Երևանում ԱՄՆ դեսպանատունը նախազգուշացրել է Հայաստանի կառավարությանն ու գործարարներին հնարավոր ռիսկերի մասին, որոնք կարող են առաջանալ պատժամիջոցների ենթարկված ռուսաստանցի պաշտոնյաների ու ընկերությունների հետ գործ ունենալու դեպքում: Ըստ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան, իրենք բոլոր պետություններին ու դրանց ռեզիդենտներին հորդորում են «հաշվի առնել իրենց բարի համբավի հետ կապված ռիսկը, որ կառաջանա պատժամիջոցների ենթարկված անձանց ու ընկերությունների հետ գործ ունենալու դեպքում, և դադարեցնել բոլոր գործարքները, որոնք հակասում են ԱՄՆ ու մյուսների կողմից առաջ քաշված պատժամիջոցներին»:
Ինչպես աշխարհի այլ երկրներում գործող ԱՄՆ դեսպանությունները, այնպես էլ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը վերջին պատժամիջոցների մասին տեղեկությունները փոխանցել է տեղի կառավարության ներկայացուցիչներին ու ընկերություններին, տեղեկացնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Դեսպանատան հաղորդագրությունում նշված է․«Ուկրաինայում Ռուսաստանի ռազմական միջամտության, Ղրիմի բռնակցման ու Ուկրաինային ինքնիշխանության նկատմամբ շարունակվող ոտնձգությունների հետ կապված՝ հուլիսի 16-ին Միացյալ Նահանգները 13․662 նախագահական հրամանագրով որոշակի պատժամիջոցներ է սահմանել ռուսական ութ ռազմարդյունաբերական ընկերությունների, երկու ֆինանսական կառույցների, երկու էներգետիկ ընկերությունների և մի խումբ ռուսական պաշտոնյաների ու ուկրաինական անջատողականների նկատմամբ: Այս քայլը ձեռնարկելուց առաջ Միացյալ Նահանգները բազմաթիվ հանդիպումներ է ունեցել՝ դրանք սերտորեն համակարգելով գործընկերների, այդ թվում՝ ԵՄ-ի ու Յոթնյակի հետ, ովքեր նույնպես մատնանշել են անձանց, ովքեր պատասխանատու են արևելյան Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի համար»:
ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն հուլիսի 29-ին ընդլայնեցին տնտեսական ոլորտում Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոցները։ Դրանք ընդգրկում են ֆինանսական հատվածը, ռազմական արդյունաբերությունն ու էներգառեսուրսները։
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը հուլիսի 31-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, որ հայ գործարարները շարունակում են աշխատել բնականոն հունով և Ռուսաստանի նկատմամբ գործադրվող պատժամիջոցները նրանց դեռևս մտահոգվելու առիթ չեն տալիս:
Հարցին, թե պատժամիջոցները ինչպես կարող են անդրադառնալ Հայաստանում գործունեություն ծավալող ռուսական ընկերությունների, մասնավորապես` Հայաստանում գործող «Գազպրոմբանկ»-ի ու ՎՏԲ բանկերի վրա, Ղազարյանը պատասխանել է, որ չնայած դրանց մայր գրասենյակները գտնվում են ՌԴ-ում, դրանք գործում են ՀՀ օրենսդրությամբ, այդ պատճառով էլ պատժամիջոցները ֆորմալ առումով դրանց չեն վերաբերում:
«Եվ շահույթը, և հարկերը ստանում և վճարում են ՀՀ-ում` գործելով ՀՀ օրենսդրությամբ»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով ՀՀ կառավարությանը և գործարարներին ուղղված ԱՄՆ դեսպանատան զգուշացումներին, Ղազարյանը նշել է. «Դեսպանատան հայտարարությունն այն շաբլոնն է, որ նրանք ստացել են ԱՄՆ Պետդեպարտամենտից և տարածում են աշխարհով մեկ: Հայաստանն իր աշխարհաքաղաքական դիրքով, տնտեսական կապերով առայժմ առանձնանում է, մենք դա պետք է ի գիտություն ընդունենք»:
Պատժամիջոցների ցուցակում են այնպիսի խոշոր ռուսական ընկերություններ, ինչպիսիք են «Գազպրոմբանկը», Զարբացման ու արտաքին տնտեսական գործունեության բանկը, «Նովատեկն» ու «Ռոսնեֆտը», ՎՏԲ-ն, Մոսկվայի ու Ռոսսելխոզբանկը։ Այդ ընկերությունների համար սահմանափակվել է կապիտալի ու ֆինանսների շուկան։ Նշված ընկերություններից ՎՏԲ-ն ու «Գազպրոմբանկը» ներկայացված են Հայաստանի ֆինանսական շուկայում։ Բացի այդ, պլանավորվում է, որ «Ռոսնեֆտը» մոտ 400 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ պետք է անի հայկական քիմհսկա «Նաիրիտի» վերագործարկման համար։

Посольство США в Армении проинформировало о введенных против России санкциях местное правительство и действующие в стране компании, сообщает пресс-служба посольства.
«Мы призываем все государства и их резидентов учитывать связанный с их доброй репутацией риск, который возникнет при сотрудничестве с (российскими) компаниями и физическими лицами, а также приостановить все сделки, противоречащие примененным нами и другими санкциям. Как действующие в других странах мира посольства США, так и американское посольство в Ереване передало информацию о последних санкциях представителям правительства Армении и компаниям», – говорится в сообщении посольства США.
В сообщении также отмечалось, что перед введением санкций США провели многочисленные встречи и скоординировали свои шаги с коллегами по ЕС и G7, которые также указали на лиц, ответственных за сложившуюся в Украине ситуацию, сообщает АРКА.
Между тем председатель Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении Арсен Казарян заявил, что армянские предприниматели продолжают работать в нормальном режиме, и применяемые против России санкции пока не служат для них поводом к беспокойству.
В ответ на вопрос, как могут отразиться санкции на деятельность некоторых российских компаний в Армении, Арсен Казарян отметил, что, хотя головные офисы этих компаний находятся в России, однако они развивают деятельность в соответствии с законодательством РА, поэтому санкции формально их не касаются.
«И доход получают, и налоги платят они в Армении, согласно законодательству РА», – отметил он.
Обратившись к адресованным правительству Армении и армянским предпринимателям предупреждениям посольства США касательно рискованности сотрудничества с подвергнувшимися санкциям российскими чиновниками и компаниями, А. Казарян заявил: «Заявление дипмиссии – это шаблон, полученный от Госдепартамента США и распространяемый по всему миру. Армения пока отличается своим геополитическим положением и экономическими связями, и мы должны принять это к сведению», сообщает Panorama.am.
США и ЕС 29 июля из-за позиции России по кризису в Украине расширили список санкций против целых секторов российской экономики. Санкции затронули финансовый сектор, военную промышленность и энергоресурсы. В санкционный список попали такие крупные российские компании, как «Газпромбанк», ВЭБ, «Новатэк» и «Роснефть», ВТБ, Банк Москвы и Россельхозбанк. Им ограничен доступ к рынку капитала и финансов. Из указанных компаний ВТБ и «Газпромбанк» представлены на финансовом рынке Армении. Помимо этого, планируется, что компания «Роснефть» будет инвестировать в завод порядка $400 млн в перезапуск армянского химического завода «Наирит».