ՀՀ կառավարության հուլիսի 24-ի նիստում էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Լևոն Շահվերդյանը ներկայացրել է «Հայգազարդ» ՓԲԸ-ի սեփականությունը հանդիսացող «Նաիրիտ գործարանի» և «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի մի մասի պարտքի դիմաց «Որոտանի» ՀԷԿ-ին հանձնելու վերաբերյալ օրենքի նախագիծը:
Կառավարությունը հավանություն է տվել նախագծին, իսկ Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանձնարարել է «երկու-երեք օր քննարկել այն»,- գրում է Panorama.am-ը:
«Հայգազարդ» ՓԲԸ-ի սեփականությունը հանդիսացող՝ 7320,8 մլն դրամ հաշվեկշռային արժեք ունեցող «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ-ի 53,27 տոկոս և 983,4 մլն դրամ արժողությամբ «Նաիրիտ գործարան»-ի 3,5967 տոկոս՝ 8304,2 մլն դրամ ընդհանուր արժեքով բաժնետոմսերը ՀՀ կառավարության որոշմամբ կարող է օտարվել «Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» ՓԲԸ-ին: Որոշման նախագիծն ընդգրկված էր գործադիրի հուլիսի 24-ի նիստի օրակարգում:
Թեև Կառավարության որոշումը դեռ չի ընդունվել, դրա հասցեին արդեն իսկ քննադատական ելույթներ են հնչում:
Կառավարության հիմնավորման համաձայն` «Որոտանը» դրա դիմաց մարված է համարելու «Հայգազարդ» ընկերության առկա պարտավորությունները՝ ձեռք բերվող ակտիվների պայմանագրային գնի գումարի չափով:
Նույն որոշմամբ, ՀՀ ֆինանսների նախարարության հանդեպ «Հայգազարդ»-ի բյուջետային վարկերը և այլ պարտավորությունները կմարվեն ընկերության մի շարք ակտիվներ` ՊՆ-ի հանդեպ դեբիտորական պարտքի պահանջի իրավունքը, Տեղ-Ստեփանակերտ գազատարը և «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ-ի 46,73 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ կառավարությանը փոխանցելու եղանակով:
Այսպիսով, «Նաիրիտ 2»-ի 46,73 տոկոս բաժնեմասը և Տեղ-Ստեփանակերտ գազատարն այս որոշմամբ նախատեսվում է հանձնման-ընդունման ակտով հանձնել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությանը և որպես ՀՀ սեփականություն գրանցելուց հետո` ընկերության բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունները վերապահել էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարին:

Правительство Армении на заседании 24 июля одобрило проект решения, согласно которому предусматривается передать ЗАО «Воротанский каскад гидроэлектростанций» 53,27% активов ЗАО «Наирит-2» балансовой стоимостью 7320,8 млн. драмов и 3,5967% активов «Завода Наирит», чья балансовая стоимость составляет 983,4 млн. драмов в счет уплаты долга.
Согласно представленному на официальном сайте правительства обоснованию, ЗАО «Воротанский каскад гидроэлектростанций» за счет полученных акций погасит имеющиеся обязательства «Армгазпрома» (эксплуатирует завод «Наирит») в размере договорной цены приобретаемых активов.
Тем же решением правительства, бюджетные кредиты и другие обязательства ЗАО «Армгазпром» перед Министерством финансов Армении будут погашены путем передачи правительству части его активов, в том числе право требования дебиторской задолженности в отношении Министерства обороны Армении, газопровода «Тех-Степанакерт», а также 46,73% активов ЗАО «Наирит-2».
Таким образом, согласно этому решению, 46,73% ЗАО «Наирит-2» и газопровод «Тех-Степанакерт» будут переданы Министерству энергетики и природных ресурсов Армении, и после оформления в собственность Республики Армения полномочия управления акциями компаний будут возложены на министра энергетики и природных ресурсов.
Как заявлял ранее министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян, вопросы, связанные, в частности, с дальнейшей эксплуатацией завода «Наирит» будут решены в соответствии с законом «О закрытых акционерных обществах», сообщает АРКА.
Американская компания Contour Global Hydro Cascade и правительство Армении 29 января 2014 года подписали договор о купле-продаже имущества ЗАО «Воротанский каскад ГЭС». Сделка общей стоимостью в 180 млн. долларов стала одной из самых крупных операций Contour Global Hydro Cascade в европейском регионе. ($1 – 406,56 драма).