Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից էլէներգիայի սակագնի փոփոխման որոշման ու հիմնավորման վերաբերյալ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 17-ին խորհրդարանական լսումներ էր նախաձեռնել: ՀԾԿՀ նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը, ներկայացնելով հարցը,հայտարարել է, որ ՀԷՑ-ի ֆինանսական ճեղքվածքը պայմանավորված է անցած տարի վերանորոգումից հետո ԱԷԿ-ի բլոկերից մեկի 88 օր ուշ գործարկվելով. «Ստիպված էինք այդ էժան էլեկտրաէներգիան լրացնել Հրազդան ՋԷԿ-ի ավելի թանկ էլէներգիայով: Այս և մի շարք այլ գործոնների հետևանքով մենք ունեցանք 16,3 մլրդ դրամի վնաս»:
Նա ներկայացրել է նաև այլ թվեր, որոնք վկայում են մի շարք ընկերություններում ֆինանսական ճեղքվածքների մասին, որոնց համար, փաստորեն, պետք է վճարի սպառողը:
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, հիմք ընդունելով ոլորտում կատարված ուսումնասիրությունները, հայտարարել էր, որ սկսել է էլեկտրաէներգիայի արտադրության և ծառայությունների մատուցման, ինչպես նաև վերջնական սպառողներին վաճառվող էլեկտրաէներգիայի սակագների վերանայման գործընթացը: Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների ֆինանսական կայունության և սպառողներին հուսալի ու անվտանգ էլեկտրամատակարարման ապահովման նպատակով անհրաժեշտ է շուրջ 20 մլրդ դրամ լրացուցիչ գումար: Ընկերություններում առաջացող ֆինանսական ճեղքվածքը փակելու համար նախատեսվում է բոլոր սպառողական խմբերին մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի գործող սակագների բարձրացում 3,8-4,3 դրամ/կՎտժ-ի սահմաններում:
ՀՀԿ խմբակցության անդամ, ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը հետաքրքրվել է Նազարյանից` ինչու չեն վերցրել էժան էլեկտրաէներգիա Երևանի ՋԷԿ-ից և դիմել են ավելի թանկ էլեկտրաէներգիա սպասարկող ընկերությանը:
«Այո, մենք 88 օր 300 մլն կլիվոտա ժամ էլեկտրաէներգիայի բաց ունեցանք: Բայց Երևանի ՋԷԿ-ից չօգտվեցինք, որովհետև նա ռեզերվ չուներ: Իսկ ամենաթանկ էլեկտրաէներգիա ունեցող Հրազդանի ՋԷԿ-ն ունի այնքան ռեզերվներ, որ կարող է սպասարկել Հայաստանի ամբողջ տարածքը»,- բացատրել է Նազարյանը:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն էլ իր հարցը հնչեցնելուց առաջ նախ հայտարարել է, թե արդար կլիներ, եթե լսումներին ներկա լինեին նաև այն ընկերությունների ներկայացուցիչները, որոնց վատ մենեջմենթի հետևանքով օգոստոսի մեկից էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման քննարկումների առաջ ենք կանգնել: Այնուհետ հետաքրքրվել է. «Հիշեցրեք` ինչ գնով է վաճառվել ՀԷՑ-ը, ինչ ներդրումներ էին խոստացել անել այս տարիների ընթացքում և ինչքանն է արվել և վերջի վերջո այդ ընկերությունները մազոխիստնե՞ր են, որ 0 տոկոս շահութաբերությամբ շարունակում են աշխատել»:
Զոհրաբյանը նաև հարցրել է, թե որտեղ է գրված, որ նրանց վատ մենեջմենթի արդյունքում ՀՀ քաղաքացի սպառողը հետևանքները պետք է մարի իր գրպանից:
Ի պատասխան Նազարյանը հիշեցրել է, որ 2002-ին ՀԷՑ-ը վաճառվել է 40 մլն դոլարով: Վաճառվելուց հետո մինչև 2006-07թթ-ը որևէ ներդրում ՀԷՑ-ում տեղի չի ունեցել, հետո տեղի է ունեցել սեփականատիրոջ փոփոխություն: Իսկ 2007-ից հետո ներդրումների ամբողջ քանակը կազմում է 80 մլրդ դրամ, դրանց հիմնական մասը նպատակաուղղված է եղել հուսալի և անվտանգ էլեկտրականություն ապահովելուն, անջատումների տևողությունը հասցնելու այն քանակությանը, որն ամրագրված է լիցենզիայով, այն է` ընդհատումները երկու ժամից ավելի լինել չեն կարող Երևան քաղաքում և եթե այդ տևողությունից ավելի է թույլ տալիս ընկերությունը, ապա գործում են տույժեր:
Ինչ վերաբերում է վատ մենեջմենթին, ապա. «Վատ մենեջմենթով չի պայմանավորված սակագնի բարձրացման անհրաժեշտությունը, ընդամենը մեր կանխատեսումներում ենք սխալվել, գրեթե բոլոր ընկերությունները իսկապես աշխատում են 0 շահութաբերությամբ կամ էլ շատ չնչին շահութաբերությամբ»:
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը հունիսի 10-ին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման գնում են ստիպված և, հավանաբար, օգոստոսի 1-ից արդեն կգործի նոր սակագինը: «Դատապարտված ենք բարձրացնել։ Մի փոքրիկ` թեկուզ 0.5%-ի հնարավորություն լիներ, մենք այս քայլին չէինք գնա, մեզ համար էլ շատ դժվար է լսել և՛ լրատվամիջոցների միջոցով տարբեր տեսակի խոսքեր մեր հասցեին, և՛ ժողովրդի վրդովմունքը: Բայց մենք ունենք գործառույթների շրջանակ, և պետք է ապահովենք հուսալի էլեկտրաէներգիա։ Եթե նման թանկացումները ստիպված չանենք՝ երկու-երեք տարում մեզ կարող էիք լիարժեք մեղադրել, թե ինչու այս կայունությունը չեք ապահովել և բերել հասցրել եք այս վիճակին»,- ասել է Նազարյանը։
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն էլ հետաքրքվել է, թե ինչու է հանձնաժողովը ինքը` սեփական նախաձեռնությամբ առաջարկել էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը:
«Եթե Դուք հետադարձ հայացք գցեք, ապա կտեսնեք, որ երբևէ էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացում հայտով չի եղել, եղել է հանձնաժողովի սեփական նախաձեռնությամբ: Մենք ունենք պաշտոնական գրություններ բոլոր կայաններից ու ընկերություններից, որոնցում նույնիսկ պահանջվում էր սակագնի բարձրացումը հունվարի մեկից: Բայց մենք ասացինք` տարի փակվի կգնա. Չստացվեց»,- բացատրել է Ռոբերտ Նազարյանը` պաշտոնապես հայտարարելով, որ « բոլոր ընկերություններից ունենք գրություններ պահանջների տեսքով` վերանայել սակագինը», գրում է Panorama.am-ը:
Նաև ահավելել է, որ մասնավորապես 11 ընկերություն է իրենց դիմել նման պահանջով և միայն Որոտանի կասկադը չի դիմել` հասկանալի պատճառով: Նազարյանը նաև հետաքրքրվել է` ինչու գազի սակագնի բարձրացում կարող է լինել, էլեկտրաէներգիայինը` ոչ:

Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Роберт Назарян во вторник в ходе парламентских слушаний по пересмотру тарифов на электроэнергию в Армении указал причины финансового пробела у ЗАО «Электрические сети Армении» в рамзере 16,3 млрд. драмов.
Как ранее заявлял Назарян, по большей части в результате этого пробела предположительно с 1 августа текущего года электроэнергия в Армении подорожает на 3,85 драма или 10%.
«Финансовый пробел у «Электросетей Армении» обусловлен тем, что в прошлом году после ремонта Армянской АЭС один из блоков был запущен с опозданием на 88 дней, в результате чего они были вынуждены восполнить (нехватку) электроэнергию более дорогой электроэнергией из Разданской ГЭС. В итоге появился пробел в 16,3 млрд. драмов», – сказал Назарян.
Отвечая на вопрос депутата от партии «Процветающая Армения» Ованнеса Саакяна о том, почему не была приобретена более дешевая электроэнергия у других электростанций, например у Ереванской ТЭЦ, председатель КРОУ пояснил, что только у Разданской ГЭС были соответствующие резервы.
Назарян также напомнил, что «Элсети Армении» были проданы в 2002 году за $40 млн., после чего до 2007 года в компании фактически не было осуществлено каких-либо инвестиций.
«В 2007 году произошла смена собственника, после чего по сей день было осуществлено инвестиций на около 80 млрд. драмов, однако компания работает практически с нулевой прибыльностью», – добавил он.
В свою очередь, секретарь фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян заявила, что, по сути, проблема заключается в плохом менеджменте.
«Недопустимо, чтобы за плохой менеджмент компании расплачивался гражданин Армении. Каждый грамотный менеджер обязан рассчитывать риски», – добавила она.
Как сообщает Armenia Today, Роберт Назарян также отметил, что тарифы на электроэнергию в Армении в следующем году повышены не будут. По его словам, возможность снижения тарифов до их прежнего уровня хоть и не исключена, однако дать четких прогнозов по этому поводу он не может. При этом председатель КРОУ гарантировал, что в следующем году пересмотра тарифов на электроэнергию в сторону повышения точно не будет.
10 июня Роберт Назарян в беседе с журналистами заявил, что Комиссия вынужденно идет на повышение тарифов на электроэнергию, и, скорее всего, с 1-го августа для населения республики будут действовать новые тарифы. «Мы обречены на повышение цен. Если бы была даже малейшая, даже в 0,5% возможность, мы бы не пошли на этот шаг. Для нас это тоже очень тяжело. Но у нас есть ряд функций, и мы должны обеспечить население стабильной электроэнергией. Если бы мы не прибегали к вынужденному повышению тарифов, через два-три года вы могли бы нас обвинить в том, что мы не обеспечили эту стабильность», – сказал он. В ответ на вопрос, что произойдет в случае, если тарифы не будут повышены, Роберт Назарян заметил: «Сегодня только Электрическим сетям Армении нанесен ущерб в 16 млрд 600 млн, они накопили серьезный кредитный портфель, и в условиях отсутствия прибыли могут оказаться банкротом. Кроме этого, у АЭС есть серьезная необходимость в повышении безопасности».
Между тем, как заявил 9 июня эксперт по управлению Арутюн Месропян, армянские компании, которые занимаются поставкой электроэнергии, могут снизить ее стоимость на 10 % без ущерба для себя. «Я уверен, что в Армении тарифы на электроэнергию можно запросто снизить на 10%, не нанося ущерб непосредственно компаниям-поставщикам, что в свою очередь будет полезным для всего общества», – сказал эксперт.
Также Месропян выразил уверенность, что снижение расходов этих компаний на 30% никак не помешает их деятельности, так как по его словам в этих компаниях много непрямых расходов.
«Взять, к примеру, зарплаты и бонусы. Они возросли за последние 15-20 лет на 10-30 %, а в некоторых даже на 100%. Это говорит о том, что расходы компаний увеличиваются, они начинают работать с убытками, и как альтернативу выбирают наши карманы, повышая цены на электроэнергию», – сказал он.
Эксперт также упомянул и другие, «непрямые» расходы компаний, на секретарей, водителей, служебные автомобили и многое другое, которые, по мнению Месропяна, оплачиваются из полученной прибыли, то есть выплат по тарифам за электроэнергию, сообщает АРКА.
2 июня на заседании Национального Собрания Армении заместитель министра энергетики и природных ресурсов Ара Симонян заявил, что вопрос о тарифах не является замороженным и время от времени он пересматривается.
По его словам, на данный момент в энергетической системе возникли определенные трудности, которые обусловлены рядом объективных обстоятельств, одним их которых является то, что в стране наблюдался маловодный период. «Обсуждения ведутся. Как только они приведут к пересмотру тарифов, это решение будет принято. Сейчас ничего определенного сказать не могу»,– резюмировал замминистра.
Было подчеркнуто также, что ЗАО «Электрические сети Армении» не впервые попадает в поле зрения ГКЗЭК РА, в отношении компании ранее возбуждались административные производства, объявлялись строгие предупреждения.
7 июля 2013 года плата за электроэнергию для населения Армении повысилась на 8 драмов. Таким образом новый дневной тариф за потребление 1 кВт.ч электроэнергии для населения составил 38 драмов (с учетом НДС) вместо прежних 30 драмов, а ночной тариф – 28 драмов (с учетом НДС) вместо 25 драмов. Это подорожание вызвало волну недовольства среди населения. Был организован сбор подписей против этого решения. 17 декабря того же года Административный суд отклонил заявку активистов против повышения цен на газ и электроэнергию.