Հայաստանը ներկայացնող երգչուհի Սոնա Ռուբենյանը Յուրմալայում կայացած երիտասարդ կատարողների «Նոր ալիք-2014» 13-րդ միջազգային մրցույթում արժանացել է «Հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակին: Երգչուհու օգտին քվեարկել է մո 19․500 հանդիսատես:
Facebook-ի իր էջում Սոնա Ռուբենյանը գրել է, դիմելով իր երկրպագուներին. «Շնորհակալ եմ, որ մինչ վերջին վայրկյանը կողքիս էիք, շնորհակալ եմ, որ չհանձնվեցիք ու ինձ պարգևեցիք այս հաղթանակը… Համոզված եմ, որ միակ մասնակիցն էի, որն իր մեջքի հետևում այսպիսի բանակ ուներ: Ինձ համար ամենակարևորը ձեր՝ աշխարհի ամենաբծախնդիր ու խիստ հանդիսատեսի դրական արձագանքներն էին…»:
Մրցութային օրերի արդյունքում Սոնան գրավել է 6-րդ տեղը՝ հավաքելով 220 միավոր:
Սոնա Ռուբենյանը ծնվել է 1993-ին Երևանում, ավարտել Չայկովսկու անվան հատուկ երաժշտական 10-ամյա դպրոցը, Կոմիտասի անվան Երևանի պետական կոնսերվատորիայի «Ջազ-դաշնամուր» բաժինը: Մասնակցել է բազմաթիվ հայկական նախագծերի, դարձել «Հայ սուպերսթար» նախագծի հաղթող: Երազում է երգել Սթինգի հետ:
Հուլիսի 27-ին ավարտված մրցույթում առաջին տեղը գրավել է Վրաստանը ներկայացնող Նուցա Բուզալաձեն: Որպես դրամական պարգև նա ստացել է 50․000 եվրո: Երկրորդ տեղը գրավել է և 30․000 եվրոյի արժանացել Վիկտորիա Պետրիկն Ուկրաինայից, երրորդ տեղին և 20․000 եվրո մրցանակին արժանացել է ուկրաինացի մեկ այլ կատարող Վյաչեսլավ Ռիբիկովը:
Ինչպես հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, «Մուզ-ՏՎ» հեռուստաալիքը ևս իր սեփական մրցանակն է հանձնել՝ տեսահոլովակի ռոտացիայի հավաստագիր է ստացել Նոդար Ռեվիան Ռուսաստանից: Ալլա Պուգաչովան երկու հատուկ մրցանակ է հանձնել՝ «Ալլայի աստղը», յուրաքանչյուրը 20․000 եվրո արժեքով երկու մասնակցի՝ Լատվիայից Ստաս Շուրինսին և Լիտվայից Մոնիկա Լինկիտեին:
Փառատոնն ավարտվել է գալա-համերգով: Հատուկ հյուրի կարգավիճակով ելույթ է ունեցել հանրահայտ Ռիկի Մարտինը:
«Նոր ալիք» երաժշտական մրցույթը մեկնարկել էր Յուրմալայի «Ձինտարի» համերգասրահում հուլիսի 22-ին: Այս տարի մրցույթին մասնակցել է 16 երիտասարդ կատարող աշխարհի 13 երկրից՝ Հայաստանից, Գերմանիայից, Վրաստանից, Իսրայելից, Իտալիայից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Լատվիայից, Լիտվայից, Մոլդովայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից ու Ուկրաինայից: Մասնակիցները մրցել են երեք անվանակարգում՝ «երկրի հիթ», «համաշխարհային հիթ» և հատուկ մրցույթի համար գրված երգ:
Պարգևատրման արարողությունից մի քանի ժամ առաջ ժյուրիի նախագահ Իգոր Կռուտոյն ամփոփիչ մամուլի ասուլիսում պատմել է, որ չի ցանկանում հեռանալ Լատվիայից, բայց իր համբերությունն անվերջ չէ: Ըստ կոմպոզիտորի, նա արդեն 10 հեռախոսազանգ է ստացել ՌԴ նահանգապետներից, որոնք առաջարկում են իրենց մոտ անցկացնել «Նոր ալիք» մրցույթը, սակայն տարբերակներից ոչ մեկը դեռ չի քննարկվել, հայտնում է Delfi-ին:
«Ինչո՞ւ նման բան չկա ՈւՀԱ-ի, Comedy Club-ի, «Յուրմալինա»-ի շուրջ: Որովհետև «Նոր ալիքն» ամենանշանակալի իրադարձությունն է, ամենավառ,- մեկնաբանել է կոմպոզիտորը: – Ուրեմն, դրանք ինչ-որ ներքին խժդժություններ են: Ես ուղղակի մի անգամ կթքեմ այդ ամենի վրա ու վերջ»:

Певица из Армении Сона Рубенян удостоилась приза зрительских симпатий на 13-ом международном конкурсе молодых исполнителей популярной музыки «Новая волна-2014». За нее отдали свои голоса почти 19․500 зрителей.
На своей странице в социальной сети Facebook Сона Рубенян написала, обращаясь к своим поклонникам: «Спасибо, что вы до последней секунды были рядом со мной, спасибо, что не сдались и подарили мне эту победу… Уверена, что я была единственным участником, за спиной которого была такая армия. Самое важное для меня – положительные отклики от вас – самых щепетильных и строгих зрителей…».
По результатам же конкурсных дней, Сона, набрав 220 баллов, заняла 6-ое место.
Сона Рубенян родилась в Ереване в 1993 году. Окончила 10-летнюю спецшколу имени П. И. Чайковского (отделение «Фортепиано и вокал»), Ереванскую Государственную консерваторию имени Комитаса (отделение «Джаз-фортепиано»). Участница многочисленных армянских телевизионных проектов. Победительница проекта I Superstar. Хотела бы спеть дуэтом со Стингом.
Первое место на завершившемся 27-го июля конкурсе заняла певица из Грузии Нуца Бузаладзе. В качестве денежного приза она получила €50 тыс. Второе место и €30 тыс. достались Виктории Петрик с Украины, третье и €20 тыс. – другому украинскому исполнителю Вячеславу Рыбикову.
Как сообщает ИТАР-ТАСС, телеканал «Муз-ТВ» также вручил собственную награду: сертификат на ротацию видеоклипа на нем получил Нодар Ревия из России. Алла Пугачева вручила два специальных приза «Звезда Аллы» ценностью €20 тыс. каждый двоим конкурсантам – певцу из Латвии Стасу Шуринсу и литовке Монике Линките.
Завершился фестиваль концертом. В качестве специального гостя на нем выступил знаменитый певец Рики Мартин.
Музыкальный конкурс «Новая волна-2014» стартовал в юрмальском концертном зале «Дзинтари» 22 июля. В этом году в нем приняли участие 16 молодых исполнителей из 13 стран мира – Армении, Германии, Грузии, Израиля, Италии, Казахстана, Киргизии, Латвии, Литвы, Молдавии, России, США и Украины. Участники соревновались в трех категориях – «Хит страны», «Мировой хит» и песня, написанная специально для этого музыкального конкурса.
За пару часов до начала церемонии награждения лауреатов конкурса «Новая волна» председатель жюри Игорь Крутой дал итоговую пресс-конференцию, где рассказал, что не хочет уходить из Латвии, но его терпение не бесконечно. По словам Крутого, он уже получил 10 звонков от российских губернаторов, предложивших проводить «Новую волну» у них, однако ни один вариант пока не рассматривался, сообщает Delfi.
«Почему нет такой возни вокруг КВН, Comedy Club, «Юрмалины»? Потому что «Новая волна» – самое заметное событие, самое значимое, – прокомментировал композитор. – Значит, они разбираются между собой внутри. Я один раз плюну – и все».