Ադրբեջանական բանակը առավոտյան 10։30-ի սահմաններում գնդակոծել է Տավուշի մարզի Մովսես գյուղը։ Կրակոցներն ուղղված են եղել ոչ թե մարտական դիրքերին, այլ գյուղին։ Գյուղապետ Արարատ Ավալյանը հաստատել է տեղեկությունը` նշելով, որ գնդակները հասել են գյուղապետարանի շենքին, ընկել են եկեղեցու բակում, դիպել են դպրոցին, գրում է Tert.am-ը։
Մայիսի 23-ի կեսօրից մինչև ժամը 18-ը ադրբեջանական զինուժը խոշոր տրամաչափի գնդացիրներից կրակ է բացել Բարեկամավան գյուղի պաշտպանական դիրքերի և գյուղի վրա: Ադրբեջանցիները կրակել են սահմանը պաշտպանելու համար հերթափոխի մեկնող զինվորական մեքենայի, բարեկամավանցիներից մեկի «ԶԻԼ» մակնիշի ավտոմեքենայի վրա: Գնդակներից երկուսը խոցել են Բարեկամավանի նախկին գյուղապետ Հովիկ Ղարաքեշիշյանի առանձնատան տանիքը:
Գնդակներից մեկը ծակելով տանիքը և տանիքը պահող շինարարական կառուցվածքները, ընկել է տան միջանցք: Հայ սահմանապահները համարժեք պատասխան են տվել, որից հետո ադրբեջանական զինուժը դադարեցրել է կրակը:

25 июня, в районе 10:30 по местному времени азербайджанские ВС обстреляли село Мовсес Тавушской области Армении. При этом обстрел велся не боевым позициям армянских ВС, а именно по селу. Как заявил глава администрации села Арарат Авалян, выстрелы достигали даже здания сельской администрации, церкви и школы. «К счастью, жертв нет», – сказал Авалян, отметив, что обстрел велся недолго, а армянская сторона готова ответить на любые подобные провокации, сообщает Tert.am.
Азербайджанские подразделения периодически обстреливают армянские приграничные села, дороги, машины мирных жителей.
Так, 23 мая, с полудня и вплоть до шести часов вечера из оружия крупного калибра азербайджанская сторона обстреливала оборонительные позиции армянской стороны и село Барекамаван.
По данным газеты, азербайджанская сторона открыла огонь по ехавшему на дежурство военному автомобилю, а также гражданскому автомобилю марки «ЗИЛ». Несколько пуль попали в крышу дома бывшего главы сельской администрации Барекамавана Овика Каракешишяна.