Ղարաբաղում օգոստոսի 11-ից էլեկտրաէներգիայի թանկացումը կազդի խոշոր սպառողների վրա, մնացած բաժանորդների համար պետությունը սուբսիդավորում է սակագինը: Այս մասին հուլիսի 22-ին Ստեփանակերտում մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանը:
Օգոստոսի 10-ից «Արցախէներգո» ՓԲԸ-ն բնակչությանը էլեկտրաէներգիա կվաճառի ցերեկային ժամերին 1 կՎտ/ժ-ի դիմաց 41,85 դրամ սակագնով (ներառյալ ԱԱՀ-ն) և գիշերային ժամերին 36,85 դրամով (ներառյալ ԱԱՀ-ն): 2013 թ.-ին ԼՂՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը էլեկտրաէներգիայի սակագինը ցերեկային ժամերին սահմանել էր 38 դրամ և գիշերային ժամերին 33 դրամ (1 դոլարը 406,84 դրամ է):
Խոսելով էլեկտրաէներգիայի թանկացման պատճառների մասին՝ ԼՂՀ վարչապետը պարզաբանել է, որ «Արցախէներգո» ՓԲԸ-ն էլեկտրաէներգիա է գնում տարբեր աղբյուրներից, այդ թվում՝ հայկական մի շարք արտադրողներից:
Վարչապետի խոսքերով՝ «Արցախէներգոն» էլեկտրաէներգիա է գնում Արցախում գործող հիդրոէլեկտրակայաններից և հայկական արտադրողներից 25 դրամով (ներառյալ հարկերը):
Նա պարզաբանել է, որ գինը հաշվարկելիս հաշվի են առնվում նաև «մոտ 5 դրամի կորուստները, ինչպես նաև 8.000 դրամի չափով ընկերության աշխատողների աշխատավարձերը, ևս 3 դրամ վթարների և այլ ծախսերի համար»:
ԼՂՀ վարչապետը հայտարարել է, որ Արցախում փոքր ՀԷԿ-եր կառուցելու համար ներդրողները պահանջում են կիրառել Հայաստանում գործող գները, հաղորդում է ARKA գործակալությունը:

Подорожание электроэнергии в Нагорно-Карабахской Республике с 11-го августа скажется на крупных потребителях, для остальных абонентов государство субсидирует тариф, заявил накануне на пресс-конференции в Степанакерте премьер-министр НКР Ара Арутюнян.
С 10-го августа ЗАО «Арцахэнерго» будет продавать электроэнергию населению по тарифу в 41,85 драма (включая НДС) за 1 кВт.ч в дневные часы и 36,85 драма (включая НДС) – в ночные часы. В 2013 году Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) НКР установила тарифы на электроэнергию в размере 38 драмов за квт.ч в дневные часы и 33 драма – в ночные часы. ($1 – 406,84 драма).
Говоря о причинах повышения электроэнергии, глава карабахского правительства разъяснил, что ЗАО «Арцахэнерго» покупает электроэнергию из различных источников, в том числе, и у ряда армянских производителей.
По словам премьера, «Арцахэнерго» покупает электроэнергию у действующих в Арцахе гидроэлектростанций и армянских производителей по цене до 25 драмов (включая налоги).
Он пояснил, что при расчете цены учитывается также «потери в размере порядка 5 драмов, а также зарплаты сотрудников компании в размере 8 драмов, еще 3 драма против аварий и других расходов».
Премьер-министр НКР заявил, что для строительства малых ГЭС в Арцахе инвесторы требуют применить действующие в Армении цены, сообщает АРКА.
Как прогнозирует Ассоциация потребителей Армении, повышение тарифа на электроэнергию повлечет за собой рост цен на товары в размере 3-5%.
По словам председателя Ассоциации потребителей Армении Армена Погосяна, более точные прогнозы пока делать трудно, но поскольку в производстве практически всех товаров используется электроэнергия, цены однозначно возрастут.