Դաշնության խորհուրդը հունիսի 25-ի նիստում վավերացրել է Հայաստանի հետ միջկառավարական համաձայնագիրը բնական գազի, նավթամթերքի ու չմշակված բնական ալմաստների մատակարարման ոլորտում համագործակցության մասին:
Համաձայնագիրը նախատեսում է այդ ապրանքների մաքսազերծ առաքում մինչ Հայաստանի միանալը Եվրասիական ինտեգրացիոն տարածքին:
Ըստ համաձայնագրի, ռուսական կողմը արտահանման մաքսատուրքեր չի գանձում ինդիկատիվ բալանսների կազմում հաստատված ներքին սպառման ծավալներով նավթամթերքի ու գազի առաքման համար դեպի Հայաստան, դա վերաբերում է նաև ալմաստներին:
Արգելվում է այդ ապրանքների վերաարտահանումը երրորդ երկրներ:
Ըստ համաձայնագրի, իրավասու մարմինները համաձայնեցնում են Հայաստանում ներքին սպառման նավթամթերքի ու բնական գազի ծավալներն ու անվանացուցակը հաջորդ օրացուցային տարվա համար: ՌԴ և Հայաստանի տնտեսվարող սուբյեկտների միջև կնքվում են պայմանագրեր, որոնք որոշում են ՌԴ ալմաստ արդյունահանող ձեռնարկությունների կողմից Հայաստանի երեսակող ձեռնարկություններին անմշակ բնական ալմաստների մատակարարման կարգն ու ծավալները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Վլադիմիր Պուտինի Երևան պետայցի շրջանակում հայկական ու ռուսական կողմերը 12 համաձայնագիր էին ստորագրել, այդ թվում՝ Հայաստան ռուսական գազի առաքման գների ձևավորման մասին համաձայնագիրը, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 20 տոկոսը ռուսական «Գազպրոմին» վաճառելու մասին, միջուկային անվտանգության ոլորտում համագործակցության մասին, «Գազպրոմ էքսպորտ» ԲԲԸ և «ՀայՌուսգազարդի» միջև 2014-2018 թթ. 2,5 մլրդ խմ գազ Հայաստան առաքելու մասին: Ինչպես ավելի ուշ հայտարարել էր Վլադիմիր Պուտինը, ռուսական գազի համար Հայաստանում գինը կկազմի 189 դոլար հազար խմ դիմաց ներկայիս 270 դոլարի փոխարեն: 2013-ի դեկտեմբերի 23-ին ԱԺ-ն վավերացրեց ՌԴ և Հայաստանի միջև բնական գազի, նավթամթերքի ու անմշակ ալմաստների առաքումների մասին համաձայնությունը, ինչպես նաև գազի գնագոյացման հարցն ու ռուսական կողմին «ՀայՌուսգազարդի» բաժնետոմսերի 20 տոկոսը փոխանցելու մասին պայմանագիրը:
Գործարքի արդյունքում «Գազպրոմն» իր բաժնեմասային մասնակցությունը «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի կապիտալին հասցրեց 100 տոկոսի:

Russia's Federation Council has ratified on Wednesday, June 25 an intergovernmental agreement with Armenia on cooperation in commodity supplies to the South Caucasus republic, ITAR-TASS reported.
The document signed on December 2, 2013, stipulates for Russia’s duty-free supplies of petroleum products, natural gas and natural uncut diamonds to Armenia before the ex-Soviet republic joins the Eurasian integration space based on the Customs Union of Russia, Belarus and Kazakhstan.
The agreement has been concluded for an indefinite term and has been temporarily applied 20 days after its signing. The provisions on the duty-free exports of natural gas, petroleum products and diamonds will be in effect until December 31, 2014, and may be extended upon the parties’ consent.
The agreement prohibits Armenia to re-export Russia’s oil product, natural gas and diamond supplies to third countries free of export duties. Otherwise, Russia has the right to demand compensation in US dollars equivalent to the value of export customs duties effective in Russia as of the date when such violations are exposed.
Such compensation may be substituted with the lower amount of commodities supplied to Armenia free of customs duties compared with the amount stipulated in the agreed delivery balance.
Russia also has a right to reduce or suspend duty-free commodity supplies to Armenia. The amount of compensation, which Armenia fails to pay to Russia, will be acknowledged as Armenia’s debt to Russia and will carry interest.
Upon termination of the agreement by either party, Armenia’s obligations to pay compensation to Russia and/or acknowledge unpaid amounts as its state debt to Russia will stay in effect until they are fully discharged by the South Caucasus republic.