ՀՀ կառավարության որոշմամբ` «Հայգազարդ» ՓԲԸ-ի սեփականությունը հանդիսացող՝ 7320,8 մլն դրամ հաշվեկշռային արժեք ունեցող «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ-ի 53,27 տոկոս և 983,4 մլն դրամ արժողությամբ«Նաիրիտ գործարան»-ի 3,5967 տոկոս՝ 8304,2 մլն դրամ ընդհանուր արժեքով բաժնետոմսերը կարող է օտարվել «Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» ՓԲԸ-ին: Որոշման նախագիծն ընդգրկված է գործադիրի հուլիսի 24-ի նիստի օրակարգում:
Կառավարության հիմնավորման համաձայն` «Որոտանը» դրա դիմաց մարված է համարելու «Հայգազարդ» ընկերության առկա պարտավորությունները՝ ձեռք բերվող ակտիվների պայմանագրային գնի գումարի չափով:
Նույն որոշմամբ, ՀՀ ֆինանսների նախարարության հանդեպ «Հայգազարդ»-ի բյուջետային վարկերը և այլ պարտավորությունները կմարվեն ընկերության մի շարք ակտիվներ` ՊՆ-ի հանդեպ դեբիտորական պարտքի պահանջի իրավունքը, Տեղ-Ստեփանակերտ գազատարը և «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ-ի 46,73 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ կառավարությանը փոխանցելու եղանակով, գրում է Panorama.am-ը:
Այսպիսով, «Նաիրիտ 2»-ի 46,73 տոկոս բաժնեմասը և Տեղ-Ստեփանակերտ գազատարն այս որոշմամբ նախատեսվում է հանձնման-ընդունման ակտով հանձնել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությանը և որպես ՀՀ սեփականություն գրանցելուց հետո` ընկերության բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունները վերապահել էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարին:

23 Июль 2014 - 13:43 AMT
Часть активов «Наирита» будет передана Воротанскому комплекс гидроэлектростанций: Проект решения в повестке правительства
Решением правительства Армении 53,27% ЗАО «Наирит-2» (балансная стоимость – 7320,8 млн драмов) и 3,5967% «Завода Наирит» (балансная стоимость – 983,4 млн драмов) будут переданы ЗАО «Воротанский комплекс гидроэлектростанций». Проект решения внесен в повестку предстоящего 24 июля заседания кабмина.
Согласно обоснованию правительства, ЗАО «Воротанский комплекс гидроэлектростанций» взамен полученных акций погасит имеющиеся обязательства ЗАО «Армгазпром» в размере договорной цены приобретаемых активов.
Тем же решением правительства, бюджетные кредиты и другие обязательства ЗАО «Армгазпром» перед Министерством финансов Армении будут погашены путем передачи правительству части активов, в том числе и право требования дебиторской задолженности в отношении министерства обороны Армении, газопровод «Тех-Степанакерт», 46,73% ЗАО «Наирит-2».
Таким образом, согласно этому решению, 46,73% ЗАО «Наирит-2» и газопровод «Тех-Степанакерт» будут переданы Министерству энергетики и природных ресурсов РА и после оформления в собственность Республики Армения полномочия управления акциями компаний будут возложены на министра энергетики и природных ресурсов, сообщает Panorama.am.
19 марта уже экс-министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян заявил, что правительство Армении возьмет кредит для погашения задолженности по зарплате перед сотрудниками завода «Наирит».