Հետախուզվում է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ նախկին գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն: Նրան կասկածում են ֆինանսական չարաշահումների մեջ, խոսքը 10-15 մլրդ դրամի մասին է:
Հիշեցնենք, որ Կլիմկոն, որը ստանձնեց ընկերության ղեկավարումը 2009 թ. ապրիլին, 2013-ի սկզբին անսպասելի հրաժարական տվեց, չսպասելով աշխատանքային պայմանագրով նախատեսված ժամկետի սպառմանը, և շտապ կերպով լքեց Հայաստանը: Հենց այդ ժամանակ տեղեկություններ հայտնվեցին, որ նրա հսկայական ֆինանսական չարաշահումներ է թույլ տվել և այդ պատճառով նրան ազատել են աշխատանքից: Կարծես թե այդ տեղեկությունները այժմ հաստատվում են:
Հայաստանի ԱԱԾ մամուլի ծառայությունում հաստատեցին, որ վարույթում է գտնվում «ԱրմենՏել» ՓԲԸ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից չարաշահումների վերաբերյալ քրեական գործը, սակայն այլ մանրամասներ հրաժարվեցին հայտնել: Ըստ ոչ պաշտոնական աղբյուրների, Կլիմկոն հետախուզման մեջ է 2014 թ. փետրվարից: Ավելին, հարուցված քրեական գործի շրջանակում կա նաև ձերբակալված անձ: Ըստ որոշ տվյալների, նա ևս «ԱրմենՏել» ՓԲԸ նախկին աշխատակից է, որին ձերբակալել են արտերկրում և այժմ քննվում է նրան Հայաստան տեղափոխելու հարցը, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Իգոր Կլիմկոն «ՎիմպելԿոմ» ընկերության 100-տոկոսանոց դուստր-ձեռնարկության՝ «ԱրմենՏել» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի պաշտոնում նշանակվեց 2009 թ. ապրիլի 15-ին: Նա այդ պաշտոնում փոխարինեց Նեյչո Վելիչկովին, որը հեռացավ ընկերությունից 2009 թ. ապրիլի 2-ին:
Պաշտոնից հեռանալու որոշման մասին Կլիմկոն հայտարարեց 2012-ի դեկտեմբերին: Ինչպես այն ժամանակ հայտնեց PanARMENIAN.Net-ին ընկերության մամուլի քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը, Կլիմկոն որոշումը ինքնուրույն է կայացրել, այն համաձայնեցված է «Վիմպելկոմի» ղեկավարության հետ: Կլիմկոն նույնիսկ չսպասեց պաշտոնվարման ժամկետի ավարտին և շտապ հեռացավ Հայաստանից: Հենց այդ ժամանակ տեղեկություններ հայտնվեցին հսկայական ֆինանսական չարաշահումների մասին:

11 Июль 2014 - 07:07 AMT
Бывший гендиректор ЗАО «АрменТел» Игорь Климко объявлен в розыск. Его подозревают в финансовых злоупотреблениях. По некоторым данным, речь идет о 10-15 млрд. драмов.
Напомним, что И. Климко, взявший на себя с апреля 2009г. руководство компанией, в начале 2013г. неожиданно уволился, не дожидаясь даже истечения срока трудового договора, и в спешном порядке покинул Армению. Именно в это время появилась информация о том, что он допустил огромные финансовые злоупотребления и по этой причине был уволен. Эти сведения теперь, похоже, подтверждаются.
В пресс-службе СНБ Армении подтвердили сведения о том, что в производстве Службы нацбезопасности РА расследуется уголовное дело в связи с допущенными высокопоставленными чиновниками ЗАО «АрменТел» злоупотреблениями, однако при этом отказались сообщить иные подробности о ходе расследования. По информации неофициальных источников, Климко находится в розыске с февраля 2014г. Более того, в рамках возбужденного уголовного дела есть даже задержанный. По некоторым сведениям, он также является экс-работником ЗАО «АрменТел», который был задержан за рубежом и в настоящее время рассматривается вопрос об этапировании его в Армению, сообщает «ФактИнфо».
Игорь Климко был назначен на должность генерального директора ЗАО «АрменТел», стопроцентной дочерней компании «ВымпелКома», 15 апреля 2009 года. Он сменил на этом посту Нейчо Величкова, который покинул компанию 2 апреля 2009 года.
О решении покинуть пост гендиректора ЗАО «АрменТел» Игорь Климко объявил в декабре 2012 года. Как сообщила тогда PanARMENIAN.Net пресс-секретарь компании Ануш Беглоян, данное решение Игорь Климко принял самостоятельно, оно согласовано с руководством «Вымпелкома». При этом Климко даже не дожидался истечения срока трудового договора, и в спешном порядке покинул Армению. Именно в это время появилась информация о том, что он допустил огромные финансовые злоупотребления и по этой причине был уволен.