(?) Խնդրում եմ պատմել ձեր մասնաճյուղի մասին` ինչպիսի՞ պայմաններում է այն ստեղծվել և ի՞նչ նպատակով:
(!) «Գյումրի» մասնաճյուղը Առէկսիմբանկի առաջին տարածքային մասնաճյուղն է: Գյումրին Հայաստանի երկրորդ քաղաքն է` իր մեծությամբ և նշանակությամբ, ուստի մասնաճյուղի բացումն այստեղ տեղին էր: Մեր քաղաքի ընտրության հիմնական պատճառը Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական զինվորական բազան էր` Անդրկովկասում Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական շահերի գլխավոր օբյեկտներից մեկը և հայ-ռուսական հարաբերությունների հիմնական բաղադրիչը: Ռուսական զորքերը ավելի քան 200 տարի է, ինչ տեղակայված են մեր քաղաքում: Ռուսական ամրոցը հիմնվել է դեռևս XIX դարի սկզբին, երբ կամավոր ռուսական տիրապետության տակ անցան կամ գրավվեցին մի շարք տարածքներ, որոնք նախկինում պատկանում էին Օսմանյան կայսրությանն ու Պարսկաստանին: 1850թ. Ալեքսանդրոպոլը վերածվեց բերդ-ամրոցի, որտեղ տեղակայվեց 18-րդ «Սևերսկի» զինվորական ավանը: Ավելի ուշ, արդեն սովետական իշխանության օրոք Հայկական ԽՍՀ-ի տարածքում տեղակայվեց անդրկովկասյան ռուսական զորքի գումարտակը, իսկ Հայաստանի անկախությունից հետո, 1955թ. միջպետական պայմանագրի համաձայն, տեղակայվեց 102-րդ ռուսական զինվորական բազան:
Ինչպես տեսնում եք, նման ռազմավարական կարևոր գործընկերոջը չի կարելի թերագնահատել, քանի որ 2002թ. մասնաճյուղի բացումից ի վեր ռուս զինվորները դարձել են մեր առաջնային հաճախորդները: 2003թ-ից մենք սկսեցինք իրականացնել աշխատավարձային ծրագիր սպաների և պայմանագրային զինվորականների համար: Հետագայում մատուցվող ծառայությունների ցանկն ընդլայնվեց, և այսօրվա դրությամբ Առէկսիմբանկն առաջարկում է բանկային պրոդուկտների մեծ տեսականի, այն է` կոմունալ վճարումներ, միջազգային դրամական փոխանցումներ ինչպես անձնագրային տվյալներով, այնպես էլ քարտից-քարտ, նաև տարբեր վարկային պրոդուկտներ: Հարկ է նշել, որ բանկը մշտապես կատարելագործում է իր վարկավորման պայմանները` փորձելով առավելագույնս պարզեցնել վարկերի ձևակերպման ու տրամադրման գործընթացը: Այլ կերպ ասած` ռուսական զինվորականները Առէկսիմբանկը համարում են «իրենցը»:
(?) Սակայն ռուսական զինվորական բազան ձեր միակ հաճախորդը չէ:
(!) Մասնաճյուղի հաճախորդային բազան բավականին մեծ է: Մեր հաճախորդներն են մի շարք պետական հաստատություններ, խոշոր շինարարական ընկերություններ, փոքր ու միջին ձեռնարկություններ: Դրանցից 34 ձեռնարկության հետ իրականացվում են աշխատավարձային ծրագրեր, օրինակ` «Գազպրոմ-Արմենիա» Շիրակի մասնաճյուղը, «Հայջրմուղկոյուղի» «Շիրակ ջուր» մասնաճյուղը, խոշոր շինկազմակերպություններ` «Ալկարե» և «Ռուսլան Համբարյան», «Մհեր Զարգարյան» տրիկոտաժի արտադրամաս: Ուսումնական հաստատություններից կցանկանայի նշել Մ.Նալբանդյանի անվան Պետական մանկավարժական ինստիտուտը, թիվ 7 հիմնական դպրոցը, ինչպես նաև` Գյումրու օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջը: Եվ իհարկե, մեր ուշադրության կենտրոնում են ՓՄ ձեռնարկությունները, որոնք օգտվում են մեր բանկի վարկային միջոցներից: Տարածաշրջանի խնդիրը նրանում է, որ երկրաշարժից հետո խոշոր արդյունաբերական ձեռնարկությունները այդպես էլ չվերականգնվեցին: Այդ պատճառով մեր ուշադրությունն այսօր մասնավորապես ուղղված է ՓՄ ձեռնարկություններին: Մինչև տարեվերջ մտադիր ենք ՓՄՁ վարկավորմանն ուղղել մոտ 600 մլն դրամ: Համեմատության կարգով նշեմ, որ 2013թ. մեր մասնաճյուղի ՓՄՁ վարկային պորտֆելը կազմում էր 470 մլն դրամ: Սակայն մինչև տարեվերջ նախատեսում ենք ընդհանուր վարկային պորտֆելը հասցնել 1 մլրդ 270 մլն դրամի:
Ինչ վերաբերում է քարտային բիզնեսին, ապա հայաստանյան բանկային համակարգում մենք զբաղեցնում ենք առաջնային դիրքեր: Այսօրվա դրությամբ թողարկված քարտերի քանակը կազմում է 16 300, որից ակտիվ քարտերը կազմում են մոտ 6 000: Մասնաճյուղի համար դա շատ լավ ցուցանիշ է: Մնում է ավելացնել, որ քաղաքում գործում է թվով 6 բանկոմատ` 120-140 մլն դրամ ամսեկան շրջանառությամբ, և 14 POS-տերմինալ: Մինչև տարեվերջ մտադիր ենք քարտերի սպասարկման կետերը հասցնել 18-ի:
(?) Ինչպիսի՞ խնդիրներ է առաջադրված ձեզ Բանկի ղեկավարության կողմից:
(!) Մեր հիմնական նպատակն է ներգրավել նոր հաճախորդների, սակայն դրանց քանակը մեզ այսօր էլ բավականացնում է: Հարցը այլ բանում է. այսօր տեղական շուկայում բանկերի միջև բարձր մրցակցություն է առաջացել, քանի որ առաջարկվող պրոդուկտները այնքան էլ չեն տարբերվում միմյանցից: Միակ բանը, որով մենք կարող ենք տարբերվել, դա վարկերի տրամադրման պայմաններն են, սպասարկման որակն ու արագությունը: Հիմնականում բանկերը մրցում են վարկերի տրամադրման ժամկետներով, վարկավորման գործընթացի ավտոմատացմամբ, ինչպես նաև հաճախորդից պահանջվող փաստաթղթերի կրճատմամբ: Մեր բանկը մշտապես բարելավում է իր վարկավորման պայմանները` ձգտելով առավելագույնս հեշտացնել վարկերի ձևակերպման ու տրամադրման գործընթացը: Կարևոր նշանակություն ունի նաև հաճախորդների հետ հարաբերություններում ազնվության դրսևորումը: Համաձայնեք, որ հաճախորդը կընտրի այն բանկը, որտեղ վերջինիս վարկը կտրամադրվի արագ, առանց որևէ քաշքշուքի և վազքի: Մեր Բանկը վաղուց է անցել «մեկ պատուհան» սկզբունքին, երբ հաճախորդը սպասարկվում է մեկ մասնագետի կողմից և ազատվում երկարատև հերթերից ու քաշքշուքից: Կարևոր նպատակներից է նաև եկամտային պլանի կատարումը: Բանկի ղեկավարությանը վստահեցնում եմ, որ այս խնդիրը մենք կկատարենք, նախնական հաշվարկներով` նույնիսկ պլանը գերակատարմամբ:
(?) Ձեզ համար ամենահաճելի հարցը: Վերջերս դուք տեղափոխվեցիք նոր շենք: Ինչպե՞ս վերաբերվեցին դրան հաճախորդները և արդյո՞ք այն ազդեց անձնակազմի աշխատանքի վրա:
(!) Նոր մասնաշենք տեղափոխվեցինք 2013 թվականին: Մինչ այդ գտնվում էինք հին, ոչ հարմարավետ մի տարածքում, որը ոչ միայն չէր կարող ընդունել բոլոր այցելուներին, այլև չէր համապատասխանում Բանկի բրենդին: Հիմա մենք ունենք լուսավոր ու մեծ շենք քաղաքի կենտրոնում, որով շատ հպարտանում ենք: Մոտակայքում են գտնվում քաղաքի հիմնական վարչական շենքերը` քաղաքապետարանը, կադաստրը, ՔԿԱԳ գործակալությունը: Արդյունքն ակնհայտ է. այսօրվա դրությամբ ունենք ավելի քան 10.000 հաճախորդ, որից ֆիզիկական անձ` 9685, իրավաբանական անձ` 118 և անհատ ձեռնարկատեր` 60: Բազմաթիվ դժվարություններով ու բարձր մրցակցությամբ նման տարածաշրջանի համար դա շատ լավ արդյունք է, սակայն ոչ վերջնական:

11 Июль 2014 - 13:19 AMT
(!)Филиал «Гюмри» стал для Арэксимбанка первым, открытым в Армении. Гюмри – второй по величине и значимости город после Еревана, поэтому открытие здесь филиала было закономерным. Основной же причиной, по которой был выбран именно наш город, явилось присутствие в Гюмри 102-й Российской Военной Базы – одного из главных объектов геополитических интересов России в Закавказье, и важной составляющей российско-армянских отношений. История присутствия русских войск в нашем городе насчитывает более 200 лет. Русская крепость была заложена еще в начале XIX века, когда в Российское подданство добровольно вошли или были завоёваны ряд территорий, ранее зависимых от Османской империи и Персии. В 1850 году Александрополь становится пограничным городом-крепостью, здесь дислоцируется Северский 18-й драгунский полк. Позже уже при советской власти на территории Армянской ССР находились войска соединений Закавказского военного округа, а после обретения Арменией независимости с 1995 в соответствии с межгосударственным договором – 102-я Российская военная база.
Как видите значение такого стратегически важного партнера невозможно недооценивать, поэтому, как только в 2002 году филиал открыл свои двери, российские военные стали для нас приоритетными клиентами. С 2003 года мы стали осуществлять программу по выплате офицерам и вольнонаемным денежного довольствия на пластиковые карты. Со временем спектр услуг был значительно расширен. Сегодня Арэксимбанк предлагает широчайшую линейку продуктов банковского обслуживания, будь то оплата коммунальных услуг, международные денежные переводы, как на паспортные данные, так и с карты на карту, а также различные кредитные продукты. Необходимо отметить, что Банк постоянно совершенствует условия кредитования, стараясь максимально упростить процедуру оформления и выдачи кредитов. Инами словами, для российских военнослужащий Арэксимбанк стал своим в полном смысле этого слова.
(?)Но Российская военная база не единственный ваш клиент?
(!)Клиентская база нашего филиала достаточно обширна. Среди наших клиентов государственные предприятия, крупные региональные строительные компании, предприятия малого и среднего бизнеса, в том числе: Ширакское отделение «Газпром-Армения», «Ширак-джур» – ширакское отделение «Армводоканала», крупные строительные кампании «Алкарэ» и «Руслан Амбарян», предприятие по производству трикотажных изделий «Мгер Заргарян». Среди образовательных учреждений я бы выделил Государственный Педагогический институт им. М. Налбандяна, основную школу №7, а также колледж олимпийского резерва. И конечно же в центре нашего внимания предприятия МСБ, которые пользуются кредитными ресурсами нашего Банка
Проблема региона в том, что после землетрясения крупные промышленные предприятия так и не смогли восстановить свой потенциал. Поэтому на сегодня наше главное внимание обращено предприятиям МСБ. До конца года мы планируем направить на кредитование малого и среднего бизнеса порядка 600 млн. драмов. Для сравнения в 2013 году кредитный портфель МСБ нашего филиала составлял 470 млн. драмов. Общий же кредитный портфель к концу года мы собираемся довести до 1 млрд. 270 млн. драмов.
Что касается карточного бизнеса, то этом сегменте местного банковского рынка мы занимаем традиционно лидирующие позиции. На сегодня нами выпущено уже 16 300 карт, из них на сегодняшний день активных около 6 000. Для филиала это очень хорошие показатели. Остается добавить, что в городе действуют 6 банкоматов с ежемесячным оборотом порядка 120-140 млн. драмов и 14 POS-терминалов. К концу года мы планируем довести количество точек обслуживания карт банка до 18.
(?)Какие задачи ставит перед вами руководство Головного банка?
(!)Наша главная цель – привлечение новых клиентов, хотя и сегодня на их количество мы не жалуемся. Вопрос в другом: сегодня на местном рынке создалась высокая конкуренция между банками, ведь предлагаемые банками продукты не особо отличаются друг от друга. Единственное, чем мы можем отличаться, – это условия предоставления кредитов, качество и скорость обслуживания. В основном, банки конкурируют между собой по срокам выдачи кредитов, по автоматизации процессов кредитования, а также по сокращению перечня требуемых от клиентов документов. Наш банк тоже постоянно совершенствует условия кредитования. А еще очень важна честность в отношениях с клиентами. Согласитесь, если клиент будет знать, что в кредит ему выдадут быстро, без проволочек, без беготни по разным кабинетам, то конечно же он выберет именно этот банк. У нас уже давно перешли на принцип «одного окна», когда клиент обслуживается одним специалистом и избавлен от многочасового стояния в очередях и нервотрепки.
Еще одна важная цель – это выполнение плана по прибыли. Хочу заверить руководство банка, что с это задачей мы справимся, более того, по нашим расчетам даже с некоторым перевыполнением плана.
(?)Самый приятный для вас вопрос. Недавно вы перешли в новое здание. Расскажите, как восприняли этот переход клиенты, повлияло ли это на работу коллектива в целом?
(!)В новое здание мы перешли в 2013 году. До этого мы сидели в старом, неудобном помещении, которое не только не могло вместить всех посетителей, но и не соответствовало бренду банка. Теперь у нас прекрасное светлое просторное здание в самом центре города, которое мы любим и которым гордимся. В пошаговой близости основные административные здания – мерия, кадастр, ЗАГС. Результат не заставил себя ждать. Сегодня количество клиентов нашего филиала уже больше 10 000, из них 9685 физических лиц, 118 юридических и 60 частных предприятий. Для нашего региона с его проблемами и высокой конкурентной средой – это очень хорошо. У нас команда и все мы работаем на результат.