Ղարաբաղում օգոստոսի 11-ից էլեկտրաէներգիայի թանկացումը կազդի խոշոր սպառողների վրա, մնացած բաժանորդների համար պետությունը սուբսիդավորում է սակագինը: Այս մասին հուլիսի 22-ին Ստեփանակերտում մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանը:
Օգոստոսի 10-ից «Արցախէներգո» ՓԲԸ-ն բնակչությանը էլեկտրաէներգիա կվաճառի ցերեկային ժամերին 1 կՎտ/ժ-ի դիմաց 41,85 դրամ սակագնով (ներառյալ ԱԱՀ-ն) և գիշերային ժամերին 36,85 դրամով (ներառյալ ԱԱՀ-ն): 2013 թ.-ին ԼՂՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը էլեկտրաէներգիայի սակագինը ցերեկային ժամերին սահմանել էր 38 դրամ և գիշերային ժամերին 33 դրամ (1 դոլարը 406,84 դրամ է):
Խոսելով էլեկտրաէներգիայի թանկացման պատճառների մասին՝ ԼՂՀ վարչապետը պարզաբանել է, որ «Արցախէներգո» ՓԲԸ-ն էլեկտրաէներգիա է գնում տարբեր աղբյուրներից, այդ թվում՝ հայկական մի շարք արտադրողներից:
Վարչապետի խոսքերով՝ «Արցախէներգոն» էլեկտրաէներգիա է գնում Արցախում գործող հիդրոէլեկտրակայաններից և հայկական արտադրողներից 25 դրամով (ներառյալ հարկերը):
Նա պարզաբանել է, որ գինը հաշվարկելիս հաշվի են առնվում նաև «մոտ 5 դրամի կորուստները, ինչպես նաև 8.000 դրամի չափով ընկերության աշխատողների աշխատավարձերը, ևս 3 դրամ վթարների և այլ ծախսերի համար»:
ԼՂՀ վարչապետը հայտարարել է, որ Արցախում փոքր ՀԷԿ-եր կառուցելու համար ներդրողները պահանջում են կիրառել Հայաստանում գործող գները, հաղորդում է ARKA գործակալությունը:

Major consumers will be affected by the electricity tariff hike to enter force August 11, while the remaining subscribers will have the price increase subsidized by the government, the Nagorno Karabakh Republic Prime Minister Ara Harutyunyan said, according to ARKA.
Starting from August 10, Artsakhenergo, the republic’s electricity-supplying company, will be selling electric power at AMD 41.85 drams per KWt-hour in the daytime and AMD 36.85 at nighttime, up from AMD 38 and 33 set in 2013.
As the official noted at a news conference, explaining reasons behind the price hike, Artsakhenergo buys electricity from various sources, including some Armenian power-generating plants at AMD 25 per KWt-hour.
According to Harutyunyan, in calculating the new price, losses amounting to AMD 5 per KWt-hour were factored in, as well as salaries of the company’s employees (AMD 8) plus AMD 3 for possible technical disorders.
As Harutyunyan noted, investors demand to set the same prices as in Armenia for construction of small hydro power plants.