Ապստամբների պատերազմի սպառնալիքն Իրաքում, որը OPEC-ում նավթի երկրորդ խոշորագույն արտադրողն է, վերջին շաբաթում նպաստեց ավելի քան 4 տոկոսով նավթի համաշխարհային գների բարձրացմանը: Brent տեսակի նավթի գինը հունիսի 9-ից աճել է 4,4 տոկոսով (գրեթե 5 դոլար), երբ սունի գրոհայինները գրավեցին Իրաքի երկրորդ Մոսուլ քաղաքը և երկրի կառավարությունը արտակարգ իրավճակ հայտարարելու հարցը քննարկեց:
Եթե հակամարտությունն իրոք հասնի երկրի հարավում գտնվող հանքավայրերին ու Բասրա առանցքային նավահանգստին, դա զգալի ազդեցություն կունենա նավթի գների վրա՝ հաշվի առնելով OPEC մյուս երկրներից նավթի առաքման խափանումները, գտնում են Goldman Sachs-ի վերլուծաբանները: Նյու Յորքի Again Capital հեջ-հիմնադրամի գործընկեր Ջոն Քիլդաֆը, որը մասնագիտանում է էներգետիկայի գծով, ավելի հստակ է արտահայտվել. «Իրաքյան մատակարարումների խափանումը հղի է գլոբալ էներգետիկ ճգնաժամով և սա չափազանցություն չէ»:
Իրաքն OPEC-ում նավթի երկրորդ խոշորագույն արդյունահանողն է Սաուդյան Արաբիայից հետո: Ըստ Միջազգային էներգետիկ գործակալության տվյալների, 2014-ի մայիսին Իրաքն արտադրել է մոտ 3,4 մլն բարել նավթ օրական, ինչը կազմում է OPEC-ում ընդհանուր արդյունահանման 11 տոկոսը: Նավթի ատրահանումն Իրաքից մայիսին կազմել է 2,58 մլն բար/օր, փետրվարին արտահանումը ռեկորդային ցուցանիշի հասավ՝ 2,8 մլն բարել/օր: Օրական մոտ 2 մլն բարել իրաքյան նավթ է արտահանվում Եվրոպայի ու Ասիայի շուկաներ, այդ թվում գրեթե 1,5 մլն բարել, արտահանման մոտ կեսը, բաժին է ընկնում Չինաստանին:
Մինչ իրավիճակի սրումն Իրաքը մտադիր էր ավելացնել արդյունահանումը գրեթե մինչև 4 մլն բարել/օր մինչև տարեվերջ, ներառյալ նաև ինքնավար Իրաքյան Քրդստանը: Արտահանումը 2014-ին միջինը մինչև հունիսի 9-ը կազմել է 3 մլն բարել/օր: OPEC-ը տեսականորեն կարող է հատուցել իրաքյան արդյունահանման բաժինը, բայց դա հեշտ չի լինի. ըստ Nordea Bank-ի գնահատականի, կարտելի արդյունահանումն ազատ հզորությունների հաշվին ավելացնելու հնարավորությունը սահմանափակ է՝ 3,4 մլն բար/օր, դա քիչ է: Եվ դա նավթի շուկան ծայրահեղ զգայուն է դարձնում առաքումների հետ կապված խնդիրների դեպքում:
Ըստ Societe Generale նավթի ոլորտի վերլուծաբան Մայքլ Ուիթթերնի, եթե հակամարտությունն Իրաքում առաքումների խափանումների պատճառ դառնա, Brent-ի գինը կարող է հասնել 120-150 դոլարի մեկ բարելի դիմաց: Այդ դեպքում պակասուրդի մի մասը կհամալրի Սաուդյան Արաբիան, իսկ Միջազգային էներգետիկ գործակալությունը կարող է դիմել համակարգված առաքումների ռազմավարական ռեզերվին, գտնում է Ուիթթերնը:
Անցած շաբաթ, Brent տեսակի նավթի գինն առաքման հետ միասին հասավ 2013-ի սեպտեմբերից ի վեր առաջին դիրքի համար առավելագույն ցուցանիշի՝ 113, 41 դոլարի:
Morgan Stanley-ի վերլուծաբանները կոչ են անում չչափազանցնել իրաքյան ռիսկերը: Ապստամբների գործողությունները սահմանափակված են սունիների շրջաններով, որոնք պակաս կարևոր են նավթարդյունաբերության համար: Իրաքի հարավային մասը, որտեղ հուզումներ չկան, ապահովում է երկրի նավթի արդյունահանման 75 տոկոսը, իսկ հարավային տերմինալների միջոցով արտահանվում է իրաքյան նավթի 85 տոկոսը: Հարավում են գտնվում երկրի երեք խոշորագույն նավթի հանքերը, այդ թվում «Արևմտյան Կուրնա-2»-ը, որը խոշորագույններից է աշխարհում, գրում է ՌԲԿdaily-ն: Իրավիճակն Իրաքում կտրուկ վատթարացավ վերջին շրջանում, երբ «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինները գրավեցին խոշոր Մոսուլ և Տիկրիտ քաղաքները և հայտարարեցին Բաղդադը գրոհելու մտադրության մասին: Իրաքի զինծառայողները հեռացել են այդ շրջաններից ծայրահեղականների ճնշման տակ, շատերը գերի են վերցվել ու սպանվել գրոհայինների կողմից:
«Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ISIS) խմբավորումը իրաքյան սունիների ապստամբ խմբերի գլխամասային կազմակերպությունն է, որը ստեղծվել է 2006 թ. հոկտեմբերի 15-ին: Խմբավորումը իշխանության հավակնություններ ունի 18 իրաքյան գավառներից 8-ում, որտեղի բնակչությունը հիմնականում սունիներ են: Կազմակերպության ստեղծմանը մասնակցել է «Ալ Քայիդան» և նրա հետ կապված «Շուրա մոջահեդների խորհուրդը»: Գլխավոր նպատական է օկուպանտների և նրանց դաշնակիցների արտաքսումը և իսլամական շարիաթական պետության ստեղծումը Իրաքի սունիների գավառներում: 2010 թվականի մարտին ավիահարվածի արդյունքում ոչնչացվեցին խմբավորման երկու առաջնորդները՝ Աբու Օմար ալ Բաղդադին և եգիպտացի Աբու Այուբ ալ Մասրին: Նոր առաջնորդ դարձավ մարոկացի Ան Նասեր Լիդինիլ Աբու Սուլեյմանը:

18 Июнь 2014 - 09:00 AMT
Угроза повстанческой войны в Ираке — втором крупнейшем производителе нефти в OPEC — подняла мировые цены на нефть более чем на 4% за последнюю неделю. Цена нефти Brent, глобального эталона, выросла на 4,4% (почти $5) с 9 июня, когда суннитские боевики захватили второй по величине город Ирака Мосул и правительство страны подняло вопрос о введении чрезвычайного положения.
Если конфликт дойдет до месторождений на юге страны и ключевого порта Басра, это окажет существенное влияние на цены на нефть, учитывая текущие перебои с поставками из других стран OPEC, считают аналитики Goldman Sachs. Партнер нью-йоркского хедж-фонда Again Capital, специализирующегося на энергетике, Джон Килдаф выразился прямее: «Срыв иракских поставок чреват глобальным энергетическим кризисом — это не преувеличение».
Ирак — второй по объемам добычи производитель нефти в OPEC после Саудовской Аравии. По данным Международного энергетического агентства (МЭА), в мае 2014 года Ирак производил 3,4 млн барр. нефти в сутки — 11% от общей добычи OPEC. Экспорт нефти из Ирака в мае составил 2,58 млн барр./сут., в феврале экспорт установил рекорд — 2,8 млн барр./сут.Около 2 млн барр./сут. иракской нефти идут на рынки Европы и Азии, в том числе почти 1,5 млн барр. (около половины экспорта) — в Китай.
До обострения ситуации Ирак планировал нарастить добычу почти до 4 млн барр./сут. к концу года (включая автономный Иракский Курдистан). Экспорт в среднем за 2014 год до 9 июня составил 3 млн барр./сут. OPEC теоретически может компенсировать потенциальное выпадение иракской добычи, но сделать это будет непросто: по оценкам Nordea Bank, возможность картеля нарастить добычу за счет свободных мощностей ограничена 3,4 млн барр./сут., это мало, и делает мировой рынок нефти крайне чувствительным к дальнейшим проблемам с поставками.
По мнению аналитика по нефти Societe Generale Майкла Уиттнера, если конфликт в Ираке приведет к перебоям с поставками, цена Brent может подскочить до $120—125 за баррель. В этом случае часть дефицита восполнит Саудовская Аравия, а МЭА может прибегнуть к координированным поставкам из стратегического резерва, считает Уиттнер.
На прошлой неделе цена нефти Brent с поставкой в июле достигала по итогам торгов $113,41— максимального показателя для контракта первой позиции с сентября 2013 года.
Аналитики Morgan Stanley призывают не драматизировать иракские риски. Повстанческие действия ограничены суннитскими районами, которые менее значимы для нефтяной индустрии страны. Южная часть Ирака, не затронутая волнениями, обеспечивает 75% всей добычи нефти в стране, и через южные терминалы осуществляется 85% иракского нефтяного экспорта.На юге находятся три крупнейших нефтяных месторождения страны, в том числе «Западная Курна-2» — одно из крупнейших в мире, пишет РБКdaily.
Ситуация в Ираке резко ухудшилась в последнее время, когда боевики группировки «Исламское государство Ирака и Леванта» (ISIS) захватили крупные города Мосул и Тикрит и заявили о намерении развернуть наступление на Багдад. Иракские военнослужащие бежали из этих районов под напором сил экстремистов, многие военные были захвачены в плен и казнены боевиками. По некоторым данным боевики расстреляли около 1000 солдат правительственной армии.
Группировка «Исламское государство Ирака и Леванта» (ISIS)— головная организация для многих иракских повстанческих групп исламского (суннитского) толка, создана 15 октября 2006. Группировка претендует на власть в 8 из 18 иракских провинциях с преимущественно суннитским населением: Анбар, Дияла, Тамим, Салах-эд-дин, Найнава, Багдад, Бабиль и Васит. В создании группировки принимали участие «Аль-Каида» и связанная с ней группировка Совет моджахедов шуры. Главная цель: изгнание оккупантов и их союзников, а также создание исламского шариатского государства на территории суннитских провинций Ирака. В марте 2010 года в результате авиаудара были ликвидированы два лидера ISIS Абу Омар аль-Багдади и преемник Заркауи египтянин Абу Айюб аль-Масри.
Организация экспортеров нефти (OPEC, The Organization of the Petroleum Exporting Countries) – международная межправительственная организация, созданная нефтедобывающими державами в целях стабилизации цен на нефть.
Членами OPEC являются страны, чья экономика во многом зависит от доходов от экспорта нефти. OPEC как постоянно действующая организация была создана на конференции в Багдаде 10-14 сентября 1960 г. Первоначально в состав организации вошли Иран, Ирак, Кувейт, Саудовская Аравия и Венесуэла – инициатор создания. К этим 5 странам, основавшим организацию, позднее присоединились еще девять: Катар (1961), Индонезия (1962-2009), Ливия (1962), Объединенные Арабские Эмираты (1967), Алжир (1969), Нигерия (1971), Эквадор (1973-1992, 2007), Габон (1975-1995), Ангола (2007).
В настоящее время в OPEC входит 12 членов, с учетом изменений состава, произошедших в 2007 г. – появления нового участника организации – Анголы и возвращения в организацию Эквадора, и в 2009 г. – приостановки членства Индонезии.
Члены организации контролируют примерно две трети разведанных запасов нефти на планете. OPEC обеспечивает 40% мировой добычи и половину мирового экспорта нефти.
Генеральный секретарь является высшим должностным лицом Организации, полномочным представителем OPEC и главой Секретариата. Он организует и руководит работой Организации.Генеральный секретарь OPEC с 2007 г. – Абдалла Салем аль-Бадри.
Ирак занимает четвертое место в мире по добыче и экспорту нефти. Доля Ирака в мировом экспорте нефти составляет 15%.