14 Հուլիս 2014 - 11:05 AMT
Ալ. Սպենդիարյանի անվան Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում հուլիսի 13-ին կայացել է «Ոսկե ծիրան» Երևանի 11-րդ միջազգային կինոփառատոնի հանդիսավոր բացման արարողությունը: Արդեն 9-րդ տարին կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է:
«Կինոն անգնահատելի ազգային արժեք է: Մեծ կինոյով մենք՝ հայերս, հավասարը հավասարի կանգնում ենք մշակութային ազգերի կողքին: Առանց կինոյի մենք հայտնվում ենք խեղճ ազգականի կարգավիճակում: Երբեմն մեզ թվում է, թե բոլորը գիտեն մեզ և ծանոթ են մեր խնդիրներին: Մինչդեռ`այդպես չէ: Այսօր անչափ կարևոր է ցուցադրել մեր կինոմշակույթը և վերջինիս միջոցով` մեր պահանջները, մեր դատը, մեր ինքնությունը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համար փառատոնը կարևոր իրադարձություն է ոչ միայն որպես կինեմատոգրաֆիայի ոլորտի իրադարձություն, այլև` համազգային նշանակության իրադարձություն: Այսօր մենք կարող ենք փաստել, որ փառատոնը, որպես մշակույթ, փոխգործակցության յուրօրինակ կամուրջ է դարձել Հայաստանի և արտաքին աշխարհի միջև: «Ոսկե ծիրան» փառատոնին մաղթում ենք ստեղծագործական մտքի նոր թռիչք, լեցուն կինոսրահներ և հանդիսատեսի գնահատանք»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Փառատոնի բացմանը ներկա է եղել նաև վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Կառավարության և անձամբ իր անունից ողջունելով փառատոնի մասնակիցներին «Ոսկե ծիրան»-ի անցկացման կապակցությամբ՝ վարչապետը նշել է, որ այն դարձել է սպասված և կարևոր մշակութային իրադարձություն:
«Տարեցտարի մեծանում է փառատոնի միջազգային ճանաչումն ու հեղինակությունը: Այս տարիների ընթացքում Հայաստան են ժամանել 2000-ից ավելի կինոգործիչ և արվեստագետ՝ աշխարհի ավելի քան 120 երկրից, ինչը փառատոնը վերածել է իսկական տոնի: «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի նշանաբանն է՝ «Քաղաքակրթությունների ու մշակույթների խաչմերուկ»: Այն ավելի քան ճշգրիտ արտացոլում է Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը՝ իր խնդիրներով և մարտահրավերներով հայ ժողովրդի պատմությունը: Այն վկայում է, որ իր բազմադարյա զարգացման ճանապարհին Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել միջմշակութային երկխոսության, կրոնական հանդուրժողականության և ազգերի խաղաղ գոյատևման օգտին՝ առանցքայինը դիտելով մարդուն, մարդու հոգսերն ու ճակատագիրը: Այս համատեքստում է, որ ցանկանում եմ կարևորել «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի նշանակությունն ու դերը»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ այն, որ այս տարվա փառատոնը նվիրված է հայազգի մեծանուն կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի 90-ամյա հոբելյանին՝ մեծ պատիվ է, բայց նաև պարտավորեցնող հանգամանք բոլորիս համար: Հովիկ Աբրահամյանը վստահություն է հայտնել, որ կազմակերպիչները ջանք ու եռանդ չեն խնայի մեծանուն կինոռեժիսորի հարուստ ժառանգությունը պատշաճ ներկայացնելու համար:
«Մեր երկրին ու ժողովրդին միշտ էլ բնորոշ է եղել հյուրընկալությունն ու հյուրասիրությունը: Համոզված եմ, որ ձեզ համար ստեղծված են բոլոր պայմանները, որպեսզի դուք ոչ միայն ծանոթանաք Հայաստանի հարուստ մշակույթին և ազգային ավանդույթներին, այլև ճաշակեք մեր ազգի հյուրընկալությունն ու հյուրասիրությունը»,- նշել է վարչապետը և «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին մաղթել բարի ընթացք:
Իր հերթին, փառատոնի գլխավոր տնօրեն, կինոռեսժիսոր Հարություն Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին՝ Հայաստանի կառավարության կողմից փառատոնի անցկացմանը համակողմանի աջակցություն ցուցաբերելու համար:
«Ոսկե ծիրան» 11-րդ փառատոնը նվիրվում է Սերգեյ Փարաջանովի 90-ամյա հոբելյանին և իրականացվելու է փարաջանովյան ներշնչանքով: Փառատոնի բացման շրջանակներում «Մոսկվա» կինոթատրոնում ցուցադրվել է Փարաջանովի լեգենդար «Նռան գույնը» ֆիլմը` (Սկորսեզեի հիմնադրամի կողմից վերականգնված տարբերակը): Կայացել է նաև Փարաջանովին նվիրված լուսանկարչական ցուցահանդեսի (լուսանկարների հեղինակ` Յուրի Գարմաշ) պաշտոնական բացումը, որին մասնակցել են Փարաջանովի արվեստի սիրահարները և անձամբ լուսանկարիչը:
«Ոսկե ծիրանն» այս տարի մրցութային և արտամրցութային հարուստ ծրագրերով Երևանի հանդիսատեսին ցուցադրի մոտ 300 ֆիլմ` աշխարհի 49 երկրից: Կկայանան նաև հեղինակավոր կինոփառատոների հաղթող ֆիլմերի երևանյան պրեմիերաները, հետահայաց ցուցադրությունների ծրագրերով Երևան կժամանեն աշխարհահռչակ Կիմ Կի-Դուկը, Ցզյա Չժանկեն, Օթար Իոսելիանին, Ամոս Գիտայը: Փառատոնի պատվավոր հյուրերի կազմում կլինեն նաև հռչակավոր ռեժիսոր Քշիշտոֆ Զանուսին, հայտնի փառատոնոյին գործիչ և պրոդյուսեր Մարկո Մյուլլերը, հրապարակախոս և քաղաքական գործիչ Ադամ Միխնիկը, ինչպես նաև դերասանուհի Աննա Մուգլալիսը, օպերատոր Քրիստիան Բերգերը և այլք: Մեծանուն կինոգործիչները հանդիպումներ կունենան Երևանի հանդիսատեսի հետ, կներկայացնեն վարպետության բաց դասեր:
Փառատոնի ֆիլմերը կներկայացվեն մրցութային և արամրցութային, ինչպես ավանդական դարձած, այնպես էլ տարաբնույթ մի քանի անդրանիկ ծրագրերով: Մրցութային ծրագիրը կկայանա ավանդական չորս` միջազգային-խաղարկային, միջազգային-վավերագրական, հայկական համայնապատկեր և «Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի անվանակարգերում: Հիշեցնենք, որ մրցութային ծրագրում մասնակցության համար ընտրվել է ընդհանուր թվով մոտ 70 ֆիլմ, որից 12-ը միջազգային խաղարկային են, 12-ը` միջազգային վավերագրական, 18-ը` հայկական համայնապատկեր (դրանցի 7-ը` լիամետրաժ խաղարկային, 6-ը` կարճամետրաժ, իսկ 5-ը` վավերագրական) և մոտ 30-ը` «Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցութային ծրագրերում:
Հատկանշական է, որ այս տարի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը մեծ շուքով պատրաստվում է տոնել աշխարհահռչակ հայազգի կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի 90-ամյա հոբելյանը, ինչի առիթով մշակվել են բազմաթիվ ուշագրավ ծրագրեր, հրավիրվել են հյուրեր, ովքեր հանդիսանում են փարաջանովյան կինոյի ավանդույթների շարունակողները:
Հանդիսանալով տարածաշրջանի մշակութային ամենամեծ իրադարձությունը` «Ոսկե ծիրանն» ուրախ է տեղեկացնել, որ փառատոնը լուսաբանելու համար հավատարմագրվել են հայաստանյան գրեթե բոլոր լրատվամիջոցները: Ավելին, իրադարձությանը կմասնակցեն և այն կլուսաբանեն միջազգային մամուլի շուրջ 20 ներկայացուցիչներ: Մասնավորապես, ռուսական «Մշակույթ» (ВГТРК Культура) հեռուստա և ռադիոկայանները, ֆրանսիական Positif, Նորվեգիայի հեռարձակողների միությունը (Norwegian broadcasting corporation-NRK P2), գերմանական German weekly Paper, ուկրաինական LB.ua և միջազգային այլ պարբերականներ:

В здании Национального академического театра оперы и балеты им. А.Спенидаряна 13 июля открылся 11-ый Ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос». Уже 9-ый год подряд генеральным партнером кинофестиваля является компания ВиваСелл-МТС.
«Кино – это национальная ценность, благодаря которой мы на равных с другими культурными нациями. Без кино мы оказываемся в положении бедного родственника. Иногда нам кажется, сто все знают нас и наши проблемы. Но это не так. Сегодня очень важно представить миру наше киноискусство и посредством его – наши требования, наш суд, нашу самобытность. Для ВиваСелл-МТС этот кинофестиваль является важным событием, не только как важное с точки зрения кинематографии мероприятие, но событие общенационального значения. Сегодня мы может отметить, что фестиваль стал своеобразным мостом между Арменией и внешним миром. Желаю кинофестивалю «Золотой абрикос» нового полета творческой мысли, полных залов и высокой оценки зрителя», – отметил гендиректор компании Ральф Йирикян.
На открытии кинофестиваля присутствовал и премьер-министр Армении Овик Абрамян, который от имени правительства и от себя лично приветствовал участников, заявив, что «Золотой абрикос» является ожидаемым и важным культурным событием.
«С каждым годом увеличивается международное признание и авторитет фестиваля. За эти годы Армению посетили свыше 2000 кинодеятелей и деятелей искусства из более 120 стран мира, что превращает фестиваль в настоящий праздник. Девиз международного кинофестиваля «Золотой абрикос» – «Перекресток цивилизаций и культур». И это более чем точно отражает геополитическое положение Армении с ее проблемами и вызовами и историю армянского народа. Это свидетельствует о том, что на пути своего многовекового развития Армения постоянно выступала в пользу межкультурного диалога, религиозной толерантности и мирного сосуществования народов», – сказал О.Абрамян.
При этом глава армянского правительства назвал большой честью то обстоятельство, что в этом году кинофестиваль посвящен 90-летнему юбилею классика мирового кинематографа Сергея Параджанова, выразив надежду, что организаторы не пожалеют сил и усилий для достойного представления богатого наследия известного кинорежиссера.
«Наша страна и наш народ всегда славились своей гостеприимностью и радушием. Я убежден, что для вас созданы все условия для того, чтобы вы не только познакомились с богатой культурой и национальными традициями Армении, но и почувствовали гостеприимство и радушие нашего народа», – обратился О.Абрамян к участникам и гостям кинофестиваля.
В свою очередь, генеральный директор кинофестиваля, кинорежиссер Арутюн Хачатрян выразил благодарность премьер-министру за содействие проведению фестиваля.
В этом году кинофестиваль «Золотой Абрикос» посвящен памяти Сергея Параджанова, которому в этом году исполнилось бы 90 лет. В рамках церемонии открытия фестиваля состоялся показ отреставрированного фондом Мартина Скорсезе фильма Сергея Параджанова «Цвет граната». Состоялось также открытие посвященной Параджанову фотовыставки работ Юрий Гармаша; В рамках 11-го кинофестиваля в конкурсной и внеконкурсной программе пройдет показ 300 фильмов из 49 стран. Также запланированы ереванские премьеры фильмов-победителей различных кинофестивалей, по программе ретроспективных показов в Ереван приехали такие известные деятели кино как Ким Ки-Дук, Отар Иоселиани, Амос Гитай. Среди почетных гостей кинофестиваля такие известные имена, как режиссер Кшиштоф Занусси, продюсер Марко Мюллер, публицист и политический деятель Адам Михник, актриса Анна Муглалис, оператор Кристиан Бергер и другие.
В целом же, в конкурсной программе «Золотого абрикоса» будет показано около 70 фильмов, отобранных среди 1500 заявленных картин из 95 стран мира. Среди них 12 – иностранные игровые, 12 – иностранные документальные. 18 фильмов включены в конкурсную программу «Армянская панорама», а 30 фильмов будут показаны в рамках конкурсной программы «Абрикосовая косточка.
Освещать кинофестиваль «Золотой абрикос», помимо армянских СМИ, будут также более 20 представителей мировой прессы, в том числе ВГТРК Культура, французский Positif, норвежский Norwegian broadcasting corporation-NRK P2, немецкий German weekly Paper, украинский LB.ua и другие.