Ադրբեջանից դեպի Քարվաճառ մուտք գործելու բոլոր հնարավոր ուղիները կհայտնաբերվեն ու կականապատվեն: Կառավարության հուլիսի 17-ի նիստում, վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի պահանջով անդրադառնալով Քարվաճառում նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած դիվերսիոն գործողություններին, այս մասին հայտարարել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Նա նաև նշել է, որ 1994-ի զինադադարի կնքումից հետո Ադրբեջանը պարբերաբար կրակոցներով և դիվերսիոն հետախուզական գործողություններով լարվածություն է ստեղծում առաջին գծում:
«Տեղեկություն է եղել ԼՂՀ Պաշտպանության բանակից Քարվաճառի հատվածում հնարավոր ներթափանցման դեպքերի վերաբերյալ, և վերջին շրջանում որոշակի հետքեր կային: Հրամանատարության կողմից ձեռնարկվել են համապատասխան միջոցներ, որպեսզի հնարավոր ներթափանցած խմբերը բացահայտվեն»,– ասել է նախարարը:
Հուլիսի 10-ին ԼՂՀ և ՀՀ պետական սահմանահատվածում (Քարվաճառի ուղղությամբ) հակառակորդը հերթական հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձն էր ձեռնարկել: Հուլիսի 14-ին Քարվաճառում ավարտվել էր ադրբեջանական դիվերսիոն-հետախուզական խմբի վնասազերծման ուղղությամբ ՊԲ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող գործողությունը, որի արդյունքում խմբի բոլոր անդամները գերեվարվել կամ ոչնչացվել էին։
«Գործակցելով ներքին զորքերի, Ազգային անվտանգության ծառայության հետ` բանակի ստորաբաժանումները հայտնաբերել էին հետքերը և հետևից գնալով` հայտնաբերել էին մեկ անդամին: Դրանից հետ համապատասխան միջոցառումներ կազմակերպեցինք, և բացահայտվեցին բոլոր անդամները»,- հավելել է Սեյրան Օհանյանը:
Նա նաև նշել է, որ ԼՂՀ-ի 17 տարեկան քաղաքացու սպանության մեջ կասկածվում է խմբի անդամներից այն մեկը, որ վերջինն է հայտնաբերվել:
Արդեն ՀՀ կենտրոնական հավաքակայանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում նախարար Օհանյանը նշել է, որ Քարվաճառի բնակիչներին հնարավոր է զինեն՝ ԼՂՀ պաշտպանության բանակի հրամանատարությունը քննարկում է այդ հարցը:
Նախարարի խոսքով, այս հատվածում բնակվողներից շատերը պայմանագրային զինծառայողներ են, և բնակիչներին զինելու հարցը լուծվում է զինվորականներին պարզապես զենքն իրենց հետ տուն տանելու թույլտվություն տալով:
ԼՂՀ Շահումյանի շրջանի տեղամասում ձերբակալված Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից կատարված դիվերսիոն գործողությունների փաստի առթիվ հավաքագրված նախնական նյութերի հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ։ Ինչպես տեղեկացնում են ԼՂՀ գլխավոր դատախազությունից, քրգործը հարուցվել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության և ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում տեղամասում հայտնաբերվել և ձերբակալվել են պետական սահմանն ապօրինի հատած Ադրբեջանի քաղաքացիներ։ Նրանք են՝ Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևը (ծնվ. 1968թ.)` զինված գործարանային արտադրության 7.62 մմ. տրամաչափի КМС տեսակի TD 2042 համարի ինքնաձիգով` համապատասխան խլացուցիչի հետ, գործարանային արտադրության 9 մմ տրամաչափի ПМ տեսակի ВА 0033 համարի ատրճանակով` համապատասխան խլացուցիչի հետ, երկու «Ф-1» տեսակի գործարանային արտադրության ձեռքի բեկորային մարտական նռնակներով և այլ ռազմամթերքով, Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը (ծնվ. 1960թ.)` զինված գործարանային արտադրության 7.62 մմ. տրամաչափի АКМС տեսակի TF 7373 համարի ինքնաձիգով` համապատասխան խլացուցիչի հետ, գործարանային արտադրության 9 մմ. տրամաչափի ПМ տեսակի СН 3478 համարի ատրճանակով` համապատասխան խլացուցիչի հետ և այլ ռազմամթերքով, իսկ երրորդ անձը, որի տվյալները ճշտվում են, ձերբակալման պահին ցուցաբերել է դիմադրություն, որի արդյունքում ոչնչացվել է:
«Այսօր ՊԲ-ի հրամանատարությունը Քարվաճառի սահմանին ներթափանցման որոնումների խնդիր է լուծում և ուժեղացրել են ծառայությունն առաջին գծում: Ազգաբնակչության շրջանակում համապատասխան միջոցառումներ են իրականացվում, որ ժողովուրդը վստահ լինի` բանակն իր առջև դրած խնդիրները լուծում է»,-շեշտեց նախարարը, գրում է Tert.am-ը:
Հուլիսի 15-ին հայտնաբերվել է դեռևս հուլիսի 4-ից անհետ կորած համարվող Սմբատ Ցականյանի դին: Նոր Էրքեջի գյուղապետ Արա Հովհաննիսյանի խոսքով` երիտասարդի դին հայտնաբերել են գյուղից բավական հեռավորության վրա, սարերում: Արա Հովհաննիսյանը նշել է, որ դիակը տեղափոխել են Ստեփանակերտ՝ փորձաքննության, տղայի հարազատներին տեղյակ են պահել այդ մասին:
Քարվաճառի Ջոմարդ գյուղում անհետ կորած 17-ամյա Սմբատ Ցականյանի մայրը՝ Կարինե Ցականյանը, համոզմունք էր հայտնել, որ որդուն առևանգել են ադրբեջանցի դիվերսանտները:
ԼՂՀ Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ Արցախում անհետացած 17-ամյա Սմբատ Ցականյանի դին հայտնաբերվել է հրազենային վնասվածքներով: Գյուղապետի խոսքով, դատելով տղայի դիակի վրա առկա վնասվածքներից, կարող է ասել, որ նրան ադրբեջանական դիվերսանտներն են սպանել, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Հուլիսի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը բրիֆինգի ժամանակ նշել էր, թե չի բացառում, որ նախորդ շաբաթ Քարվաճառում վնասազերծված դիվերսիոն խումբը կարող է կապ ունենալ Սմբատ Ցականյանի անհետացման հետ: Ավելի վաղ ԼՂՀ ոստիակության մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ Շահումյանի շրջանի Նոր Էրքեջ գյուղի բնակիչ 52-ամյան Մեխակ Ցականյանը հուլիսի 7-ին ժամը 21:00-ի շրջանում դիմել է ոստիկանության տարածքային բաժանմունք և հայտնել, որ իր որդին` Սմբատ Ցականյանը(1997 թ.) հուլիսի 4-ին ժամը 21:00-ին տանից դուրս է եկել և չի վերադաձել: Ավելի ուշ ԶԼՄ-ներում տեղեկություն հայտնվեց, թե երիտասարդը կարող էր գերի ընկնել ադրբեջանցի դիվերսանտներին:

Министр обороны Армении Сейран Оганян во время состоявшегося после заседания правительства брифинга заявил, что жителей Карвачарского района, возможно, будут вооружать. При этом он добавил, что это вопрос на данный момент обсуждает командование Армии обороны НКР.
По словам главы ведомства, многие жители этого района являются военнослужащими-контрактниками и вопрос вооружения жителей можно решить выдачей разрешения военным забирать с собой оружие, передает Panorama.am.
Ранее, на заседании правительства Армении 17 июля министр обороны РА Сейран Оганян по просьбе премьер-министра Овика Абрамяна представил ситуацию в Карвачарском районе.
Оганян, в частности, отметил, что после установления режима прекращения огня в 1994 году на передовой линии периодически создается напряжения и причиной этого является проводимая Азербайджаном политика. По его словам, в последние году напряжение также перемещается и на границу Арменией, в частности, Тавушскую область страны.
Касаясь проникновения диверсионной группы в Карвачар, Сейран Оганян отметил, что была получена информация о возможных попытках проникновения на территорию Карабаха, Армией обороны НКР были предприняты меры по обнаружению возможных диверсантов. Специальные подразделения Армии обороны обнаружили следы и при сотрудничестве с СНБ и полиций обнаружили одного из диверсантов. После этого была установлены дополнительные пропускные пункты и направлены подразделения на этот участок. При сотрудничестве с правоохранителями армией были обнаружены все члены диверсионной группы, которые находились на участке Карвачара. Оганян отметил, что среди местного населения были опасения, поскольку, по предварительным данным, один из членов группы, обнаруженный к концу операции, подозревается в убийстве юноши из Карвачара, предает Armenia Today.
15 июля было обнаружено тело 17-летнего Смбата Цаканяна, который с 4 июля считался пропавшим без вести. Тело юноши было найдено на довольно значительном расстоянии от села, в горах. По сообщению Полиции НКР, на теле Цаканяна обнаружены огнестрельные ранения.
Министр обороны заверил, что все члены диверсионной группы задержаны. Сегодня с населением района проводятся работы, направленные на то, чтобы убедить население в том, что армия выполняет поставленные перед собой задачи. На передовой линии проводятся работы по минированию, предпринимаются иные шаги по повышению уровня защиты, чтобы исключить подобные случаи в будущем: «Все пути, ведущие в Каравачар, будут обнаружены и заминированы».
В результате предпринятых передовыми частями Армии обороны оперативных действий, разведывательно-диверсионная группа противника была вовремя обнаружена, несколько ее членов арестованы, остальные – бежали.
В результате действий противника армянская сторона потерь не понесла.
Позже Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики опубликовало фотографии задержанного азербайджанского диверсанта и его снаряжения. 11 июля на территории Карвачара во время нейтрализации азербайджанской диверсионной группы армянскими военнослужащими был уничтожен еще один диверсант. Во время завязавшейся перестрелки погиб армянский офицер – майор Саркис Абраамян (1977 г.р.), ранена Карине Давтян (1977 г.р.).
По положению на 13:00 14 июля в Карвачаре завершилась операция специальных подразделений Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики по нейтрализации азербайджанской диверсионно-разведывательной группы. Как сообщила пресс-служба Минобороны НКР, в результате операции все члены группы либо арестованы, либо уничтожены.
Как сообщила генпрокуратура НКР, в результате оперативно-розыскных действий соответствующих подразделений Минобороны, Службы национальной безопасности и полиции НКР в Шаумянском районе НКР были обнаружены и арестованы граждане Азербайджана 46-летний Шахбаз Джала оглы Гюлин и 54-летний Дилхам Гардашхан оглы Аскеров, которые незаконно пересекли государственную границу. С ним был еще один гражданин Азербайджана, который оказал сопротивление при аресте и был ликвидирован. Его личность устанавливается.
Согласно сообщению, Гюлин был вооружен автоматом заводского производства КМС калибра 7.62 с номером TD 2042 с соответствующим глушителем, а также 9-миллиметровым пистолетом ПМ с номером ВА 0033 с соответствующим глушителем, двумя гранатами Ф-1 и другим оружием. Аскеров был вооружен автоматом заводского производства АКМС калибра 7.62 с номером TF 7373 с соответствующим глушителем, 9-миллиметровым пистолетом ПМ с номером СН 3478 с соответствующим глушителем и другим оружием.
Обнаруженное у граждан Азербайджана оружие использовалось ими для совершения диверсионно-разведывательных действий.