Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ազգային ավիափոխադրող՝ Etihad Airways ավիաընկերությունը կանոնավոր թտիչքներ կիրականացնի դեպի Հայաստան: EY298 թռիչքն այսօր՝ հուլիսի 3-ին, վայրէջք կատարեց Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում, որով էլ մեկնարկել է ավիաընկերության նոր` շաբաթական չորս անգամ ծառայություններին Աբու Դբիի և Երևանի միջև:
Աբու Դաբի-Երևան նոր երթուղին սպասարկելու է երկրորդ դասի A320 Էյրբաս օդանավը, որը նախատեսված է 136 ուղևորի, ներառյալ՝ բիզնես-դասի 16 ուղևորի և էկոնոմ-դասի 120 ուղևորի համար:
Etihad Airways-ի վաճառքի գծով ավագ փոխնախագահ Ջեյմս Մյուլերն ասաց, որ նոր թռիչքները նպատակաուղղված են ԱՄԷ-ի և Հայաստանի միջև առկա մեծածավալ և աճող պահանջարկի բավարարմանը, ինչպես նաև՝ աշխարհի տարբեր պետություններում գտնվող այն քաղաքներին, որոնցում շատ են հայերը, հատկապես՝ ԱՄՆ-ին, որտեղ հայկական սփյուռքի ավելի քան 1.5 միլիոն ներկայացուցիչ են բնակվում:
«Ողջունելի է, որ Etihad Airways-ի ուղղությունների ընդլայնվող ցանցն այժմ ընդգրկում է նաև Երևանը. այս փաստով վերահաստատվում է զարգացող շուկաների նկատմամբ մեր կողմից դրևորվող հանձնառու վերաբերմունքը: Էլ ավելի կարևոր է, թերևս, որ ավիաընկերության նոր թռիչքները գործարարության և հանգստի նպատակով ճանապարհորդող անձանց համար կբարելավեն Հայաստանի և Հայաստանից մեկնելիս՝ այլ ուղղությունների հասանելիությունը, Աբու Դաբիում գտնվող մեր բազայի միջոցով նրանց համար լավագույնս կազմակերպելով տարանցիկ փոխադրումները թե′ Պարսից Ծոցի քաղաքներ, թե′ Հյուսիսային Ամերիկայի կարևորագույն քաղաքներ»,- ասաց Մյուլերը:
Etihad Airways-ը ներկայումս ամենօրյա թռիչքներ է իրականացնում դեպի Լոս Անջելոս, Չիկագո և Վաշինգտոն: Օրվա մեջ երկու թռիչք է մեկնում Նյու Յորք: Դեկտեմբերի 3-ից ավիաընկերությունը կսկսի ուղիղ չվերթներ դեպի Դալլաս:
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Ավետիսյանը նշեց. «Հայաստանի Կառավարության որդեգրած Բաց երկնքի քաղաքականության շրջանակում ուրախ ենք, որ Etihad Airways-ը սկսել է չվերթներ Երևան, և վստահ ենք, որ դա կնպաստի Հայաստանի ներգնա զբոսաշրջության զարգացմանը և կխթանի տնտեսական և առևտրային կապերն ԱՄԷ-ի և Հայաստանի միջև: Առևտրաշրջանառությունն ԱՄԷ-ի և Հայաստանի միջև զգալիորեն աճել է վերջին տարիներին, որի շնորհիվ ԱՄԷ-ն դասվել է Հայաստանի արտաքին առևտրի կարևորագույն գործընկերների շարքում և Հայաստանի արտաքին առևտրի խոշորագույն գործընկերը Պարսից Ծոցի տարածաշրջանում»:
«Նոր ծառայությունը հիմնվում է Հայաստանի և ԱՄԷ միջև արդեն իսկ գործող թռիչքների վրա` ապահովելով մուտք դեպի ավիաընկերության Աբու Դաբիի բազա և հնարավորություն ստեղծում զարգգացնելու էլ ավելի ընդգրկուն առևտրային կապեր ՀՀ և աշխարհով մեկ սփռված առանցքային գործարար գործընկերների հետ»,- հավելեց նախարարի տեղակալը:
Etihad Airways-ը ստեղծվել է 2003-ի հուլիսին և 10 տարում փոխադրել 11,5 մլն ուղևոր: Ավիաընկերությունն աշխարհի լավագույն տասնյակում է ըստ Skytrax Best Airline-ի, այն մոտ 40 միջազգային պարգև ունի: 2009-2010-ին Etihad Airways-ը ստացել է ամենահեղինակավոր World Travel Awards մրցանակը՝ ճանաչվելով աշխարհի լավագույն ավիաընկերություն:
Etihad Airways-ի երթուղային ցանցն առաջարկում է թռիչքներ Մերձավոր Արևելք, Աֆրիկա, Եվրոպա, Ասիա, Ավստրալիա, ինչպես նաև Հարավային և Հյուսիսային Ամերիկա:

3 Июль 2014 - 11:55 AMT
«Etihad Airways» начала осуществлять рейсы в Армению: первый самолет из Абу-Даби приземлился в ереванском аэропорту
Авиакомпания «Etihad Airways» – национальный авиаперевозчик Объединенных Арабских Эмиратов, начала осуществлять рейсы в Армению. Первый самолет авиакомпании, следующий рейсом Абу-Даби-Ереван, сегодня, 3 июля, приземлился в Международном аэропорту Звартноц.
Рейсы Абу-Даби будут осуществляться четыре раза в неделю, обслуживать рейсы будут самолеты А320, предусмотренные для перевозки 136 пассажиров: 16 пассажиров бизнес-классом и 120 – эконом-классом.
По словам старшего вице-президента по продажам авиакомпании «Etihad Airways» Джеймса Мюллер, открытие рейса направлено на удовлетворение постоянно растущего и уже существующего спроса на перелеты между Арменией и ОАЭ, а также теми городами, где проживают крупные армянские общины. Особо он отметил США, где проживает примерно 1,5 млн армян. Мюллер высоко оценил тот факт, что Ереван стал одним из многочисленных направлений авиакомпании: «Этим фактом мы подтверждаем наши обязательства в отношении развивающихся рынков». «Еще более важным является то обстоятельство, что авиакомпания «Etihad Airways», начав осуществлять рейсы в Ереван, предоставляет пассажирам улучшенные возможности путешествия в и из Армении, а также, посредством базы в Абу-Даби, транзитных перелетов в города Персидского залива и Северной Америки», – сказал Джеймс Мюллер.
Что касается последнего направления, то на сегодняшний день авиакомпания осуществляет рейсы в Лос-Анджелес, Чикаго, Вашингтон и Нью-Йорк. С 3 декабря будут осуществляться рейсы и в Даллас.
В свою очередь, замминистра экономики Армении Сергей Аветисян приветствовал вход авиакомпании «Etihad Airways» на армянский рынок и выразил уверенность, что это будет способствовать развитию внутреннего туризма в Армении, а также экономическим и торговым отношениям РА и ОАЭ.
По его словам, объемы товарооборота между двумя странами значительно увеличились, благодаря чему ОАЭ вошли в число важнейших торговых партнеров Армении и являются важнейшим торговым партнером страны в регионе Персидского залива.
«Новые услуги осуществляются на базе уже действующих рейсов между Арменией и Объединенными Арабскими Эмиратами, обеспечивая доступ к базе в Абу-Даби и создавая возможность развития более всеобъемлющие торговые связи Армении и рассеянными по всему миру бизнес-партнерами», – сказал Сергей Аветисян.
Авиакомпания «Etihad Airways» была создана в июле 2003 г. и за 10 лет перевезла 11,5 млн пассажиров. Авиакомпания входит в десятку лучших авиакомпаний мира (по результатам популярного независимого опроса пассажиров Skytrax Best Airline), завоевав около 40 международных наград. В 2009-10 гг. Etihad Airways получала самую престижную премию World Travel Awards, став лучшей авиакомпанией мира.
Маршрутная сеть Etihad Airways предлагает перелеты в страны Ближнего Востока, Африки, Европы, Азии, Австралии, а также в Южную и Северную Америки.