Euromoney 2014 Գերազանցության մրցանակը շնորհվել է Ամերիաբանկին` որպես տարվա լավագույն բանկ Հայաստանում: Այս մրցանակին Ամերիաբանկն արժանանում է երրորդ անգամ:
Արդեն 23-րդ տարի անընդմեջ Euromoney հեղինակավոր ամսագիրն իրականացնում է համաշխարհային մասշտաբով լավագույն ֆինանսական կառույցների գործունեության արդյունքների գնահատման ամենամյա գործընթաց` ըստ սեգմենտների սահմանելով բարձրակարգ պարգևներ: Euromoney Գերազանցության մրցանակը ներառում է բանկային համակարգի և կապիտալի շուկաների ոլորտի համար սահմանված 20 մրցանակ: Մրցույթին մասնակցել է աշխարհի ավելի քան 100 երկրի բանկ, բրոքերային և դիլերային ընկերություն:
Ամերիաբանկին հաղթող ճանաչելու համար հաշվի են առնվել մի շարք կարևոր չափանիշներ` ՀՀ բանկային համակարգում Ամերիաբանկի առաջատար դիրքերի ամրապնդումը, բանկի արդյունավետ կառավարման համակարգը, նորարարական նախագծերով հանդես գալը, միջազգային լավագույն փորձի և առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներդրման ուղղությամբ մշտապես տարվող աշխատանքները, փոքր և միջին բիզնեսին, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտին աջակցելու նպատակով վարկավորման լայնածավալ ծրագրերի իրականացումը` միջազգային խոշոր կառույցների (Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական բանկ (EBRD), Ավստրիական զարգացման բանկ (OeEB), Ֆրանսիական պրոպարկո զարգացման ֆինանսական գործակալություն, Միջազգային ֆինանսական կորպորացիա (IFC), Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերություն, երկրի միջազգային զարգացման բանկ (FMO) և KfW Bankengruppe-ի անդամ (DEG), Եվրասիական զարգացման բանկ (EDB), Ասիական զարգացման բանկ (ADB)) և հեղինակավոր բանկերի հետ արդյունավետ գործակցության շնորհիվ:
Միաժամանակ հաշվի են առնվել բանկի կողմից ներդրված նորարարական լուծումներով ծառայությունները, մասնավորապես.
• Ֆակտորս Չեյն Ինթերնեշնլ (FCI) միջազգային խոշոր ֆակտորինգային միությանն անդամակցելու միջոցով հաճախորդների համար միջազգային ֆակտորինգային ծառայությունների շրջանակի ընդլայնումը` աշխարհի ավելի քան 80 երկրից նոր գործընկերներ ձեռք բերելու և սպառման նոր շուկաներ դուրս գալու միջոցով,
• «Ամերիա» ավանդը, որն իր հնարավորություններով բոլորովին նոր մոտեցում է ՀՀ բանկային համակարգում և հաճախորդին տալիս է ավանդն ինքնուրույն ձևավորելու ազատություն,
• ՓՄՁ-ների վարկավորման հատուկ առավելություններով «Պարզ և արագ» փաթեթը,
• ֆիզիկական անձանց նոր ու ճկուն պայմաններով սպառողական վարկերի առաջարկը,
• ինտերնետում քարտերի սպասարկումն ապահովելու համար Visa քարտերով ինտերնետ-էքվայրինգի արտոնագրի ստացումը և բանկի կողմից մշակված միասնական ծրագրային գործիքի (vPOS/virtual POS) միջոցով VISA, MasterCard և ArCa քարտերով էլեկտրոնային առևտրի կայքերում վճարումների ընդունումը,
• Ameria Partner փաթեթը, որը տալիս է բարձրակարգ սպասարկման մի շարք հնարավորություններ, ներառյալ Visa Infinite վճարային քարտը` իր եզակի առավելություններով,
• Ucom-ի հետ համատեղ քարտի մշակումը, որն ապահովում է աննախադեպ տոկոսադրույքով վարկավորում` ժամանակակից տեխնիկա ձեռք բերելու համար
և մի շարք այլ ծառայություններ:
Ամերիաբանկն այսուհետ ևս շարունակելու է ծավալել ակտիվ գործունություն իր ռազմավարությամբ նախանշած խնդիրների իրագործման ուղղությամբ` ամրապնդելով առաջատար դիրքերը տարածաշրջանում և հանդես գալով ֆինանսական ոլորտում առաջադիմական և նորարարական լուծումներով:

15 Июль 2014 - 18:47 AMT
Америабанк уже в третий раз удостоился премии «Превосходство» журнала Euromoney 2014 как «Лучший банк года» в Армении.
Вот уже 23 года подряд авторитетный журнал Euromoney ежегодно оценивает деятельность лучших финансовых структур в мировом масштабе, распределяя награды в различных сегментах. Премия «Превосходство» Euromoney включает 20 призов, учрежденных в различных сферах банковской системы и рынков капитала. В конкурсе принимали участие банки, брокерские и дилерские компании более чем из 100 стран мира.
При присуждении премии Америабанку учитывался ряд важных критериев, в частности, укрепление ведущей позиции банка в банковской системе Армении, эффективная система управления, представление инновационных проектов, работы по внедрению лучшего международного опыта и передовых технологий. Учитывалась также реализация широкомасштабных кредитных программ для содействия сфере МСБ и возобновляемой энергетики посредством эффективного сотрудничества с авторитетными банками и такими крупными международными структурами, как Европейский банк реконструкции и развития (EBRD), Австрийский банк развития (OeEB), Французское агентство финансового развития «Пропарко», Международная финансовая корпорация (IFC), Нидерландская компания финансового развития), Международный банк развития страны (FMO) и член KfW Bankengruppe (DEG), Евразийский банк развития (EDB), Азиатский банк развития (ADB).
Вместе с тем учитывалось внедрение банком инновационных решений, в частности, расширение линейки международных факторинговых услуг, предлагаемых клиентам благодаря членству в крупном факторинговом союзе Factors Chain International, что даёт клиентам банка возможность привлечь новых партнеров из порядка 80 стран мира и выйти на новые рынки, пишет ARKA.
Среди инновационных решений, внедренных банком, учитывался также вклад «Америа», который позволяет клиентам самим сформировать свой вклад; пакет кредитования МСБ «Просто и быстро»; потребительские кредиты для физлиц с новыми и более гибкими условиями; лицензия на интернет-эквайринг по картам Visa для обслуживания карт в интернете; пакет «Ameria Partner» включающий карту Visa Infinite и ко-брендовую кредитную карту Америабанка и Ucom для покупки техники с льготной процентной ставкой.
Америабанк и в будущем продолжит активную деятельность по реализации стратегических задач и будет укреплять передовые позиции в регионе, выступая с прогрессивными и инновационными решениями в финансовой сфере.
ЗАО «Америабанк» – универсальный банк, который предоставляет инвестиционные, корпоративные и розничные банковские услуги в виде комплексного пакета банковских решений. Это первый инвестиционный банк в Армении, который начиная с 2007 года, предоставляет широкий спектр инновационных банковских услуг.