Հայաստանը համաձայնեցրել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) միասնական մաքսային տուրքերի ցուցակից 800 անուն ապրանքների առգրավումը, հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը լրագրողներին, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Ըստ նրա, այդ ապրանքների հարցում կողմերն արդեն համաձայնության են եկել և նոր առաջարկներ չկան: Ցուցակում սոցիալական նշանակության այն ապրանքներն են, որոնց դեպքում Հայաստանը ցանկանում է պահպանել գործող մաքսատուրքերը ԵՏՄ-ին անդամակցելու դեպքում: Հիմնականում խոսքը հումքի մասին է, սննդամթերքի, դեղորայքի: Ավելի վաղ ասվել է, որ տուրքերը ԵՏՄ-ում միջինը երկու անգամ գերազանցում են Հայաստանում գործող դրույքները: Նախարարը ԵՏՄ-ին անդամակցելու ժամկետ չի նշել:
Հունիսի վերջում ՌԴ առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը հայտարարեց, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցումը բանակցություններ է պահանջում ԱՀԿ հետ գործընկեր երկրների օգտին փոխհատուցումների վերաբերյալ: «Եթե Հայաստանը հաջողությամբ միանա մեր ձևաչափին, ստորագրի համաձայնագիրն ու այն վավերացնի, ապա հարկ կլինի, որ Հայաստանը բանակցություններ սկսի ԱՀԿ հետ փոխհատուցումների մասին»,-ասել է նա:
Շուվալովը ճշտել է նաև, որ Հայաստանին հարկ կլինի միանալ միասնական մաքսային սակագնին, որն այսօր գործում է Ռուսաստանի, Բելառուսի ու Ղազախստանի տարածքում: «Դա կտարբերվի այն պարտավորություններից, որը նա ստանձնել է ԱՀԿ շրջանակում: Քանի որ իրավիճակը Հայաստանի առևտրային գործընկերների համար փոխվում է, ապա Հայաստանն ըստ ԱՀԿ կանոնակարգի պետք է բանակցություններ սկսի գործընկերների հետ»,-պարզաբանել է առաջին փոխվարչապետը:
ԱՀԿ հետ բանակցությունների առումով Հայաստանը պետք է որոշոկի փոխհատուցում ստանձնի, քանի որ որոշ ապրանքների առումով Հայաստանում տուրքերի դրույքաչափերը, որոնք համաձայնեցվել են ԱՀԿ-ին անդամակցելիս, ավելի ցածր են ներկայիս ՄՄ և ԵՏՄ անդամ երկրնեում կիրառվող միասնական մաքսատուրքից:
Հուլիսի 17-ին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել է լրագրողներին, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին համաձայնագիրը կստորագրվի հոկտեմբերին: «Մինչև հոկտեմբերի վերջ մենք կանադամակցենք ԵՏՄ-ին: Մնացածի մասին կհայտնի կառավարության մամուլի ծառայությունը»,-ասել է Աբրահամյանը:
Այն մասին, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը կստորագրվի առաջիկայում, հայտարարվել է հուլիսի 11-ին Սոչիում Հովիկ Աբրահամյանի և նրա ռուս գործընկեր Դմիտրի Մեդվեդևի հանդիպման ավարտին:
Ինչպես հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը, զրույցի ժամանակ Աբրահամյանն ու Մեդվեդևը գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների աճի կապակցությամբ և վստահություն են հայտնել, որ աճը կշարունակվի նաև ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից հետո:

24 Июль 2014 - 14:44 AMT
Армения согласовала список из 800 товаров для изъятий из единых таможенных пошлин Евразийского экономического союза (ЕАЭС), сообщил министр экономики Армении Карен Чшмаритян журналистам, передает Интерфакс.
По его словам, согласование по этим товарам уже проведено и новых предложений нет. В списке те социально значимые товары, по которым Армения желает сохранить таможенные пошлины без изменений при вступлении в ЕАЭС. Главным образом речь идет о сырье, продуктах питания, лекарствах. Ранее сообщалось, что пошлины в Евразийском экономическом союзе в среднем вдвое превышают действующие на территории Армении ставки.
Никаких сроков вступления республики в ЕАЭС министр не назвал.
В конце июня первый вице-премьер РФ Игорь Шувалов заявлял, что присоединение Армении к Евразийскому экономическому союзу потребует переговоров с ВТО о компенсациях в пользу стран-партнеров по торговой организации.
«Если Армения успешно подключится к нашему формату, подпишет соглашение и оно будет ратифицировано, то Армении нужно будет начать переговоры с ВТО о компенсациях», – сказал он.
Также Шувалов уточнил, что Армения должна будет присоединиться к единому таможенному тарифу, который сегодня действует на территории России, Беларуси и Казахстана. «Это будет отличаться от ее обязательств, которые она сама принимала на себя в рамках ВТО. Поскольку для торговых партнеров Армении ситуация меняется, то Армении нужно будет по процедуре ВТО начать переговоры с партнерами», – пояснил первый вице-премьер.
В разрезе переговоров с ВТО речь будет идти о компенсациях этой страной в связи с тем, что по ряду товарных позиций ставки пошлин Армении, согласованные при вступлении страны в ВТО, ниже ставок единого таможенного тарифа, применяемых странами-членами нынешнего Таможенного союза и будущего ЕАЭС.
17 июля премьер-министр Армении Овик Абрамян заявил журналистам, что соглашение о вступлении Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) будет подписано до конца октября. «До конца октября мы вступим (в ЕАЭС). Обо всем остальном сообщала пресс-служба правительства», – сказал Абрамян.
О том, что договор о членстве Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) будет подписан в ближайшее время, было заявлено 11 июля в Сочи по итогам встречи премьер-министра Армении Овика Абрамяна и его российского коллеги Дмитрия Медведева.
Как сообщает пресс-служба правительства, во время беседы Абрамян и Медведев выразили удовлетворение в связи с увеличением объема двустороннего товарооборота между странами и выразили уверенность в том, что он продолжит расти со вступлением Армении в Евразийский экономический союз.