Եվրասիական տնտեսական միության նիստում Ռուսաստանն առաջարկեց Մաքսային միության շրջանակում իր գործընկերներ Բելառուսին ու Ղազախստանին ընդունել նոր ռեժիմ ուկրաինական ապրանքների համար, որով սահմանափակվելու էր դրանց ներմուծումը: Սակայն Բելառուսն ու Ղազախստանը հրաժարվեցին ընդունել նորացված նախագիծը: Ըստ Մաքսային միության կանոնների, Ռուսաստանն իրավունք է ստանում գործելու միակողմանի կարգով: Բելառուսի փոխվարչապետ Սերգեյ Ռումասը հաստատել է այս տեղեկատվությունը: Ըստ նրա, Բելառուսը կտրուկ դեմ է եղել առաջարկին: Նա վստահ է, որ այս պահին հնարավոր չէ գնահատել ԵՄ և Ուկրաինայի միջև ասոցացման համաձայնագրի հնարավոր սպառնալիքները, ուստի շտապողական միջոցների անհրաժեշտությունը չկա, հայտնում է ՏՎՑ-ն:
Ավելի վաղ, հունիսի 27-ին Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն ստորագրեց Եվրամիության հետ Ուկրաինայի ասոցացման համաձայնագրի տնտեսական բաղադրիչը: ՌԴ ներկայացուցիչները բազմիցս են հայտարարել, որ եթե սպառնալիք առաջանա Ռուսաստանի տնտեսությանը, ՌԴ-ն ստիպված կլինի պատասխան միջոցներ ձեռնարկել: Որպեսզի ասոցացման մասին համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնի, այն պետք է վավերացվի Եվրոպայի երկրների և Ուկրաինայի խորհրդարանների կողմից, սակայն, ըստ փորձագետների, մինչև ընթացիկ նստաշրջանի ավարտն ուկրաինացի խորհրդարանականները չեն հասնցի վավերացնել փաստաթուղթը:
Հունիսի 26-ին ԵՏՄ ինտեգրման զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Վիկտոր Սպասսկին հայտարարեց, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին փաստաթուղթը պատրաստ կլինի ստորագրման համար ամսվա վերջում: Հայաստանի, ՌԴ, Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահները պետք է որոշեն փաստաթղթի ստորագրման վայրն ու ամսաթիվը, նշել է նա:
Ավելի վաղ որոշ փորձագետներ ու քաղաքական գործիչներ կարծիք են հայտնել, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրման ժամկետը հետաձգվում է:
Հունիսի 19-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը չկարողացավ հստակ ասել, թե արդյոք ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը կստորագրվի մինչև հուլիսի 1-ը: Նա նշել է, որ բանակցությունները դեռ ավարտված չեն: Նախարարը գերադասել է չբարձրաձայնել այն տեխնիկական խնդիրները, որոնց պատճառով անդամակցության հարցը հետաձգվում է:
Մինչ այդ, մեկնաբանելով լրագրողների այն հարցը, թե կոնկրետ երբ կստորագրվի համապատասխան փաստաթուղթը, ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը նույնպես խուսափել էր կոնկրետությունից՝ սահմանափակվելով միայն այն փաստի գրանցումով, որ ըստ ընդունված որոշման պայմանագիրը պատրաստ կլինի ստորագրման համար մինչև ընթացիկ տարվա հուլիսի 1-ը:
Մայիսի 29-ին Աստանայում անցկացված Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում Ռուսաստանի, Ղազախստանի ու Բելառուսի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը, Նուրսուլթան Նազարբաևն ու Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ստորագրել են Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորման մասին համաձայնագիր: Այն կգործի 2015-ի հունվարի 1-ից: ՌԴ նախագահի խոսքով` ընդհանուր կառուցողական տրամադրվածության, մասնակից երկրների` փոխզիջումների գնալու պատրաստակամության շնորհիվ հաջողվել է բազում դժվարություններ հաղթահարել և ժամանակին հասնել փաստաթղթի ստորագրմանը:
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն առաջարկել է մինչև հուլիսի 1-ը դիտարկել Հայաստանի` ձևավորվող Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու հարցը: «Եթե հունիս ամսվա ընթացքում բոլոր առևտրային հարցերը լուծվեն»,- ասել է Նազարբաևը:
«Համաձայն եմ առաջարկի հետ»,- արձագանքել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ևս ընդգծել է, որ Հայաստանը պետք է կատարի միության անդամներին ներկայացվող պահանջները:

Партнеры России по Евразийскому экономическому союзу – Белоруссия и Казахстан – отказались принимать новый проект режима для украинских товаров, позволяющий ограничить их импорт. Таким образом, Россия получила право реализовать эту меру в одностороннем порядке.
Сообщается, что в ходе заседания Совета Евразийской экономической комиссии Россия предложила своим партнерам по ТС, Белоруссии и Казахстану, принять новый проект режима для украинских товаров, однако те отказались принимать обновленный проект. В соответствии с правилами Таможенного союза, после отказа партнеров по ТС Россия получила право действовать в одностороннем порядке.
Вице-премьер Белоруссии Сергей Румас подтвердил информацию относительно отказа в отношении нового проекта режима для товаров из Украины. По его словам, Белоруссия выступила резко против. Он уверен, что на данный момент невозможно оценить угрозу от подписания соглашения об ассоциации между Украиной и ЕС для экономики Таможенного союза, а значит, нет необходимости в столь поспешных мерах, сообщает ТВЦ.
Ранее, 27 июня, президент Украины Петр Порошенко подписал экономическую часть соглашения об ассоциации Украины и Евросоюза. Представители РФ неоднократно заявляли, что в случае угрозы для своей экономики Россия будет вынуждена принять «защитные меры». Для вступления в силу соглашения об ассоциации оно должно быть ратифицировано парламентами Европы и Украины, однако, по мнению экспертов, до конца нынешней сессии украинские парламентарии не успеют ратифицировать документ.
26 июня директор департамента развития интеграции ЕАЭС Виктор Спасский заявил, что документ о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу будет готов для подписания в конце этого месяца. Президенты Армении, России, Белоруссии и Казахстана должны теперь решить место и дату подписания, отметил он.
Ранее некоторые эксперты и политические деятели выражали мнение, что сроки подписания документа о вступлении Армении в ЕАЭС откладываются.
19 июня министр экономики Армении Карен Чшмаритян не мог конкретно сказать, подпишет ли Армения договор о вступлении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) 1 июля. Об этом он сказал в беседе с журналистами, отметив, что переговоры еще не завершены. Министр предпочел промолчать о тех технических проблемах, из-за которых вопрос членства оттягивается.
До того, комментируя вопрос журналистов о том, когда конкретно будет подписан соответствующий документ замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян также постарался избежать конкретики, ограничиваясь лишь констатацией того факта, что согласно принятому решению договор будет подготовлен к подписанию до 1 июля текущего года.
29 мая в Астане состоялось заседание Высшего Евразийского экономического совета, по итогам которого президент России Владимир Путин, президент Казахстана Нурсултан Назарбаев и президент Беларуси Александр Лукашенко подписали Договор о Евразийском экономическом союзе, который должен начать функционировать на пространстве Таможенного союза с 1 января 2015 года.
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев предложил к 1 июля рассмотреть вопрос о присоединении Армении к создаваемому Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС). «В течение июня – если все вопросы торговые решаются», – сказал Назарбаев. «Согласен с предложением», – отреагировал президент РФ Владимир Путин. Президент Белоруссии Александр Лукашенко также подчеркнул, что Армения должна выполнить все требования, предъявляемые к участникам союза.