помощью которого ЕС сможет продолжать сотрудничество с Арменией.
«Вильнюсская декларация практически открыла путь для сотрудничества между Арменией и ЕС. Состоялся обмен письмами между Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон и министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном, в которых они утвердили, то, чего Армения достигла за 3,5 года переговоров с Европейским союзом», – сказал посол.
По его словам, несмотря на то, что Армения начала поздно, она проделала огромную работу, в результате чего догнала и перегнала остальных. «Для Литвы и Европейского союза на первом плане, сотрудничество с восточными странами, в том числе и Арменией остается приоритетом. Просто ЕС будет искать конкретно те сферы сотрудничества, которые не будут препятствовать вступлению Армении в Евразийский экономический союз», – резюмировал посол Литвы в Армении.
Литовский дипломат также отметил, что после событий в Украине вопрос безопасности для Литвы стал приоритетным. «После оккупации Крыма, мы поняли, что нужно сосредоточиться на вопросе безопасности, поэтому все правящие и оппозиционные партии проявили политическую волю и подписали договор о финансировании, чтобы до 2020 года 2% нашего ВВП было выделено на оборону страны, поскольку вопрос безопасности становится приоритетным для Литвы», – сказал посол. По его словам, нынешняя ситуация обязывает власти Литвы серьезно относиться к этому вопросу, поскольку видит, что сверхдержавы от политических позиций переходят к практическим действиям.